Jakiś czas temu na naszej witrynie pojawił się już test wędki z serii Wixom. Seria ta dostępna jest w sieci sklepów Decathlon, którego siedziby znajdziemy w całej Polsce i na świecie. Tym razem mamy ogromną przyjemność zaprezentować model Wixom 200 MH 7 – 21 g, czyli najmocniejszy kij z tej serii. Tak jak poprzednio jest to kij jednoczęściowy, polecany głównie do połowu ryb słodkowodnych z łódki.
Charakterystyka ogólna
Całą seria Wixom składa się z 5 modeli, różniących się od siebie ciężarem wyrzutu. Model MH to wędka wśród nich najmocniejsza – umożliwia rzucanie przynętami o wadze od 7 do 21 g. Jest ona minimalnie cięższa od poprzednio testowanej – jej waga to 137 g, co pozwala na łowienie praktycznie bez przerwy. Po dobraniu odpowiedniego kołowrotka i wyważeniu całości, możemy śmiało spędzić cały dzień łowiąc, nie odczuwając przy tym zmęczenia.
Oczywiście tutaj również otrzymujemy w zestawie plastikową tubę.
Jakość i wykonanie
Przypomnijmy jak to wygląda, gdyż model MH nie różnie się w znaczący sposób od modelu M. Tak jak poprzednio, design opiera się na zastosowaniu dwóch kolorów z dodatkiem czerwieni. Połączenie czarno-białego blanku z czerwonymi elementami daje w efekcie dosyć rzadko spotykany wygląd. Nie każdemu takie rozwiązanie przypadnie do gustu. Trzeba przyznać – wędka prezentuje się dosyć oryginalnie. Również i tutaj został zastosowany uchwyt kołowrotka Fuji, oraz wygodna rękojeść wykonana z pianki Eva.
Okazuje się, że brak lakieru z górnej części blanku to nie tylko element modelu M, ale całej serii Wixom. Ciężko ocenić, czy jest to wada, czy też zaleta. Dla jednych będzie to dodatkowy element podnoszący jakość, a dla innych element wykluczający. Z wcześniejszych doświadczeń z takimi blankami możemy powiedzieć od siebie, że takie wykończenie częściej ulega zabrudzeniu. Całość została wykonana nadzwyczaj starannie. Wszystko jest równo, lakier na przelotkach bez nadlewek.
Co by tutaj nie pisać, jakoś wykonania to bardzo mocny punkt testowanego modelu. Plus dla Caperlana.
Przeznaczenie
Długość 200 cm i sama charakterystyka kija podpowiada, do jakich zastosowań został stworzony. Naszym zdaniem jest to typowa szybka i „energetyczna” sandaczówka. Model MH ma podany zakres rzutowy od 7 do 21 g. Jej dolny zakres to w rzeczywistości 10 g, natomiast górny można śmiało (ale lekko) podnieść do góry. Z powodzeniem używaliśmy przynęt 3-calowych, uzbrojonych na główkach 20, a niekiedy i 22 g. Ale uwaga – nie należy przekraczać tej wagi – jest to dla niego maksimum. Do połowu używaliśmy różnych przynęt: od cykad po gumy i koguty.
W akcji
Testowaną wędkę śmiało możemy zakwalifikować jako kij szybki (lub nawet bardzo szybki), obdarzony dużą czułością i ze stosunkowo sztywnym dolnikiem. Warte zaznaczenia jest to, że wędka niestety nie posiada charakterystycznej dla wędzisk z wyższej półki cenowej „mięsistości” blanku. Podczas prowadzenia przynęt do 25 g kij podbija wabiki samą częścią szczytową, i w tym elemencie sprawuje się doskonalone. Możemy dzięki temu nadawać naszym gumom różnorodną akcję. Pod dużym obciążeniem wędka ugina się do około jednej drugiej długości, blokując się niemal całkowicie w dolnej części. Dla wielu wędkarzy jest to cecha pożądana, nam jednak ta właściwość nie przypadła do gustu. Podczas holu dużych ryb komfort operowania wędziskiem zmniejsza się w naszej ocenie właśnie przez zbyt duże przesztywnienie blanku w dolnej części. Oczywiście ten element będzie widoczny tylko w dość ekstremalnych warunkach, i dla większości wędkarzy będzie miał mniejsze znaczenie. Podczas holu ryb do około 3 kg, wędka sprawuje się bardzo poprawnie.
Cena
Wędka kosztuje 500 zł bez jednego gorsza. Nie ma co ukrywać, jest to spory wydatek dla przeciętnego wędkarza, który może kupić podobny kij o podobnej charakterystyce za mniejsze pieniądze. Naszym zdaniem Caperlan spokojnie mógłby obniżyć cenę tego modelu i całej serii Wixom, a wtedy mogłaby to być bardzo ciekawa oferta.
Ogólne wrażenie
Nie można obok tej wędki przejść obojętnie. Model Wixom 200 MH 7 – 21 g zwraca uwagę swoim wysokiej jakości wykonaniem, charakterystycznym designem i niestety ceną. Jeśli ktoś szuka wędki pod sandacza czy grubszego okonia, to zachęcamy do przyjrzenia się tej propozycji.
Ocena końcowa / punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8,6,7,6,6,6.6″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– jakość wykonania – tuba w zestawie – zastosowane komponenty | – cena – brak lakieru w górnej części wędki
|