Savage Gear Multi Purpose Predator 251cm 3-16g

tlo_non

Wczesna wiosna to dobry okres do połowu niektórych gatunków ryb drapieżnych. Oczywiście nie w każdym rejonie kraju będą w tym czasie warunki do wędkowania. My mieliśmy to szczęście i mogliśmy przetestować nowy kij w ofercie Savage Gear. Przed nami test nowości na 2013 r. – Multi Purpose Predator z kategorii Soft Lure o długości 2,51 cm oraz c/w 3-16g. Zapraszamy na test.

 

Charakterystyka ogólna

Seria wędzisk MPP określana jest przez producenta jako najbardziej wszechstronna w ofercie firmy. W jej skład wchodzą wędziska zarówno do połowu metodą spinningową, jak i wertykalną czy trollingową. Są również modele do łowienia jerkami. My tym razem skupimy swoją uwagę na jednym z przedstawicieli kijów z serii wędek spinningowych. Testom poddaliśmy model o najniższym z dostępnych w ofercie ciężarze wyrzutowym.

Multi Purpose Predator 251 cm 3-16g

Jakość i wykonanie

Dwusekcyjny spinning otrzymujemy w mocnym, dwukomorowym pokrowcu. Po wzięciu wędki do ręki od razu zwraca uwagę rękojeść. Producent odstąpił od zastosowania wykończenia z korka i wędkę wyposażył w rękojeść pokrytą twardą japońską pianką EVA. Zakończenie jak i początek rękojeści wyłożone zostało trwałą korkogumą. Całkowita długość rękojeści (włącznie z uchwytem kołowrotka) wynosi 44 cm. Długość samego dolnika – 27,5 cm.
Blank spinningu jest czarny, lakierowany na całej długości. Tylko początkowy, kilkunastocentymetrowy fragment pomalowany jest na kolor ciemnozielony. Na tym odcinku producent zamieścił wszelkie informacje dot. długości wędki oraz masy wyrzutu. Tutaj też znajdziemy oznaczenie serii oraz dwa charakterystyczne wizerunki ryb (w przypadku testowanego modelu są to szczupak oraz okoń), co ma pomóc w ewentualnym, ogólnym określeniu przeznaczenia spinningu.
W zestawie producent zastosował uchwyt kołowrotka markowany swoim logo (SG Gold Label DPS R/S). Użyte przelotki według opisu katalogowego to Premium SIC. Testowany MPP został wyposażony w 9 przelotek. Zwrócić należy uwagę, że pierwsza przelotka osadzona jest na dwóch stopkach. Ogólnie przelotki wklejone są równo, nie stwierdziliśmy nadlewek lakieru, ubytków czy pęknięć. Waga kija – 131g. Podsumowując – kij wykonany jest estetycznie.


Uchwyt kołowrotka SG Gold 


Brzegi rękojeści wykończone korkogumą


SG Gold


Pierwsza przelotka osadzona na podwójnej stopce


Łączenie elementów wędki.


Oznaczenie serii


Zakończenie rękojeści wykonane z trwałej korkogumy

Przeznaczenie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, c/w kija opisane zostało od 3g do 16g. Co więcej, producent umieścił na blanku wędziska niewielkie znaczniki szczupaka i okonia, sugerując w ten sposób przeznaczenie wędziska. W zamyśle Savage Gear z definicji było stworzenie wędki do łowienia na małe oraz średnie przynęty miękkie oraz na niewielkie przynęty twarde.
Ciężar wyrzutu podpowiada, że kij sprawdzi się doskonale przy połowie okoni. Oczywiście przy połowie średniej wielkości szczupaków kij również się sprawdzi. My uważamy nadto, że testowany model będzie ciekawym rozwiązaniem przy połowie kleni oraz jazi.


Prezentacja długości dolnika

W akcji

Pierwsze wrażenia…. Pomimo dosyć sporej średnicy blanku, kij jest lekki. Dobrze leży w ręce przez co przyjemnie się nim operuje. Łączenie typu spigot jest pewne. Testowany MPP posiada wybitnie szczytową akcję. Spodoba się to zapewne szerokiej grupie spinningistów. Producent określa akcję na ultra fast i zgadzamy się z tym w pełni. Spinning podczas holu ugina się płynnie i pewnie trzyma rybę. Odjazdy ryby są bardzo dobrze amortyzowane. Brania są dobrze wyczuwalne. W naszym odczuciu brakuje jednak trochę plastyczności w dolniku.
Z pewnością uwagę zwraca pierwsza przelotka. Nie dość, że jest osadzona na podwójnej stopce, to jest jeszcze sporo mniejsza niż w wędkach z serii Parabellum o podobnym c/w. Uważamy, że gdyby zastosowano tutaj przelotkę o nieco większej średnicy, właściwości rzutowe mogłyby być jeszcze lepsze.


Ugięcie wędziska

Zakres wyrzutowy wędziska to 3-16g. Łowiliśmy całym katalogiem przynęt próbując określić trafność ciężaru wyrzutu. W naszej ocenie komfortowo łowi się przynętami już od 5g i tak do około 12g. Przy zastosowaniu górnego c/w (16g), w naszym odczuciu kij staje się za bardzo spolegliwy w części szczytowej. Przy większym obciążeniu wędka sprawia wrażnie ugięcia podobnego do popularnych wklejanek. Łowiąc w ten sposób, przy nieco większych główkach jigowych kij sprawdza się bardzo ciekawie. Zdecydowanie dobrze się nim jiguje i zapewne sprawdzi się przy lekkim sandaczowaniu. Określenie producenta, że jest to kij z kategorii soft lure jest tego potwierdzeniem. Łowiliśmy także niewielkimi obrotówkami, wahadłówkami. Łowiliśmy też na średniej wielkości woblery. Jeżeli nie przekroczymy górnej granicy c/w, to komfort z łowienia jest pewny. Zwracamy jednak uwagę na stosowanie przynęt stawiających w wodzie spory opór. W prądzie rzeki (np. przy połowach kleni) może występować efekt zbyt dużej spolegliwości kija. Ogólnie rzecz jednak ujmując, jesteśmy zadowoleni z właściwości MPP 3-16g.

Cena

Multi Purpose Predator to nowa seria wędzisk na rynku i na obecną chwilę powoli pojawia się w asortymencie internetowych sklepów wędkarskich. Jak wskazuje dystrybutor – cena spinningu będzie oscylowała w granicach 215 zł. Wydatek nie jest spory biorąc pod uwagę wykonanie oraz właściwości wędziska.

Ogólne wrażenie

Bardzo ciekawy spinning, o interesującej akcji. Dobrze trzyma ryby, nie męczy wędkarza. Ma dosyć szerokie zastosowanie, choć najlepiej sprawdza się przy połowie na niewielkie przynęty gumowe. Jeżeli ktoś poszukuje dobrze wykonanego kija, o niezłych parametrach rzutowych i wytrzymałościowych, a jest amatorem połowu okoni, czy kleni to MPP Soft Lure 3-16g będzie dobrym wyborem.

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8,7,7.5,7.5,7.5,7.5″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety 

Wady 

– akcja,
– atrakcyjna cena,
– wykonanie,
– właściwości rzutowe,                                    

 brak plastyczności w dolnej części wędki,

 

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario on Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał on Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał on Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test on Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha on Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek on Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT on Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim on Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14