Mikado Inazuma X-Plode Zander 215cm >30g

tlo_non

Mikado przekazało nam do testów wędkę z serii Inazuma – nowości na 2012 rok.  Kij jest już od jakiegoś czasu na rynku, a my mieliśmy możliwość sprawdzić jego walory podczas intensywnych testów. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi obserwacjami.

 

Charakterystyka ogólna

Wędki z serii Inazuma reprezentują modele X-Plode Zander oraz Flash Zander. My skupimy się na modelu X-Plode Zander o długości 215 cm. Kij dostępny jest w dwóch wariantach długości – 198cm oraz 215 cm zarówno zbrojony w uchwyt z korka jak i pianki EVA. Obydwa spinningi są jednosekcyjne, o górnym c/w 30g. Jedynie seria Flash Zander charakteryzuje się tym, że kije są dwusekcyjne. Wędkę testowaliśmy głównie przy połowach na dużej nizinnej rzece łowiąc zarówno z brzegu jak i łodzi.


Mikado Inazuma X-Plode Zander 215cm

Jakość i wykonanie

Mikado Inazuma X-Plode Zander 215 cieszy oko. Wędka (a już model uzbrojony w piankę EVA) prezentuje swoją surowość. Blank polakierowany jest matowym lakierem, rękojeść zwieńczona jest metalowym ringiem z logo producenta. Rękojeść dzielona, długość odpowiednia do długości całego blanku. Wędkę wyposażono w przelotki klasy SIC nieznanego producenta. Nie znaczy to jednak, że ich jakość jest słaba. Wręcz przeciwnie, nie można im nic zarzucić. Szkoda jednak, że producent nie pokusił się tu o umieszczenie komponentu Fuji. Przelotki wklejone są równo, nie widać nadlewek lakieru. Przy przelotkach delikatnie akcentuje srebrna oraz czerwona nić. Wygląda to bardzo schludnie.


Mikado Inazuma X-Plode Zander 215cm


Rękojeść zwieńczona metalowym ringiem


Przelotki klasy SIC


Wędkę wyposażono w uchwyt do podczepiania przynęty

Uchwyt SKSS od Fuji. Coraz częściej stosowane rozwiązanie przy zbrojeniu spinningów. Uchwyt przez jednych uwielbiany za możliwość kontaktu palców z blankiem, przez innych ganiony za niewygodę. My jesteśmy zwolennikami takiego rozwiązania. Jak już wcześniej wspominaliśmy, testowany przez nas model ma długość 215 cm. Jest kijem jednosekcyjnym. Podczas wstępnych testów i oględzin prezentuje się ciekawie. Zobaczymy, czym nas zaskoczy nad wodą podczas trudnych bojów.


Uchwyt SKSS od Fuji…


Uchwyt pewnie trzyma stopkę kołowrotka. Pasuje do większości kołowrotków


SKSS – rozwiązanie przez jednych cenione, przez innych wręcz przeciwnie…

Przeznaczenie

Seria X-Plode Zander oraz Flash Zander z założenia wyprodukowana została z myślą o połowie sandaczy. X Plode Zander z uwagi na dostępne długości preferowany jest do łowienia z łodzi. My jednak poszliśmy dalej poza przeznaczenie sugerowane przez producenta. Sprawdzaliśmy przydatność kija nie tylko podczas sandaczowania, lecz takie podczas łowienia szczupaków, a także…boleni.

W akcji

Kij ma duży zapas mocy. Przy połowach z użyciem przynęt ponad 15g pracuje naprawdę przyzwoicie. Co więcej – nawet podczas łowienia przynętami w granicach górnego c/w nie odczuwamy dyskomfortu. Kij jest czuły, ładnie się ładuje podczas wyrzutów. Przynęty posyła się pewnie, lecą daleko. Co ważne – rzuca się bardzo celnie. Charakterystyczne jest to że jego waga jest niewielka. Nie męczy wędkarza, łowi się nim naprawdę komfortowo. Wielogodzinne spinningowanie nie jest w tym przypadku udręką.
Przy obciążeniu X-Plode Zander pracuje górną częścią, przy większym obciążeniu ugięcie przechodzi w połowę wędki. Pomimo tego i tak odczuwalny jest spory zapas mocy. Kij jest szybki, sztywny.


X-Plode Zander na sandaczach…


… i w nietypowej roli bo przygotowany do połowów boleni

Inazuma X – Plode Zander to kij stworzony do jigowania. Doskonale operuje się nim podczas łowienia na koguty lub gumy na ciężkich główkach. Podczas sprawdzania przydatności przy połowach szczupaków, fajnie się nim łowiło z użyciem sporych gum. W czasie łowienia boleni z użyciem plecionki czasami zdarzało się, że ryby schodziły. Kij jest sztywny i nie ma co z tym dyskutować. Przy przejściu na żyłkę było już dużo lepiej.


X-Plode Zander podczas testów jigowania


Ugięcie kija

Uchwyt SKSS pewnie trzyma kołowrotek. Takie rozwiązanie wymusza na wędkarzu nietypowy uchwyt. To jednak umożliwia jeszcze lepsze wyczuwanie brań. Co więcej – kij skonstruowany jest tak, że każde puknięcie (szczególnie z zastosowaniem plecionki) czuć na blanku bardzo dobrze. Budowa jednosekcyjna wędki też tu robi swoje…
Podczas intensywnego łowienia nic nas nie zaskoczyło. Jedynie zarzuty można mieć do trwałości pianki EVA na elemencie, którym dokręcamy kołowrotek. Osoby które do tej czynności przykładają zbyt dużo siły mogą z czasem piankę „ukręcić”. Ot poluzuje się, odklei i będzie pękała.

Cena

Kij nie należy do drogich. Jego cena oscyluje w granicach niewiele ponad 300 zł. W naszej ocenie za produkt którego wykonanie oraz jakość użytych komponentów nie budzą zastrzeżeń, cena zakupu jest korzystna. Dostępny jest w kilku internetowych sklepach wędkarskich.

Ogólne wrażenie

Mówiąc krótko – kij naprawdę warty polecenia. Dla amatorów połowów z łódki głównie na zbiornikach zaporowych będzie narzędziem przydatnym do walki z sandaczami oraz szczupakami. Jakością wykonania oraz atrakcyjną ceną zakupu wyprzedza niejeden produkt konkurencji. Polecamy spinningi Inazuma X-Plode Zander.

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8.5,8.5,9,8.5,8.5,8.6″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety                                          Wady                             

– wykonanie,
– akcja,
– moc blanku,
– waga,
– przeznaczenie,
– cena,                                                                                                    

– przy uchwycie pokrytym pianką EVA może
wystąpić efekt „przekręcenia” i rozerwania pianki,                                                            

 

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14