St.Croix Imperial 904.4

tlo_non

Kilka lat temu amerykańska firma St.Croix wprowadziła na rynek serie wędek o nazwie Imperial. W katalogu producenta możemy odszukać kilkanaście modeli wędek opisanych jako Imperial, z których zapewne każdy muszkarz wybierze coś dla siebie. My zajęliśmy się bardzo popularnym modelem, czyli wędziskiem w klasie #4 o długości 275cm.

 

 

Charakterystyka ogólna

Imperial to seria wędek produkowana ręcznie w fabryce St.Croix. Wędki w tej grupie charakteryzują się przystępną ceną oraz bardzo ciekawym, nieco old schoolowym designem. W Stanach Zjednoczonych określane są przez wielu wędkarzy jako kije najlepsze w swojej grupie cenowej. Ciekawi byliśmy jak testowany model wypadnie na polskich łowiskach.

St.Croix Imperial

St.Croix Imperial

St.Croix Imperial

Jakość i wykonanie

Blanki serii Imperial zostały wykonane z mieszaniny węgla SCIV i SCII, przez co kij charakteryzuje się bardzo atrakcyjną pracą. O tym jednak nieco dalej. Jeśli chodzi o samo wykonanie, to na pierwszy rzut oka, naszą ciekawość wzbudza ciemny, brunatny kolor blanku. Przyznać musimy, że w zestawieniu z rękojeścią z korka klasy premium, wygląda niezwykle ciekawie. Uchwyt kołowrotka wykonany został z anodyzowanego aluminium z wkładką drewnianą rosewood (modele 2-6WT). Przelotki w dolnej części to Alu oxy z czarnymi ramkami, w górnej części Hard chrom – wężowe we wszystkich modelach. Omotki położone zostały bardzo równo, bez niepotrzebnych nadlewek. Podsumowując kij wygląda naprawdę ładnie i stylowo.

St.Croix Imperial

St.Croix Imperial

20

St.Croix Imperial

Cena

Cena St.Croix Imperial 904.4 to około 1000 zł. W USA seria Imperial ceniona jest właśnie za zestawienie parametrów użytkowych z ceną wędziska. W porównaniu z innymi wędkami, dostępnymi w naszym kraju z podobnej półki, cena Imperiala wygląda naprawdę zachęcająco.

St.Croix Imperial

St.Croix Imperial

010

Przeznaczenie

Testowany model sprawdzaliśmy w przeróżnych warunkach z różnymi kołowrotkami i sznurami. Łowiliśmy metodą suchej i mokrej muchy, stosowaliśmy też nimfy pojedyncze, jak i ze skoczkiem. Wędka zjeździła z nami setki kilometrów i wyholowała wiele fajnych ryb.Imperial 904.4 w zestawieniu z pływającym sznurem w klasie #4 doskonale sprawdza się podczas łowienia na suchą muszkę. Oczywiście lekka nimfa nie robi na zestawie wrażania i daje się nią operować w pełnym komforcie. Ten sam sznur o oczko cięższy, czyli Scierra HMT V2 #5, nadaje zestawowi więcej dynamiki i pozwala na łowienie nawet ciężkimi nimfami. Podsumowując przeznaczenie testowanego modelu, można stwierdzić, że jest to świetne rozwiązanie jako zestaw do lekkiego muszkowania. Nimfki, mokre i suche muszki, które podawać będziemy zarówno rybom łososiowatym oraz nizinnym kleniom, czy jelcom, będą dzięki zestawowi doskonale obsługiwane.

St.Croix Imperial

St.Croix Imperial

St.Croix Imperial

Akcja

Testowany model posiada bardzo ciekawą i dość charakterystyczną dla wędek zza oceanu akcję. W dolnej części mocny, mięsisty blank, a od powiedzmy połowy, raczej ciepła, uległa część szczytowa. Całość w zestawieniu ze sznurem Scierra HMT V2 #4 sprawia wrażenie zestawu niemal idealnie spasowanego do łowienia suchą i mokrą muchą.
Ciekawie wygląda kwestia celności i odległości rzutów. Na krótkich dystansach kij sprawdza się genialnie, powiedzmy do długości 20 metrów mamy kij wzorcowy, który kładzie sznur równo i bez chlapania. Ma odpowiednią moc, aby bez kłopotu nawet #5 oderwać z mocnego nurtu. Na długich dystansach celność jest już nieco mniejsza, jednak nie traktujemy tego jako wady, bowiem w wędkach dwukrotnie czasem droższych, ta sprawa wygląda całkiem podobnie.Warte zaznaczenia jest to, że Imperial904.4 bardzo ładnie leży w ręku i nawet podczas wielogodzinnego wędkowania nie męczy wędkarza. Holowanie ryby to wielka przyjemność -od tych niewielkich, 15cm jelczyków, do okazałych lipieni czy pstrągów. Kij pięknie poddaje się rybie walczącej w nurcie. Nie gubi zdobyczy, a jego moc w dolnej części pozwoliła nam wyholować blisko 70cm bolenia.

014

St.Croix Imperial

St.Croix Imperial

Ogólne wrażenie

Bardzo ciekawa propozycja dla muszkarzy. Stosunkowo niedrogi i bardzo komfortowy kij, który w naszym rozumieniu będzie stanowił sporą konkurencję dla wielu najpopularniejszych marek w Polsce.

St.Croix Imperial

21

 OCENA KOŃCOWA – punktowanie:

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,8,10,9,9,9.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety                                          Wady                             

– doskonała akcja – moc połączona z finezją,
– bardzo staranne wykonanie,
– idealne spasowanie opisu wędki względem wyboru klasy sznura

 – brak                                                                 

 

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze