Kołowrotek muchowy Scierra Orbit 5/6

tlo_non

Czy ktoś z Was zastanawiał się nad rozpoczęciem swojej przygody z wędkarstwem muchowym? A może macie już ten etap za sobą, i zastanawiacie się teraz jaki kołowrotek wybrać? Dzisiaj przy okazji testu kołowrotka muchowego Scierra Orbit w klasie 5/6 postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Przybliżymy bardziej tą konstrukcję, jak również obalimy mit doboru kołowrotka do wędki.

 Charakterystyka ogólna

Scierra jest bardzo znanym i cenionym producentem sprzętu dla muszkarzy. W ofercie tak dużego producenta nie może zabraknąć podstawowego asortymentu, jakim jest kołowrotek. Jednym z nich jest tytułowy Orbit 5/6.
Dostępne mamy trzy rozmiary tego kołowrotka. Najmniejszy w klasie 3/4 o wadze 145 g polecany jest do łowienia mniejszych ryb, jak np jelce. Klasa średnia 5/6 o wadze 170g to właśnie model, który dziś opiszemy. Trzeci model w klasie 7-9, ważący 180 g, wykorzystywany jest do łowienia dużych ryb.

Kołowrotek muchowy Scierra Orbit 5/6

Do kołowrotka dołączony jest ochronny materiałowy woreczek, który zapobiega dostawaniu się zabrudzeń do wnętrza kołowrotka, oraz zapobiega uszkodzeniom mechanicznym jak np. zarysowania i obicia lakieru. Należy wspomnieć również o tym, że kołowrotek muchowy Scierra Orbit odporny jest na słoną wodę, co może zaciekawić pewną grupę muszkarzy.

scierra orbit 19

scierra orbit 18

Jakość i wykonanie

Kołowrotek sam w sobie cechuje się bardzo prostą konstrukcją – to zdanie jest wielokrotnie kopiowane na różnego rodzaju stronach, gdzie ten sprzęt jest sprzedawany. Taka sytuacja nie dziwi, gdyż w najlepszy sposób oddaje to, jak ten model jest wykonany. Nie będziemy się zagłębiać w technologie wytwarzania, bo ten aspekt jest nam do niczego niepotrzebny. W praktyce prosta konstrukcja równoważna jest z małą awaryjnością – i to na tym powinniśmy się w głównej mierze skupić.

scierra orbit 17

scierra orbit 16

scierra orbit 15

scierra orbit 14

Co do samej jakości wykonania nie mamy prawa mieć żadnych zastrzeżeń. Orbit 5/6 jest wykonany starannie, wszystkie krawędzie są zaokrąglone i pozbawione jakichkolwiek nierówności czy zadziorów. Wspominamy o tym, gdyż w innej sytuacji mogłoby to wpłynąć na uszkodzenie sznura – a tego chyba nikt z nas by nie chciał.

scierra orbit 12

scierra orbit 11

Przeznaczenie

Testowany model będzie najczęściej wybierany przez polskich muszkarzy. Jest to najpopularniejsza klasa spotykana nad polskimi rzekami – oczywiście mówimy tutaj o #5. Wybierać go będą pstrągarze oraz wędkarze próbujących swoich sił w łowieniu kleni, jazi czy lipieni. Ta klasa jest tak popularna dlatego, że daje nam ogromną frajdę z łowienia delikatną wędką, ale z drugiej strony ma ona wystarczającą moc do wyciągnięcia dorodnej ryby.
Oczywistym jest, że ten kołowrotek należy spasować z wędka w klasie 5 lub 6 – w takim połączeniu otrzymamy najbardziej optymalny zestaw. Może się czasem zdarzyć tak, że kołowrotek np. w klasie 5 będzie pasował do wędki #4 – chodzi tutaj o wyważenie zestawu. Sam w sobie kołowrotek jest praktycznie tylko “nosicielem” linki, a główną rolę odgrywa właśnie wyważenie zestawu i to, aby kołowrotek zmieścił odpowiednią ilość sznura.

scierra orbit 10

Cena

Cena oscyluje w okolicach 280 zł, maksymalnie spotkaliśmy się z kwotą 320 zł. Dlatego jeśli ktoś zdecyduje się na zakup tego modelu, warto przeszukać oferty kilku sklepów. Naszym zdaniem jest to wartość akceptowalna. Porównując ją np. z kołowrotkami wykonanymi z tworzywa sztucznego i kosztującymi często po 100 zł, Orbit wypada przeciętnie.

scierra orbit 9

W akcji

Na potrzeby testów kołowrotek został spasowany z wędka w klasie 5 – dla informacji wybraliśmy model również firmy Scierra. Zagwarantowało nam to odpowiednie dopasowanie zestawu. Testowaliśmy go w polskich, jak i norweskich rzekach. Pozwoliło nam to na bardzo mocne, a wręcz ekstremalne przetestowanie sprzętu.
Do samego działania kołowrotka nie mamy większych zastrzeżeń. Czasem zdarzało się tak, że pod obudowę-szpulę dostawały się ziarenka piasku, co objawiało się blokowaniem kołowrotka, a w ekstremalnych wypadkach całkowitym zatrzymaniem. Może to wydawać się ogromną wadą, ale w rzeczywistości wystarczyło włożyć kręcioł pod wodę, wytrząsnąć zanieczyszczenia, i wszystko wracało do normy. Całą operacja trwała dosłownie kilka sekund, więc nie uznajemy tego za wielki problem.

scierra orbit 13

scierra orbit 4

scierra orbit 5

scierra orbit 6

scierra orbit 7

Producent chwali się mocnym hamulcem – niestety w polskich warunkach ciężko jest o sprawdzenie, czy faktycznie tak jest w praktyce. Wszystkie ryby holowane były ręcznie, czyli ręką wybierany był sznur. Nie inaczej sytuacja wyglądała w Norwegii. Łowione ryby nie przekraczały 55 cm, i nie było potrzeby holowania ryby kołowrotkiem i używania hamulca.

scierra orbit 1

scierra orbit 2

scierra orbit 3

Ogólne wrażenie

Prostota konstrukcja, szeroka szpula, która spokojnie pomieści 120 m linki (30m sznura + podkład), oraz odpowiednia cena sprawiają, że jest to kołowrotek nad którym warto zastanowić się chwilę dłużej. Gwarantuje nam długą żywotność i nie zawiedzie nas podczas holu większej ryby.

scierra orbit 8

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,7,9,9,8,8.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety:
– woreczek ochronny
– prosta konstrukcja

Wady:
– możliwość dostawania się zanieczyszczeń pod szpulę

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14