Sezon szczupakowy trwa w najlepsze. Poszukiwanie zębatego drapieżnika dla wielu wędkarzy jest tym na co czekają przez cały sezon. Tegoroczne wiosenne przybory w rzekach nie ułatwiają nam polowania lecz dla wytrawnego łowcy jest to kolejne wyzwanie. Tym razem wyruszyliśmy w poszukiwaniu szczupaków uzbrojeni w nowe wędzisko od Savage Gear z opisanej już wcześniej serii Multi Purpose Predator. Zapraszamy do kolejnego testu.
Charakterystyka ogólna
Serię Multi Purpose Predator charakteryzuje to, że każde wędzisko przeznaczone jest do połowu określonych gatunków ryb. Dostepna jest gama wędzisk w różnej gramaturze wyrzutu oraz różnych długościach. Cała seria wykonana jest z bardzo dobrej jakości mocnego włókna węglowego. Wędzisko które otrzymaliśmy do testów jest przeznaczone do połowu średnich oraz dużych szczupaków. Świadczy o tym gramatura wędki która opisana jest do 50 g. Nie ma podanej dolnej granicy wyrzutu. Jednak w dalszej części testu napiszemy kilka słów na ten temat. Kij którym przyszło nam operować nad dużymi nizinnymi rzekami ma długość 244 cm. Łowiliśmy zarówno z łodzi jak i z brzegu. W dalszej części recenzji opiszemy jak wypadł w boju. Ale po kolei…
Jakość i wykonanie
Savage Gear przekonuje wędkarzy tym, że wszystkie produkty sygnowane logo firmy są wykonane w wysokiej jakości. Nie inaczej jest z kijami z serii Multi Purpose Predator. Wykonanie jest bardzo starannie. Pokryte jest ono lakierem w odcieniu ciemnej zieleni. Lakier położóny jest bardzo starannie i równo, bez nadlewek i braków. Producent ubarwił dodatkowo wygląd kija omotkami w kolorze srebrnym i pomarańczowym. Uchwyt wędki wykonany jest z dobrej jakości pianki EVA. Przy jego końcu znajduje się oring z nazwą firmy, zaś końcwka uchwytu zwieńczona jest wstawką zmielonego korka. Wygląda to bardzo ładnie i podnosi atrakcyjność wędziska.
Przelotki zastosowane w kiju są klasy SIC. Wklejone są bardzo starannie, nie widać na nich nadlewek lakieru. Uchwyt kołowrotka zastosowany w wędzisku to sygnowany przez Savage Gear Gold Label DPS. Trzyma on mocno i pewnie kołowrotek. Połączenie dwóch sekcji wędziska jest mocne i trwałe. Nie mamy powodów obawiać się, że przy prawidłowym złączeniu górna część kija poluzuje nam się podczas zarzucania ciężkiej przynęty. Kij posiada w swojej dolnej części uchwyt do zaczepiania przynęty. Warto jeszcze wspomnieć, że każde wędzisko z serii MPP ma wymalowane na blanku małe miniaturki ryb określające przeznaczenie kija. Na naszym widnieją ikonki średniego oraz dużego szczupaka.
Przeznaczenie
Przeznaczeniem testowanego przez nas kija jest glównie połów szczupaków na spinning. Gramatura kija określona do 50 g pozwala nam na rzucanie dużymi przynętami bez obawy o uszkodzenie wędziska. Pozwala również na na stanowczy i zdecydowany hol. Czy przeznaczenie kija mogłoby być szersze ? Zapewne tak. Niejeden z wędkarzy będzie mógł z powodzeniem używać go do połowów suma.
Cena
Dwusekcyjny spinning w wędkarskich sklepach internetowych kosztuje ok 210-230 zł. Naszym zdaniem cena jest atrakcyjna za kij który oprócz ciekawego designu i bardzo dobrej jakości wykonania spełnia w pełni swoje przeznaczenie.
W akcji
Jak już napisaliśmy wcześniej naszym poligonem były duże nizinne rzeki. Łowiliśmy zarówno z łodzi jak i z brzegu. Na początku połowy z łodzi… Wędka mimo długości 244 cm posiada stosunkowo długi dolnik. Przy takiej długości dolnika łatwiej jest holować większą rybę, lecz na łodzi dla wędkarzy preferujących siedzący tryb łowienia może być lekkim utrudnieniem. Łowienie z brzegu jest bardziej komfortowe, choć faktem jest, że dolnik mógłby być nieznacznie krótszy. Kwestia długości wędziska pozostaje w gestii wyboru wędkarza. Nam taka długość kija na rzeczne szczupaki odpowiada.
Akcja… Kij posiada sporą moc. Nawet pod znacznym obciążeniem pracuje tylko jego górna część. Gdy obciążenie wzrasta to do akcji przyłącza się także część dolna. BWskazujemy, że kij Savage Gear MPP 255 do 50 g jest bardzo mocnym kijem na duże ryby. Posyłanie przynęt warzących ok 30-35 g nie robi na nim wrażenia. Przynęta leci daleko i co ważne – celnie. Kij fajnie amortyzuje podczas wyrzutu, a długi dolnik pomaga posyłać przynęty na naprawdę spore odległości. Producent opisując wędkę jej górne c/w oznaczył na poziomie 50g – naszym zdaniem zostało to trafnie określone. Bardzo fajnie operuje się kijem stosując coraz popularniejsze przy tradycyjnym spinningowaniu jerki. Mimo że nie jest to wędka castingowa, dla wytrawnego wędkarza nie będzie problemem, aby spróbować pobawić się tego rodzaju przynętami. Jerkami ważącymi 35 g i więcej łowiło się bardzo przyjemnie i bezproblemowo. Jeden z naszym testerów zaciął na wędkę także sporego bolenia. Ryba mimo tego że poszła w nurt, dała się bez problemu doprowadzić do brzegu. Hol był szybki i zdecydowany. Dolna granica czucia przynęty naszym zdaniem to ok 15 g. Wtedy można komfortowo prowadzić przynętę. Brania, a także każde puknięcie w dno są dobrze przenoszone do ręki wędkarza.
Ogólne wrażenie
Kolejny ciekawy kij od Savage Gear. Mając możliwość przetestowania kolejnego przedstawiciela kijów z serii MPP – Multi Purpose Predator stwierdzamy, że wędziska te są bardzo udane i celują dokładnie w gatunki poławianych ryb. Nasz model szczupakowy idealnie się do tego nadaje. Na pewno będzie dla wielu spinningistów ciekawym rozwiązaniem podczas wyboru mocnej wędki na zębatego.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8.5,8.4,9,8,8.4,8.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– jakość wykonania, | – nieznacznie zbyt długi dolnik,
|