Po grubszych tematach, jak wędki, kołowrotki czas na drobne akcesoria – szczególnie ważne przy łowieniu sandaczy. Mowa o przyponie, ale nie stalowym czy wolframowym a takim wykonanym z fluorocarbonu. Zapraszamy na test.
Charakterystyka ogólna
Przypon dostępny jest w kilku długościach oraz wytrzymałości. mamy możliwość zakupu przypon od 15cm do nawet 50cm. Wytrzymałości tego produktu wyglądają następująco: 8, 12,15, 23 kg. Naszym zdaniem wartości są wystarczające, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że głównym zastosowaniem tego przyponu będą sandacze lub okonie. Sprzedawany jest on po dwie sztuki, co jest dość częste przy tego typie produktu.
Jakość wykonania
Dla niektórych przypon to bardzo prosta rzecz i zbytnio nie zastanawiają się nad jego zakupem. Bardzo często kupują taki, który pierwszy podejdzie do ręki w sklepie. A to jest błędem. Wielokrotnie spotkaliśmy się z takimi, które były wykonane w zły sposób. Materiały z jakich był zrobione były słabej jakości – mamy tutaj na myśli, agrafki, krętliki czy tulejki zaciskowe.
Testowany przypon Jaws wykonany jest z fluorocarbonu czyli z prawie przezroczystego materiału jak żyłką z taką różnica, że jest odporny na zęby szczupaka. Dodatkowo mamy tutaj mocny i wytrzymały krętlik oraz, co ważne agrafkę, której nie trzeba otwierać. Jest to bardzo wygodne, ponieważ ułatwia wymianę przynęty. Sami używamy takich agrafek, sprawdzają nam się i chętnie z nich korzystamy. materiał z jakiego zostały wykonane jest mocny dzięki czemu agrafka nie ma możliwości otworzenia się podczas siłowego holu dużej ryby. Tulejki chyba wykonane z aluminium – tutaj nie potrafimy jednoznacznie stwierdzić jaki to jest rodzaju materiału, ale nie zdarzyło się nam aby jakość zacisku była słaba.
.
Przeznaczenie
Najczęściej przypony stosowane są przez szczupakowców i to jest naturalne. Rzadziej na tego typu rozwiązania decydują się sandaczowcy lub okoniarze. My również należymy do tej grupy, chodź coraz częściej dowiązujemy fluorocarbon jako ostatni metr linki i to do niego dowiązujemy agrafkę. Robimy tak z dwóch powodów. Po pierwsze – często przy łowieniu sandaczy czy okoni jako przyłów trafiają się szczupaki. Jeśli mamy szczęście i szczupaka nie zassa głęboko przynęty to go wyholujemy, jeśli będzie pech to tracimy rybę wraz z przynętą. Źle to się kończy dla naszego pudełka a jeszcze gorzej dla szczupaka, który odpływa z gumą w pysku. Po drugie – fluorocarbon jest niewidoczny w wodzie. Ryby chętniej atakują takie przynęty, więc takie rozwiązanie pomaga w finalnym nakłonieniu drapieżnika do brania.
Cena
W przypadku tego produktu nie możemy podać jednej ceny. Cena uzależniona jest od długości oraz wytrzymałości przyponu Jaws. Na przykład przypon fluorocarbonowy 15cm i 8kg będzie kosztował około 5zł. Trzeba mieć na uwadze, że pakowany jest on po dwie sztuki czyli wychodzi 2,5zł za jeden. Cena normalna, porównywalna z konkurencją ale jakość materiałów bardzo dobra.
W akcji
Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie dobrze spisuje się nad wodą. Przy używaniu przyponu fluorocarbonowego Jaws praktycznie do minimum pozbyliśmy się negatywnego wpływu ostrych zębów szczupaka na żyłkę czy plecionkę. Miało to duże znaczenie przy łowieniu sandaczy z opadu a jeszcze większe przy okoniach. Duże okonie to ryby bardzo cwane i często trzeba się napracować aby takiego złowić. Plecionka może być dla nich widoczna, i tutaj znowu z pomocą przychodzi Jaws. Przy sandaczach i gumie dowiązywalismy kawałek linki fluocarboowej i było wszystko ok – dwa węzły i zestaw gotowy. Ale co zrobić jeśli mamy zamiar łowić na obrotówkę? Naturalne jest, że bez krętlika, przynęta skręci nam linkę co w efekcie może doprowadzić do jej splątania a nawet zniszczenia. Jaws posiada krętlik, który niweluje obracanie się przynęty w wodzie, tzn. przynęta obraca się dalej ale nie ma to wpływu na naszą plecionkę
Ogólne wrażenia
Praktyczne rozwiązanie przy łowieniu sandaczy czy okoni. Wszędzie tam gdzie jest możliwy przyłów w postaci szczupaka powinniśmy wyposażyć się w tego typu rozwiązanie. Jaws umożliwi nam holowanie ryby i z dużym prawdopodobieństwem zniweluje ewentualne cierpienie ryby spowodowane odgryzieniem zestawu.
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,9,9,9,9,9″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety:
– użycie dobrej jakości komponentów
– duża ilość długości i wytrzymałości
Wady:
brak