Wędka na pstrąga St. Croix Premier PS76MLF2

tlo_non
Wędka na pstrąga St. Croix Premier PS76MLF2
wędka na pstrąga

Fani wędek St. Croix z pewnością znają i z dużym sentymentem wspominają słynny model Wild River WS76MLF była to idealna wędka na pstrąga. Bodaj dwa lata temu został on wycofany z oferty, aby z końcem sezonu 2014 zaproponować nowość w serii Premier – PS76MLF2. Z wielkim zainteresowaniem zajęliśmy się oględzinami kija, który wśród wędkarzy z USA i Kanady cieszy się ogromnym zainteresowaniem i popularnością.

 

Charakterystyka ogólna

Idąc tropem wspomnianego na początku Wild Rivera, nowego premierka pozycjonujemy jako klasyczną, uniwersalną wędką na pstrąga. Pod takim kątem też go obserwowaliśmy. PS76MLF2 to dwuczęściowa wędka o długości 230 cm, i ciężarze przynęt z którymi blank najlepiej współpracuje około 5-15 g. W porównaniu z WS różni się co najmniej kilkoma parametrami oraz, co najciekawsze, akcją i dynamiką. Czyżby Amerykanie nieco inaczej spojrzeli na kij pstrągowy, czy może jednak otrzymujemy tak oczekiwany uniwersał?

wędka pstrągowa
wędka pstrągowa

Jakość i wykonanie

Opowiadaliśmy Wam już kilka razy o kijach z serii Premier. W przypadku testowanego PS76MLF2 mamy do czynienia z identycznym podejściem, jak w przypadku starej serii PS. Co prawda St. Croix w sezonie 2015 nieco odświeżyło swoją najstarszą serię, jednak nadal utrzymujemy się w klimacie nieco outdoorowym, siermiężnym i staroświeckim. Uchwyt kołowrotka Fuji DPS został osadzony w dobrej klasy, naturalnym korku. Producent zastosował przelotki Kigan Master Hands 3D, które stanowią odpowiednik Fuji Alconite. Wędki są wykonywane ręcznie w USA i objęte są pięcioletnią gwarancją.

IMG 9093

IMG 9101

IMG 9102

IMG 9105

IMG 9107

IMG 9109

Przeznaczenie

O przeznaczeniu testowanego modelu można opowiedzieć przynajmniej w dwóch aspektach. My zajęliśmy się analizą kija w ujęciu wędki na pstrąga, jednak warte zaznaczenia jest to, że PS76MLF2 to bardzo solidny kij opisywany przez wielu wędkarzy jako „lekki uniwersał”.
Jeśli na podczepiony do naszej wędki kołowrotek nawiniemy żyłkę w przedziale 0,18-0,24 mm, to stworzymy wówczas idealny zestaw pstrągowy, którym z powodzeniem będziemy obsługiwali wszystkie przynęty na pstrąga, jakie tylko przyjdą nam na myśl. Śmiało będziemy nim łowili w niewielkich strumykach za pomocą najdrobniejszych woblerków czy obrotówek. Jeśli jednak coś nam w głowie się namiesza, założymy wobler 9 cm i zapolujemy na najgrubszego lorbasa. Nie możemy pozostawić też kwestii PS76MLF2 jako uniwersału w kategorii lekkiej i średniej. Testowany model to idealny kij na łódkę i na brzeg. Wzorowy do okoni na gumki, cykadki czy obrotówki. Do kleni jazi, czy szczupaków i boleni sprawdzi się wyśmienicie.

Wędka na pstrąga pod woblery i wahadełka

IMG 9245

IMG 9110

W akcji

Kolejny raz w przypadku wędek St. Croix, największe punkty należy przypisać za akcję i charakter pracy. Premier PS76MLF został skonstruowany tak, aby w pełnym komforcie operować niewielkimi i lekkimi przynętami, oraz jednocześnie bez kłopotu holować duże ryby w mocnym nurcie rzeki.
Testowana wędka charakteryzuje się szybką szczytową akcją, z tendencją do pracy w niepełnej paraboli. Dolnik kija jest bardzo mocny, i nawet pod obciążeniem sporej ryby nadal trzyma moc, oddając ją jedynie przy największych zrywach. To, co zasługuje na uznanie, to właśnie pompowanie ryby podczas holu. Tak jak wiele z testowany przez nas wędek z USA, Premier poddaje się progresywnie ugięciu niemal po całej długości. Podsumowując: szybkość, dynamika i stosunkowo spolegliwa szczytówka, połączone zostały z mocą i mięsistością całego blanku.

IMG 9246

IMG 9247

IMG 9248

IMG 9249

IMG 9250

IMG 9253

IMG 9257

IMG 9336

IMG 9338

IMG 9341

IMG 9347

Cena

Seria Premier zawsze słynęła ze stosunkowo atrakcyjnej ceny. W porównaniu z wieloma kijami z wyższych serii STC, często stanowiła połowę ich wartości. Nowy Premier zakupiony w naszym kraju kosztuje około 750 zł. Porównując ten kijek z wieloma na pozór wyglądającymi podobnie wędkami z seryjnej produkcji, cena często jest dwa razy wyższa.

IMG 9103

Ogólne wrażenie

Duże uznanie za akcję i przeznaczenie, uniwersalność. Bardzo ciekawy pomysł jako lekki kij spinningowy na wiele gatunków ryb. Doskonała wędka pstrągowa. Połączony razem z testowanym poprzednio, nieco mocniejszym PS76MF2, oba Premiery tworzą wspólnie idealny zestaw do obłowienia większości łowisk i gatunków w całym kraju.

Wędka na pstrąga St. Croix Premier PS76MLF2

Ocena końcowa / punktowanie:

{fusionchart id=”285″ STC Premier PS76MF2}

Zalety Wady          
– doskonała praca blanku
– uniwersalność i przeznaczenie
– moc
– brak

Wędka St. Croix Premier PS76MLF2 została dostarzona przez sklep wędkarski Corona Fishing

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments