Najlepsza przynęta na okonia – jak złowić okonia?

Okonie to ryby uwielbiane przez wędkarzy. Dużą popularność zdobyły dzięki temu, że występują praktycznie w każdym łowisku, w jeziorach, dużych i małych rzekach czy zbiornikach zaporowych. Łowienie okoni, generalnie nie jest trudne – mowa tutaj oczywiście o gatunku. Zdecydowanie trudniej jest dobrać się do tych największych i najbardziej cwanych ryb. W tej ciekawostce pomożemy Wam i przedstawimy naszym zdaniem najbardziej łowne i sprawdzone modele. Bedzie mogli sami wybrać i zadecydować, która przynęta na okonia wygra ranking.

Podział przynęt okoniowych należało by zacząć od wytypowania rodzaju. Każdy doświadczony wędkarz wie, że przynęty dzielimy na miękkie, twarde, ze sterem lub bez itd. Jest tego naprawdę dużo, stąd pomysł aby w prosty i czytelny sposób pokazać te najlepsze.

najlepsze przynety na okonia

Łowienie okoni - sprzęt

Łowienie okoni jest bardzo proste, zakłada się przynętę i rzuca do wody. Zawsze jakiś okonek będzie miał ochotę na jej zjedzenie. Najlepiej wybrać wędkę spinningową o nie dużym ciężarze wyrzutowym. Tutaj zdecydowanie królują wędki gdzie górna granica nie przekracza 10g. Jest to podyktowane tym, że w większości przypadków będziemy operowali niewielkimi przynętami. Drugim, ważnym element jest kołowrotek, który należy dobrze dopasować do wędki. Nie powinien być za duży modele wielkości 1000 czy 2000 powinny wystarczyć. Ważne aby odpowiednio wywarzyły wędkę i miały płynnie działający hamulec. Następnie należy wybrać, żyłkę lub plecionkę. Z racji tego, że częściej będziemy łowili okonie na gumy polecamy plecionkę. Tutaj wybieramy takie, których średnica jest mała przy zachowaniu dużej wytrzymałości. Staramy się, wybierać produkty znane i sprawdzone przez innych wędkarzy. Dlaczego tak? Często podczas łowienia okoni, może trafić się fajny szczupak jako przyłów. Szkoda by było go stracić tylko dlatego, że nawinięta mieliśmy słabej jakości linkę. Dalej, pozostaje nam już tylko dobranie odpowiedniej przynęty na okonia.
wędka na okonia

Wędka na okonia

Do wyboru mamy modele jedno i dwu częściowe. W tym przypadku wędka St. Croix Avid AVS80MLM2

kołowrotek na okonia

Kołowrotek na okonia

Kołowrotek na okonia z reguły powinien być wielkości 1000 lub 2000. My polecamy model Ryobi Zauber

plecionka na okonia

Plecionka na okonia

Sugerujemy wybranie cienkiej plecionki np. JMC 8XCJ PE #0,5

Przynęta na okonia

Temat przez wielu „wałkowany”, powiedziane chyba zostało już wszystko. Czy istnieje ta jedna, najlepsza, zawsze łowiąca przynęta na okonia? Otusz nie, nie ma czegoś takiego i chyba nigdy nie powstanie. Na dowód, przytoczę Wam pewną sytuację jaka miała miejsce kilka lat temu w Szwecji. W czasie podróży do Norwegii, która odbywała się przez znaczną część Szwecji postanowiliśmy rozbić obóz między dwoma jeziorami połączonymi rzeczką. Wiedzielismy o tym, że zarówno w jeziorach jak i rzece są okoni i to całkiem fajnych rozmiarów. Ich populacja była ogromna. W głowie od razu plan, idziemy łowić okonie – nic bardziej mylnego… Po wrzuceniu przynęty do wody okonie odprowadzały ją pod same nogi. Nie miało znaczenia czy była założona guma, obrotówka czy wahadłówka – na każdą jedną reagowały podobnie – tylko za nimi pływały. Wiedzieliśmy, że coś im nie pasuję, że nasza przynęta na okonia nie do końca im gra. Co się później okazało sukcesem była nie tyle odpowiednia przynęta a, odpowiednio prowadzona. Okonie wręcz dostawały wariactwa gdy szybko prowadzona nagle zatrzymywała się i szybko opadała. Można było tak grać zarówno wahadłem, guma czy obrotówką – waliły w tak prowadzane bez zastanowienia. W tym wypadku nie przynęta a jej prowadzenie decydowało o końcowym sukcesie.

Guma na okonia

Guma na okonia to jedna z podstawowych przynęt spotykana na łowisku. Producenci wręcz co chwila rozbudowują swoje oferty o coraz to nowsze modele, kolory czy wielkości. Po wejściu do sklepu wędkarskiego można wręcz dostać oczopląsu. W celu wytypowania tej najlepszej przynęty gumowej trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jak wygląda łowisko, w którym będę łowił. Jaka jest jego głębokość, jakie są zwyczaje ryb tam zamieszkujących. Dopiero potem będziemy w stanie dopasować się i z sukcesem będziemy łowili duże garbusy. Trzeba pamiętać o tym, że istnieją przynęty, które większości przypadków jednak będą sprawdzały się na różnych łowiskach. Poniżej najlepsze przynęty gumowe na okonia.
guma na okonia keitech crazy flapper

Keitech crazy flapper

Okonie wręcz uwielbiają Crazy Flapper, polecamy zbroić go w czeburaczki . Dzięki temu przynęta nie jest usztywniona hakiem i zdecydowanie lepiej pracuje w wodzie.

guma na okonia savage gear 3d bleak paddle

Savage Gear 3D Bleak Paddle Tail

Przynęta gumowa o fantastycznej pracy. Pod okonie sugerujemy mniejsze rozmiary

Twister na okonia

Twister na okonia to stara metoda łowienia tego gatunku. Można go używać uzbrojonego na główce jigowej czy czeburaszcze. Najbardziej znane użycie twistera okoniowego jest jego zastosowanie w metodzie bocznego troka. To właśnie tam pokazuje on swoją największa moc. Odpowiednio dobrany pod względem koloru i wielkości wyciągnie okonia z każdej wody.
twister na okonia mayson

Mayson tasty

Nasz sprawdzony i ulubiony twister na okonia.

Ripper na okonia

Przynęta gumowa w kształcie ryby to właśnie jest ripper na okonia. Są one szalenie popularne praktycznie wszędzie tam gdzie występują okonie. Dostępne mamy modele mniej lub bardziej przypominające żywe ryby. Do ich łowienia wykorzystywać będziemy zwykła wędkę spinningową i zbroić będziemy je w praktycznie wszystkie istniejące sposoby. Mamy tu na myśli główki jigowe, cze buraszki, główki trójkątne, antyzaczepowe czy systemy na hakach offsetowych.

ripper na okonia savage gear LB Roach PADDLE Tail

Savage Gear LB Roach PaddleTail

Bardzo realistyczne i skuteczne gumy okoniowe

ripper na okonia fishunter

Mikado Fishunter TT

Klasyczny o popularny Fishunter z bardziej delikatnym i finezyjnym ogonkiem

ripper na okonia keitech

Keitech Swing Impact Fat 3,8″

Guma i wygładzę twistera ale z ogonkiem od rippera. Piekielnie skuteczna na okonie oraz sandacze

Wobler na okonia

Woblery na okonia to trochę mniejsza grupa i stworzona trochę do innej metody łowienia. W przeciwieństwie do gumy, woblery okoniowe pracują w toni a nie przy dnie. Można nimi „grać” na wszelkie sposoby. Dozwolone jest jednostajne zwianie, prowadzenie woblera okoniowego w trolingu czy w końcu lekkie podszarpywanie czyli tzw. twitching okoniowy – notabene piekielnie skuteczny. Woblery na okonia mogą być tonące, pływające, głęboko i płytko chodzące oraz powierzchniowe.
wobler twitching na okonia

Robinson Minnow

Wobler okoniowy ale nie tylko. można prowadzić go klasycznie jednostajnie lub twitchingować

Wahadłówka na okonia

Zdecydowanie mniej popularna i trochę zapomniana metoda a zarazem przynęta na okonia. Wahadłówki to jedne z pierwszych przynęt jakie były stosowane do łowienia ryb, a w tym okoni. Dzięki temu, że wędkarze coraz częściej decydują się na inne przynęty wahadło okoniowe staje się prawdziwym killerem. Ryby już nie pamiętają tych wabików w wodzie przez co stają się mniej ostrożne i chętniej atakują wolną prowadzoną blachę. Wahadłówka na okonia powinna być niewielkich rozmiarów 3-6cm. Do wyboru będziemy mieli modele wykonane z cienkiej lub grubej blaszki. Zdecydowanie polecamy, szczególnie na przełowionych łowiskach.

wahadłówki na okonia

Corona Fishing wahadłówka na okonia

Wykonane z cienkiej blaszki, sprawdzą się na płytkie łowiska

najmniejsze wahadłówki okoniowe

Corona Fishing wahadłówki mini

Najmniejsze wahadłówki okoniowe wykonane z grubszej blaszki

Obrotówka na okonia

Obrotówki okoniowe to bardzo Proste przynęty w obsłudze. Wystarczy rzucić i ściągać jednostajnie. Polecamy je w szczególności wędkarzom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wędką. Starajcie się wybierać modele mniejsze powiedzmy w rozmiarach 1 i 2 lub jeśli wiemy, że w łowisku występują naprawdę duże garbusy model 3. Hol okonia złowionego na obrotówkę jest pewny i bezpieczny. Statystycznie jest mało spadów na tak złożony zestaw – to właśnie z tego powodu polecamy go mniej doświadczonym.

obrotówka na okonia abc

Obrotówka firmy ABC

Sprawdzona i łowna obrotówka okoniowa

Cykada na okonia

Dotarliśmy do przynęt mniej popularnych lub takich które wybierają doświadczeni łowcy okoni. Cykadą na okonia to przynęta, której główną zaleta jest lotność – przy małych gabarytach leci bardzo daleko. Zawdzięcza to swojej konstrukcji oraz skupionej masie. Cykadą można łowić z dna i w toni. Jej prowadzenie trochę podobne jest do łowienia na gumę. Pozwalamy przynęci opaść do dna po czym unosimy kij do góry odrywając cykadę. Wybieramy luz powstały na kołowrotku i znowu opad. Łowienie w toni jednostajne zwijanie z jednoczesnym podszarpywaniem szczytówką. Cykada okoniowa wtedy idzie zachowując się jak zęby piły – raz do góry, raz do dołu. Na filmie zostało opowiedziane jak łowić cykadami.
cykada na okonie szuszkiewicz

Corona Fishing - cykada okoniowa

Najlepsze cykady dostępne na rynku. Szeroki wybór kolorów oraz wielkości. Pod okonie proponujemy modele 4, 6 i 8g w kolorach czerń oraz zielony

Dotarliśmy do końca naszego rankingu najlepszych przynęt na okonia. Powstał on na bazie naszych doświadczeń i setek złowionych ryb. To co warto jeszcze dodać to fakt, że trzeba kombinować, wymyślać cały czas coś nowego, zaskakiwać ryby i starć się myśleć jak one. Kombinujecie z wielkościami, kolorami sposobem prowadzenia a zaczniecie łowić prawdziwe garbusy.

Podziel się ciekawostkami ze świata wędkarskiego!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Zobacz także

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14