Caperlan Axion 40

tlo_non

Tym razem w ręce naszych testerów trafił niedrogi kołowrotek Axion 40 znajdujący się w ofercie Caperlana. Zapraszamy czytelników do zapoznania się z naszą recenzją oraz końcowymi spostrzeżeniami.

Charakterystyka ogólna
Po wyjęciu kołowrotka  z pudełka nie zostajemy niczym zaskoczeni. Oczom ukazuje się typowy młynek o dosyć surowym designie. Nie ma co liczyć na oszałamiające połączenie barw, wstawek w innym kolorze czy innych elementów podnoszących walory wizualne. Jest to klasyczny model młynka dla mniej wymagających wędkarzy. Przyznać musimy jednak, że kilku z nas zwróciło uwagę na budowę przypominającą drogie modele Daiwy…. ot takie skojarzenie, ale coś w tym może być. Uwagę przykuwa głęboka szpula, która mieści 300 metrów żyłki 0,25mm. Ewidentnie niedociągnięciem jest brak szpuli zapasowej. Uwagę zwraca również masa młynka. Axion 40 wyposażony został w trzy łożyska kulkowe oraz łożysko oporowe. Posiada przełożenie 5,16 : 1.

Kołowrotek Caperlan Axion 40
Caperlan Axion 40

Jakość i wykonanie
Do samej jakości wykonania nie można mieć zastrzeżeń. Korpus testowanego modelu został wykonany z grafitu, natomiast sama szpula z aluminium. Wszystkie elementy składowe (wcześniej wymieniona szpula czy rączka) wykonane są starannie, a elementy dobrze ze sobą spasowane. Nic nie lata i nie grzechocze. Nie wyczuwamy sporych luzów. Uchwyt rączki wykonany jest z twardej gumy co gwarantuje, że nie przetrze się ona podczas intensywnego użytkowania Axiona. Jeszcze na sucho wszystko wygląda przyzwoicie… Wyruszamy na poligon testowy. Pracę młynka zweryfikuje duża, nizinna rzeka…

Kołowrotek Caperlan Axion 40
Rolka prowadząca linkę z charakterystycznym wgłębieniem

Kołowrotek Caperlan Axion 40
Caperlan Axion pracuje na 4 łożyskach

Kołowrotek Caperlan Axion 40
Korbka wyposażona w mechanizm szybkiego składania

Kołowrotek Caperlan Axion 40
Jakość układania linki

Kołowrotek Caperlan Axion 40
Widok na szpulę po zdemontowaniu pokrętła hamulca

Kołowrotek Caperlan Axion 40
Widoczna podkładka dystansująca

Kołowrotek Caperlan Axion 40
Wewnętrzna strona szpuli

Kołowrotek Caperlan Axion 40
Zdemontowane pokrętło hamulca

Kołowrotek Caperlan Axion 40
Szpula wykonana ze stopu metalu

Kołowrotek Caperlan Axion 40
Mechanizm zwalniania obrotów wstecznych umiejsowiony został na spodzie kołowrotka

Przeznaczenie
Producent podał informację, że jest to sprzęt skierowany do spinningistów. Kołowrotek nie należy do najlżejszych (waży dokładnie 298g). Podpowiada to jednoznacznie, do jakiego zestawu będziemy go używali. Wszystkie ultra lighty odpadają, jest to młynek przeznaczony do wędek cięższych, a konkretniej mówiąc –  do łowienia w dużych rzekach lub ciężkiej orki dużymi gumami w jeziorach i zaporówkach.
Zwrócić należy uwagę na fakt, że nie jest to kołowrotek dla wymagającego wędkarza, który spędza nad wodą 250 dni w roku. W naszej opinii Axion najlepszy będzie jako kołowrotek rezerwowy, wakacyjny.

Kołowrotek Caperlan Axion 40

Kołowrotek Caperlan Axion 40

Cena
Cena kołowrotka to wydatek w granicach 120 złotych. Nie jest to spora cena, jednakże bardzo głęboka szpula i brak szpuli zapasowej może dać do myślenia. Na rynku dostępne są modele kołowrotków w podobnej cenie, o zbliżonych parametrach, lecz wyposażone chociażby w zapasową szpulkę. Niemniej jednak cenowo Caperlan Axion wkomponowuje się w szeroki segment rynku.

Kołowrotek Caperlan Axion 40

Praca
Pracę kołowrotka podzieliliśmy na dwie części: pracę samego kołowrotka oraz pracę hamulca. Do tego drugiego nie mamy żadnych zastrzeżeń, działa on równo i płynnie oddaje linkę. Przyznać musimy że mechanizm hamulca przypomina tę z kołowrotków których cena jest zdecydowanie większa niż testowanego Axiona.  Sama terkotka, umieszczona jest w kapslu dociskającym szpulę i jest dobrze słyszalna przy wyciąganiu żyłki czy plecionki.

Kołowrotek pracuje płynie i całkiem przyjemnie. Tak czy inaczej z wewnątrz słyszalne są jednak odgłosy pracy mechanizmów przekładni, a to może dawać obraz trwałości kołowrotka. Odgłosy pracy kołowrotka nie są jakoś specjalnie męczące, a ich słyszalność będzie zaznaczała się przy wolnych obrotach. Przy szybkim nawijaniu linki praca o dziwo nie męczy uszu wędkarza. Odnośnie samego nawijania linki…. Ta nie jest kładziona najrówniej, choć przy kołowrotkach z tej półki cenowej jest to raczej powszechne i nie będziemy się czepiać na wyrost. Rolka prowadząca linkę jest cicha.

Przy rekreacyjnym wędkowaniu kiedy nie będziemy wymagali od młynka nadzwyczajnych obciążeń całość sprawuje się całkiem przyzwoicie. Warte zaznaczania jest to, że testowany model kołowrotka będzie zapewne ciekawym rozwiązaniem dla wędkarzy, którzy nie wymagają od swojego sprzętu wyjątkowej finezji i efektywności. Axion przy dobrym traktowaniu da sobie radę z rekreacyjnym stosowaniem podczas łowienia metodą spinningową czy gruntową.

Kołowrotek Caperlan Axion 40

Ogólne wrażenie
Cóż… Caperlan Axion 40 to niedrogi kołowrotek i bezsprzecznie jest to oferta skierowana głównie do tych wędkarzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem i nie mają jeszcze ściśle określonej potrzeby względem konkretnego kołowrotka. Caperlan Axion to przyzwoity kołowrotek który możemy potraktować jako sprzęt wakacyjny.

Kołowrotek Caperlan Axion 40

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7,7,6.8,4,4,5.7″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– cena,
– niezła praca hamulca,

 

– głęboka szpula,
– brak szpuli zapasowej,
– dłuższa, intensywniejsza eksploatacja wpływa na pogorszenie pracy,
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze