Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000

tlo_non

Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000Tym razem przed nami test spinningowego kołowrotka, dostępnego w ofercie niemieckiego producenta. Przyjrzymy się z bliska modelowi w wielkości 3000. Zapraszamy do recenzji młynka z serii Corcast Spin – nowości w ofercie Cormorana z tego roku.


Charakterystyka ogólna
Corcast to bogata rodzina kołowrotków w ofercie Cormorana, przeznaczonych do łowienia słodkowodnego. Omawiany przez nas model jest przez producenta określany jako typowy kołowrotek do spinningu. dostępny jest w czterech rodzajach wielkości. Produkt mieści się w kategorii sprzętu dostępnego dla przeciętnego wędkarza. Nasze testy przeprowadziliśmy pod kątem przydatności w metodzie spinningowej, łowiskami zaś były duże nizinne rzeki. Pozostajemy skupieni na  najczęściej wybieranej przez wędkarzy wielkości 3000.
Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000
Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000

Jakość i wykonanie
Corcast Spin nabywamy w kartonowym pudełku, nadto wszystko zabezpieczone jest prostym, materiałowym pokrowcem dostępnym w zestawie. Pierwszy kontakt z młynkiem robi pozytywne wrażenie. Nowoczesna, zwarta konstrukcja, dobrze dobrane barwy czerni, chromu i złota. Bliższe oględziny wskazują, że jest to jednak produkt z niższej półki cenowej. Korpus wykonany jest z tworzywa sztucznego. Korbka, frezowana i wykonana z aluminium, jest spora i wygodnie leży w ręce. Corcast Spin „wyposażony„ został w kilka ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych. Producent dumnie wskazuje, że zastosowanie szerokiej szpuli wpływa na funkcjonowanie pracy hamulca – żyłka w trakcie holu schodzi jeszcze równomierniej. Ma to znaczenie przy łowieniu z użyciem cienkich żyłek i nierozciągliwych plecionek. Kolejnym z pozytywnych akcentów jest zastosowanie precyzyjnego, przedniego hamulca. Z istotnych informacji warto wspomnieć, że Corcast wyposażony jest nadto w natychmiastową blokadę biegu wstecznego, mechanizmy wewnętrzne pracują na 3 stalowych łożyskach kulkowych. W oczy rzuca się także spora rolka prowadząca linkę.
Główna szpula wykonana jest ze stopu aluminium. Przy wielkości 3000 pomieści odpowiednio 190m żyłki o średnicy 0,33 mm. Szpula jest zatem bardzo pojemna. Zapasowa szpulka wykonana jest z kompozytu nylonu i ABS’u. Szkoda, że i tutaj producent nie pokusił się o produkt ze stopu aluminium. Przełożenie Corcasta Spin – 5,1:1 czyli uniwersalne. Jeżeli chodzi o model 3000, to poprzez jeden pełen obrót korbki nawijany jest odcinek linki o długości około 78 cm. Waga około 300g. Na kołowrotek producent udziela dwuletniej gwarancji.
Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000
Pudełko….

Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000
…a w pudełku kołowrotek i drobny, aczkolwiek cieszący akcent – materiałowy pokrowiec

Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000 - rączka z aluminium
Korba frezowana, wykonana z aluminium

Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000
Trzy łożyska to trochę mało jak na obecnie produkowane kołowrotki

Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000
Duży uchwyt korbki. Pewnie leży w palcach wędkarza. Widoczne logo producenta

Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000
Szeroka rolka prowadząca linkę

Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000 rotor
Widok rotora po zdemontowaniu szpuli

Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000 szpula
Jak widać, producent nie oszczędzał na materiale smarującym

Szpula od Corcast Spin 4PiF 3000
Główna szpula wykonana z aluminium

Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000 nawijanie linki
Dobra jakość nawijania linki to jedna z cech Corcasta Spin 

Cena
Cormoran Corcast w wielkości 3000 (największy z dostępnych w serii Spin modeli) to wydatek około 100 złotych. Mieszcząc się w tym przedziale cenowym, Corcast Spin staje się sprzętem, który będzie w zasięgu ręki większości wędkarzy. Będzie też wybierany jako kołowrotek dla zaczynających przygodę ze spinningiem.
Kołowrotek spinningowy Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000
Zapasowa szpula wykonana z kompozytu nylonu i ABS’u

Przeznaczenie
Metoda spinningowa to macierzyste przeznaczenie Corcast Spin’a, choć Cormoran nadto pewnie wskazuje o zastosowaniu przy lekkim połowie ryb spokojnego żeru. Wydaje się, że wielkość 3000 jest optymalna do połowów szczupaków i sandaczy w nizinnych rzekach. Mniejsze modele umożliwiają wędkarzowi dobranie młynka do połowu konkretniejszych gatunków ryb, np.: okoni.
Kołowrotek spinningowy Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000
Praca
Początki współpracy z Corcast Spin’em były obiecujące. Na pewno pozytywnym akcentem jest nawijanie linki, stojące na zadowalającym poziomie jak na tej klasy kołowrotek. Takiej jakości nawijania brak niekiedy w niejednym kołowrotku dostępnym za większe pieniądze. Po częstej eksploatacji nie zauważyliśmy niedokładności w nawijaniu.
Hamulec jest mocną stroną Corcast’a. Jest precyzyjny, bardzo płynnie oddaje linkę. Przycisk regulacji mocy jest duży i poręczny. Spory uchwyt korbki tkwi pewnie w palcach wędkarza.
Mechanizmy w początkowym okresie eksploatacji pracowały płynnie, cicho. Biorąc pod uwagę zastosowanie tylko 3 łożysk, praca jest naprawdę niezła. Z czasem zaczęły się jednak wydobywać z wnętrza młynka stukanie i pukanie. Nie wpłynęło to jednak na płynność pracy ale zaczęło być deprymujące. Na pewno niepokojące są widoczne luzy na koszu i szpuli, pogłębiające się wraz z okresem eksploatacji. Rolka prowadząca linkę jest szeroka, trzyma pewnie żyłkę na swoim miejscu.
Podczas łowienia w długotrwałym, intensywnym deszczu, zmiana pracy jest niestety odczuwalna. Całkowite zamoczenie może zakończyć żywotność Corcast’a. Nie ma mowy o użytkowaniu w słonych wodach.
Kołowrotek spinningowy Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000
Ogólne wrażenie
Cormoran Corcast 4PiF Spin to sprzęt za niewielkie pieniądze, o stosunkowo niezłym wykonaniu. Na pewno będzie ciekawym rozwiązaniem dla mniej wymagających wędkarzy, tych weekendowych oraz osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze spinningiem w ręku. Czy spełni wymagania tych bardziej wymagających? Przez pierwszy sezon, przy prawidłowej eksploatacji na pewno. Później zapewne pojawią się zastrzeżenia.
Kołowrotek spinningowy Cormoran Corcast Spin 4PiF 3000
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/6.5,9,7,6,7,7.1″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– zadowalające wykonanie,
– cena,
– dwuletnia gwarancja producenta,
– widoczne luzy na koszu i szpuli,
– odporność na wodę,
– brak aluminiowej szpuli w zapasie,
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj test na FORUM

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14