Wszystkie znaczące firmy produkujące sprzęt wędkarski, systematycznie wprowadzają do swojej oferty nowości. Wiele z tych produktów znajdzie wśród wędkarzy uznanie, inne zaś przejdą do historii bez echa. Jak sprawdzi się propozycja Savage Gear Vertical XLNT…? My postaraliśmy przyjrzeć się temu kijowi uważniej.
Charakterystyka ogólna
Metoda castinowa staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna. Niemal w każdym sklepie wędkarskim, klient ma możliwość obejrzenia co najmniej kilku modeli wędek i kołowrotków do tej metody. Ciekawostką są wędki o przeznaczeniu uniwersalnym, czyli kije do których podczepić można multiplikator oraz niewielki kołowrotek o stałej szpuli. Tak, to możliwe! Taką możliwość daje właśnie Vertical XLNT 1,80 m.
Savage Gear Vertical XLNT c/w 10-30g
Jakość i wykonanie
Podobnie jak w poprzednich wędkach tegoż producenta, do jakości wykonania nie możemy się przyczepić. Mówiąc najkrócej, testowana wędka została wykonana bardzo starannie. Wszelkie elementy ładnie komponują się ze sobą, a całość tworzy wizerunek trwałego i solidnego sprzętu.
Blank wędziska został zbudowany według najnowocześniejszych technologii z węgla Hi Modulus. Do podczepiania kołowrotka zamocowano uchwyt Fuji. Przelotki położone są równo i staraninie. Omotki ozdobiono kolorowymi nitkami, co podnosi efektowność kija. Rękojeść wykonano z pianki EVA, połączonej z korkiem.
Nasza redakcja jest podzielona. Część testerów uważa, że efekt końcowy nieco obniża widoczna mata węgla, z której wykonany jest blank, przez co trzpień jest chropowaty. Uważają, że gdyby producent pokusił się o polakierowanie kija na całości, tak, jak w dolnej części blanku, efekt byłby dużo lepszy. Z drugiej jednak strony to charakterystyczne wykonanie blanków w kijach z serii XLNT niektórym się podoba. Blank bezzspornie rzuca się w oczy.
Przelotki osadzone równo i starannie
Charakterystyczna dla kijów z serii XLNT budowa blanku
Masywna przelotka szczytowa
Chartakterystyczne logo producenta ukryte w plastikowym klipsie osadzonym na końcu rekojeści
Rękojeść wykonana z dobrej jakości korka oraz pianki EVA. Widoczne wstawki z metalowych ringów
Uchwyt kołowrotka firmy Fuji
Producent nie zapomniał o uchwycie do podczepiania przynęt
Cena
Wędka nie należy do drogich i to w znaczny sposób przyśpieszy decyzję o zakupie. Kij kosztuje około 200 zł. Wkomponowuje się zatem w najbardziej oblegany segment rynku.
Przeznaczenie
W tym miejscu największa ciekawostka. Przeznaczanie kija jest jasno określone przez producenta. Vertical to bardzo popularna metoda spinningowania w Zachodniej Europie. W tej metodzie wykorzystuje się krótkie kije z czułymi szczytówkami, które mają zapewnić pełną sygnalizację brań. Kije tego typu posiadają bardzo mocne dolniki, ale jednocześnie płynną pracę na całej długości. Dzięki takiemu charakterowi, wędka bez problemu powinna zaciąć i wyholować nawet metrowe szczupaki czy sandacze.
Warte zaznaczenia jest to, że Savage Gear Vertical XLNT, pozwala na zamocowanie multiplikatora oraz klasycznego kołowrotka o stałej szpuli. Pamiętać jednak należy, aby przy klasycznym kołowrotku spinningowym, stopka nie była zbyt wysoka, bowiem istotne jest, aby linka nie była zbijana za mocno o pierwszą przelotkę.
Testowany model został przez producenta opisany jako wędka powiedzmy o średnim zakresie ciężaru przynęt, które możemy stosować podczas wędkowania. 10-30 gram to nic wielkiego dla naszej wędki. W tym zakresie śmiało możemy operować jigami, wahadłówkami czy nawet jerkami.
Akcja
Wędkę należy oceniać niejako z dwóch perspektyw. Z jednej strony powinna pozwolić nam komfortowo operować przeróżnymi jigami w niedużej odległości od łodzi (pamiętać należy, że klasyczne łowienie w pionie w Polsce jest zabronione). Tu kluczowa jest dynamika oraz czułość wędki. Z drugiej strony warto nadać wędce nieco uniwersalności i czasem rzucić jerkiem czy większą gumą w poszukiwaniu szczupaków.
Przyznać musimy, że kij zrobił na nas naprawdę duże wrażenie. Przy klasycznym jigowaniu, gdy polujemy na szczupaka czy okonia, wędka sprawdza się doskonale. Jest czuła, a pod ciężarem pięknie oddaje swoją moc. Moc blanku pozwala nawet na forsowne holowanie. Równie dobrze testowana wędka wypadła przy uniwersalnym zastosowaniu innych przynęt, niż te wertykalne. Jako największe zalety uznajemy czułość przy zachowaniu mocy.
Dodać należy, że w naszym odczuciu jest to wędka typowo castingowa. Przy założeniu wędkowania wertykalnego, owszem możemy bez problemu zastosować klasyczny spinningowy młynek, jeśli jednak będziemy chcieli nieco dalej rzucać, zdecydowanie polecamy niewielki multiplikator.
Ugięcie kija
Ogólne wrażenie
Bardzo fajna wędka w atrakcyjnej cenie. Mocny i czuły blank, spora dynamika i estetyczne wykonanie. Savage Gear prawdopodobnie już dziś stworzył swój poziom, do którego wielu rodzimych producentów będzie niebawem nawiązywało.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8,9,9,9,8,8.6″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– akcja, czułość, -przeznaczanie. | – Nie do końca trafne określenie możliwości wykorzystania multiplikatora, zamiennie z kołowrotkiem o stałej szpuli, – szkoda, że producent nie polakierował blanku na całości wędki, – trudnosci z utrzymaniem czystości chropowatej części blanku, |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, |