Na wielu łowiskach w całym kraju – szczególnie tych licencyjnych, zarybianych pstrągiem potokowym lub lipieniem – obowiązuje konieczność posiadania podbieraka. Także mnóstwo niewielkich rzeczek, mimo swoich zabawkowych rozmiarów, wymaga od spinningisty (a czasem i muszkarza łowiącego z brzegu) posiadania specyficznego podbieraka. Chodzi bowiem o to, że wysokie skarpy i mocno zakrzaczone brzegi nie pozwalają na komfortowe operowanie klasycznym, krótkim podbierakiem.
Charakterystyka ogólna
Poszukując odpowiedniego narzędzia do tego zadania do głowy przyszedł nam od razu Caperlan. Wielokrotnie francuski producent zaskoczył nas swoimi nietypowymi, ale bardzo przydatnymi rozwiązaniami. Nie inaczej jest i tym razem. W nasze ręce wpadł podbierak teleskopowy o długości do 180 cm, który jak się okazuje, może świetnie służyć jako podbierak spinningisty. Sprawdźmy zatem, jak zadziałał nad wodą.
Jakość i wykonanie
Nie oczekujmy na tym etapie fajerwerków. W oczy rzuca się solidna i dość prosta konstrukcja, ukierunkowana bezwzględnie na uzyskanie prostego w obsłudze narzędzia. Siatka jest drobna, co ma zarówno swoje zalety jak i wady. Obręcz siatki została umocowana ze sztycą za pomocą metalowej śruby, co na pewno wydłuży żywotność testowanego podbieraka. Uchwyt podbieraka ma formę grubej i dobrze leżącej w ręku rękojeści gumowej o chropowatej powierzchni. Siatka jest odpowiedniej głębokości i pozwala na pewne podebrania nawet sporej ryby. Obręcz została wykonana z mocnego aluminium, a element ułatwiający składanie nie budzi naszych zastrzeżeń – jest trwały i wykonany starannie.
Wątpliwości można mieć jednak co do samej sztycy. Producent zapomniał bowiem o jedynym drobnym elemencie, który może nieco utrudniać zastosowanie. Chodzi o teleskopowo składaną rączkę, która jest pozbawiona elementu stabilizującego czy zapobiegającego obracaniu się wysuwanych elementów – o tym jednak dalej. Podsumowując: musimy przyznać, że można tu mieć zastrzeżenia do kilku elementów, jednak przy nieznacznej inwencji będziemy w stanie z podbieraka Caperlan korzystać z optymalnym komfortem.
Przeznaczenie
Podbierak Travel Landing Net Inox został zaprojektowany do połowów ryb spokojnego żeru w stawach i rzekach. Według opisu producenta jest to kompaktowy i lekki podbierak, który będziemy mogli wykorzystać niemal wszędzie. My jednak skupiliśmy się na tym, aby zastosować go do pomocy przy połowie drapieżników metodą spinningową. Naszym celem były klenie, jazie i pstrągi w niewielkich rzekach z trudnym dostępem.
W akcji
W dużym nurcie rzeki dość trudno będzie nam operować wyciągniętym na długim ramieniu podbierakiem, zakładając oczywiście, że będziemy to robić samodzielnie jedną ręką. Kolejna sprawa to plączące się i haczące w siatce kotwiczki. No i na koniec mobilność, czyli składanie i rozkładanie nad wodą. Bezwzględnie radzimy podbierak nosić rozłożony, czyli z zamontowaną siatką na sztycy. Samą sztycę rozwijamy już w razie potrzeby. Warto do siatki zamocować klips ułatwiający podwieszenie podbieraka na plecach. Mimo drobnych niedogodności, funkcjonalność podbieraka jest bardzo duża i podebranie ryby wydaje się w większości sytuacji dość łatwe. Jest jednak jedna rzecz, która nas mocno irytowała. Chodzi o to, że podbierak na łączeniu elementów teleskopowych obraca się wokół osi, i ten element znacznie obniżył notę za funkcjonalność. Wystarczyło dodać niewielkie żłobienie, jakie znajdziemy choćby w najprostszych podbierakach za 15 zł, lub zastosować rękojeść inną niż okrągłą.
Cena
Trudno było nam znaleźć odniesienie cenowe do testowanego podbieraka. Koszt zakupu w sieci Decathlon to niecałe 60 zł. W naszej opinii temat warty przemyślenia.
Ogólne wrażenie
Bardzo przydatny podbierak, którego najważniejszym zastosowaniem będzie ułatwienie podczas holowania ryb w trudnych warunkach. Niedrogi, a przy niewielkich korektach z naszej strony, sprawdza się całkiem przyzwoicie.
Ocena końcowa / punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/6,7,8,5,6,6.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– mobilność – długość – przeznaczenie | – brak stabilizacji obręczy względem uchwytu |