W wielu kręgach japońscy producenci żyłek uznawani są za liderów w tej dziedzinie. Było dla nas wielką zagadką jak sprawdzi się produkt sygnowany potężną marką Toray. Zagadka była w znaczny sposób pogmatwana, bowiem mocno zaciekawiła nas cena nowej żyłki TORAY. Nie pozostało nam nic innego jak bardzo dokładne oględziny.
Charakterystyka ogólna
Dobra żyłka to dla wędkarzy element zestawu na który skłonni są wydać podobne pieniądze, jak na dobrej jakości plecionkę. Żyłka, która posiada parametry zapewniające komfortowe łowienie przez długi czas w niesprzyjających warunkach, to wielki skarb. Przed nami Super Strong firmy Toray. Postanowiliśmy przetestować żyłkę w trudnych warunkach dzikiej rzeki pstrągowej. Dumna marka i jej najnowszy produkt.
Jakość i wykonanie
Żyłka została zapakowana w klasyczne, dość oszczędne opakowanie, na którym podane są informacje o wytrzymałości i długości zakupionego odcinka. Linka jest bardzo miękka, ale niezbyt rozciągliwa. Bardzo ładnie układa się na kołowrotku. Testując Toray’a na sucho, stwierdziliśmy bardzo dużą wytrzymałość na węzłach oraz znikomą podatność do pamięci na kształty. W tym momencie byliśmy przekonani, że mamy w rękach żyłkę zasługującą na miano produktu rewolucyjnego w swojej klasie. Byliśmy zachwyceni jej parametrami wytrzymałości, sprężystości, rozciągliwości i możliwości zastosowania wielu różnych węzłów.
Dostępne średnice oraz odpowiadające im parametry wytrzymałościowe
Barwa żyłki
Żyłka Toray Super Strong poprzez swoją barwę w wodzie staje się niemalże niewidoczna
Cena
Natchnieni wielkim entuzjazmem, który został wywołany wysokimi parametrami Toray Super Strong, przymknęliśmy nieco oko na cenę żyłki. Szpulka mieszcząca 150 linki kosztuje 50 zł. Odcinek 300 metrów jest w przeliczeniu na jeden metr nieco tańszy, bo koszt motka wynosi około 90 zł. Co do ceny musimy się jednak odnieść już po przeprowadzonych testach.
Przeznaczenie
Producent zapewnia, że z powodzeniem możemy stosować żyłkę przy metodzie spławikowej, gruntowej i spinningowej. Nawinęliśmy równe 150 metrów na kołowrotek, który miał nakręcać testowaną linkę nad rzeczką pstrągową. Pozytywne wrażenie zrobiła na nas barwa linki, która w połączeniu z czystą rzeką stawała się niemal niewidoczna. Postawiliśmy zatem trudne warunki przed żyłką Toray. Spora ilość zaczepów, setki rzutów, przynęty o zróżnicowanym charakterze pracy. Cóż, żyłka powinna stawić temu czoła. Nieco łatwiej było nad wielką rzeką, gdzie z wykorzystaniem Toray Super Strong staraliśmy się łowić klenie i jazie.
Świeża żyłka posiada bardzo ciekawe właściwości
W akcji
Po pierwszym dniu łowienia byliśmy zachwyceni. Żyłka była piekielnie mocna, miękka i nie skręcała się. Wręcz doskonale układała się na kołowrotku. Jej wielką zaletą była możliwość wykonywania dalekich rzutów. Wytrzymałość na węźle więcej niż zadowalająca, widoczna odporność na skręcanie. Przy średnicy 0,21mm producent określił wytrzymałość na niewiele ponad 3,60 kg i w pełni się z tym zgadzamy. Drugi i trzeci dzień łowienia przyniósł nam podobne refleksje. Żyłka doskonała. Następne dni przyniosły jednak spore rozczarowanie. Zauważyliśmy to przy kolejnej próbie zawiązania agrafki, gdy linka pękała raz, drugi… kolejny. Próby na świeżym odcinku zwiększyły bicie serca. Żyłka pękała jak włos niemal na całym odcinku. Na węźle i bez węzła linka totalnie straciła najbardziej istotny parametr… moc. Stało się to niezwykle szybko jak na żyłkę za taką cenę. Nie tego się spodziewaliśmy. Trudno się doszukiwać przyczyn. Bardzo dobra jakby się mogło wydawać żyłka, poległa w czystej, pstrągowej rzece.
Zadowolenie wędkarza gwarantowane…
…w pierwszych dniach łowienia
Ogólne wrażenie
Trudno jest nam ocenić żyłkę Toray Super Strong, bowiem mamy przed sobą obraz świeżej linki, którą chcieliśmy osławić mianem produktu rewolucyjnego. Czar jednak prysł jak bańka mydlana po kilku dniach intensywnego łowienia…
Może zatem inaczej. Super Strong firmy Toray to najlepsza żyłka na rynku jaką do tej pory mieliśmy w rękach. Najlepsza na jedną wyprawę.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8,2,2,2,2,3.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– kolor, – układanie na szpuli kołowrotka, wiotkość, elastyczność. | – utrata mocy. |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |