Okulary polaryzacyjne to obecnie niezastąpiony element wyposażenia wędkarza, przeznaczony głównie dla osób uprawiających aktywne metody łowienia jak spinning i muszkarstwo. Poprzez swoje właściwości stają się niezbędne w nowoczesnym wędkarstwie, gdzie wędkarz przed posłaniem wabika do wody, zwraca baczną uwagę na to co znajduje się pod jej powierzchnią, oraz dokonuje wnikliwej korekty pracy przynęty, gdy ta jest już w wodzie. Rynek oferuje sporo takich produktów, my zaś przyjrzymy się jednemu z modeli znajdujących się w ofercie Jaxona.
Charakterystyka ogólna
Okulary polaryzacyjne sprawdzają się tam, gdzie woda nie jest głęboka, a przeźroczystość wody jest duża. Są niemalże niezbędnym elementem wędkarzy, którzy nastawiają się na połów ryb szlachetnych zamieszkujących górskie potoki, często sięgają po nie wielkorzeczni spinningiści, którzy wypatrują stanowisk kleni i jazi na płytkich przelewach. Polaroidy pozwalają wędkarzowi na kontrolę przynęty pod powierzchnią wody. Testowane okulary z serii AK-OKX3 to model SM, czyli wersja najmocniej ściemniająca, przeznaczona do zastosowania w bardzo słoneczne dni. W ofercie dostępna jest również wersja średnio ściemniająca. Różnica między modelami to oznaczenie oraz kolor szkieł.
Polaroidy Jaxon AK-OKX03 SM – wersja mocno ściemniająca
Jakość wykonania i właściwości
Okulary mają nowoczesny design, są smukłe, lekkie. Produkowane są w jednym rozmiarze. Ramki wykonane są z ciemnego plastiku, końcówki zachodzące na uszy są wykończone gumowymi nakładkami, przez co komfort użytkownika jest większy. Gumą pokryte są również tzw. „noski”, czyli miejsca, które stykają się z nosem wędkarza. Szybki wykonane są z plastiku. O tym, jakim modelem okularów dysponujemy dowiemy się z numeracji, która znajduje się po wewnętrznej części okularów oraz po opalizacji soczewek (ciemniejsze soczewki czyli model mocno przyciemniający).
Dla wędkarza, który decyduje się na zakup polaroidów istotne są cechy takie jak wlaściwości polaryzacji oraz wytrzymałość na urazy mechaniczne. Są też tacy co zwracają szczególną uwagę na wygląd, choć jest to mniej istotna kwestia. Soczewki (bo tak można je określić) – z uwagi na to, że są wykonane z plastiku – są bardziej podatne na zarysowania niż te wykonane ze szkła. Tak jest w przypadku testowanego modelu. Trzeba na nie uważać przy przedzieraniu się przez gąszcz nadrzecznych krzewów i drzew. Jednakże przez zastosowanie soczewek z plastiku – znacząco spadła waga polaroidów.
Kontynuując test wspomnieć warto o wytrzymałości testowanego modelu na uszkodzenia mechaniczne plastikowej obudowy. Nam niestety zdarzyło się w dwóch przypadkach, że odłamywał się koniec jednej z części która zachodzi na ucho wędkarza. Jest to spowodowane tym, że plastik na końcu, po zdemontowaniu gumowej stopki – jest po prostu zbyt cienki. Niezbyt mocny nacisk powodował pęknięcie. Umocowanie soczewek jest solidne i nie zdarzyło się, aby któraś wyskoczyła z miejsca docelowego osadzenia.
Właściwość polaryzacyjna to główna z cech, która w większości przypadków decyduje o tym, czy potencjalny nabywca zainteresuje się produktem. W omawianym modelu polaryzację można określić jako właściwą, choć bardziej wymagający nie będą z niej zadowoleni. Wersja SM, czyli najmocniej ściemniająca sprawdzi się również w dni o małym nasłonecznieniu. Wówczas widoczność w polaroidach można okresłić jako dobrą (nie powodują efektu zbyt ciemnego otoczenia). Ważna kwestia – okulary nie zniekształcają obrazu (nie przybliżają ani nie oddalają). Soczewki są w tym zakresie „neutralne”.
Ciemny kolor soczewki to cecha wersji najmocniej ściemniejącej
Oznaczenie modelu znajduje się na wewnętrznej ostronie polaroidów
Ten element jest najbardziej podatny na uszkodzenia
Cena
Omawiane polaroidy to wydatek w wysokości około 30 zł. Biorąc pod uwagę wartość cenową podobnych produktów oferowanych przez innych producentów – cena jest zadowalająca i jednocześnie kusząca.
Ogólne wrażenie
Jaxon AK-OKX03 to okulary o ciekawym designie, oraz bardzo atrakcyjnej, konkurencyjnej cenie. Ich polaryzację można określić jako zadowalającą, choć nie mieszczącą się w wysokich standardach. Na pewno właściwości polaryzacyjne zadowolą użytkowników o przeciętnych wymaganiach (a takich z pewnością będzie sporo), lecz wśród osób poszukujących doskonałego sprzętu, testowany model nie znajdzie uznania. Nie można spodziewać się rewelacji po polaroidach za cenę około 30 zł. Można powiedzieć jednak, że ze swojej roli się wiwiązują i będą służyć pomocą niejednemu wędkarzowi.
l
OCENA KOŃCOWA – punktowanie
– Jakość / wykonanie – 6
– Cena – 8
– Przeznaczenie – 7,5
– Ogólne wrażenie – 6,5
Średnio 7,0
Zalety | Wady |
– atrakcyjna cena, – design, | – łamliwość elementów, – przeciętne właściwości polaryzacyjne |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |