Kołowrotek D.A.M Quick FZ

tlo_non

Sezon trwa w najlepsze. Woda powoli ogrzewa się, ryby stają się coraz bardziej aktywne. Temat przygotowań do sezonu mamy już za sobą, i obecnie skupiamy się na łowieniu. Przyszedł również odpowiedni czas do tego, aby przedstawić Wam kolejna nowosć na rok 2017 od D.A.M – kołowrotek Quick FZ.

 Charakterystyka ogólna

Seria spinningowych kołowrotków D.A.M Quick FZ składa się z czterech modeli. Do wyboru mamy wielkości 100, 200, 300 i 400. Jak widać jest klasyczne podejście do tematu. Wagi każdego z nich to odpowiednio 240, 254, 274 i 290 g, czyli bez szału, ale to bardzo dobrze. “Papierowe” kołowrotki nie wróżą nic dobrego.
Oczywiście testowany model został wyposażony w przedni hamulec walki, który jest mocny i precyzyjny. Nie ma w tym miejscu żadnego elementu, do którego moglibyśmy mieć jakieś zastrzeżenia.
Głównym atutem i wyznacznikiem dla tego kołowrotka jest jego przełożenie. To za jego pomocą producent promuje swój produkt – wynosi ono 6,2:1. Ucieszy to zapewne pewną grupę wędkarzy, gdyż to może być właśnie produkt dla nich. Po co, dla kogo i dlaczego – o tym opowiemy w dalszej części testu.

Kołowrotek D.A.M Quick FZ

Jakość i wykonanie

Materiały jakie zostały użyte do budowy kołowrotka to grafit ABS, a uchwyt rączki zrobiono z pianki EVA – takie wykonanie to już standard w tej klasie sprzętu.
Quick FZ posiada 6 uszczelnionych łożysk ze stali nierdzewnej, jedno łożysko igiełkowe oraz zapasową szpulę wykonaną z tworzywa – główna oczywiście metalowa.
O gustach się nie dyskutuje, dlatego kwestie koloru i wykończenia zostawimy Wam do oceny. Naszym zdaniem połączenie czerni z czerwienią wygląda przyjemnie.
Kołowrotek chodzi płynnie, bez dodatkowych stuków i puków. Oczywiście na dzień dobry wymaga lekkiego przekręcenia (chodzi o łowienie nim), ale to dobrze, znaczy to tyle, że smar znajduje się w środku obudowy, a części są odpowiednio zakonserwowane.

dam quick fz 2

dam quick fz 3

dam quick fz 4

dam quick fz 5

dam quick fz 6

dam quick fz 7

Przeznaczenie

Klasyczny kołowrotek do lekkiego i średniego spinningu. I tutaj nic nowego nie odkryjemy. Ciekawe zaczyna się robić w momencie, gdy pod uwagę weźmiemy wcześniej wspomniane przełożenie wynoszące 6,1:1 – co nam to daje? A no tyle, że kołowrotek szybko zwija przynętę, i tak w zależności od modelu jeden obrót korbki nawija odpowiednio 82 cm, 88 cm, 94 cm i 101 cm linki. Jest to o około 20 cm więcej w porównaniu z kołowrotkami o przełożeniu 5:1.
Będzie to miało znaczenie na przykład dla wędkarzy łowiących bolenie, dla których prędkość prowadzenia przynęty ma ogromne znaczenie. Kołowrotek Quick FZ znajdzie również swoich fanów w grupie łowców sandaczy, którzy szybko i energicznie prezentują przynętę rybie.

dam quick fz 8

Cena

Cztery wielkości, czyli cztery ceny. Najmniejszy model można kupić już za około 180 zł, a największy za 210 zł. Ceny jak zwykle mogą nieznacznie się różnić i warto poszukać najlepszej oferty. Kwota jaką trzeba wydać za ten model nie jest wygórowana. W zamian otrzymujemy solidną konstrukcję z płynnie działającym hamulcem.

dam quick fz 9

W akcji

Nasz test głównie skupił się na modelu mniejszym, w rozmiarze 2000. Skoncentrowaliśmy się na łowieniu okoni na gumy. Nie znaleźliśmy niczego negatywnego w pracy tego kołowrotka. Jest cichy, gładko kręci. Podczas holu ryb bardzo dobra i płynna regulacja hamulca pomogła osiągnąć sukces w postaci wyciągniętych ryb.
Jakość układania linki w naszej ocenie jest prawidłowa. Oczywiście można doczepić się, że raz nie dowijał na górze, po zmianie podkładek, na dole – w efekcie nie byliśmy w stanie uzyskać w 100% idealnego nawoju. Ale czy w kołowrotku za 200 zł może to być wadą? Nie można tego tak nazwać – jest naprawdę w porządku.

dam quick fz 11

dam quick fz 12

dam quick fz 13

dam quick fz 14

dam quick fz 15

dam quick fz 16

dam quick fz 17

dam quick fz 18

dam quick fz 19

dam quick fz 20

Ogólne wrażenie

Ciekawa propozycja od firmy D.A.M. Quick FZ jest kołowrotkiem w miarę tanim, o ciekawej konstrukcji i dobrym działaniu. Dobre wykonanie oraz duże przełożenie to główne atuty testowanego modelu. Z powodzeniem wystarczy na kilka lat łowienia.

dam quick fz 10

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,8,9,8,8,8.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety:
– płynnie działający hamulec
– zapasowa szpula
– cena
– przeznaczenie
– duże przełożenie

Wady:
– brak

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14