Producenci których sprzęt kilka razy opisywaliśmy już na łamach naszej witryny co pewien okres czasu wprowadzają nowe interesujące pozycje do swojej oferty sprzętu wędkarskiego. Tak jest w przypadku wędzisk firmy Savage Gear. Przyjrzyjmy się zatem z bliska kolejnemu modelowi z cieszącej się coraz większą popularnością serii XLNT
Charakterystyka ogólna
Wędki z serii XLNT firmy Savage Gear charakteryzują się dobrą czułością blanku oraz niską wagą. Wyróżnia je także charakterystyczny design oraz wysoka jakość użytych komponentów do produkcji wędki. Seria XLNT posiada kilka modeli wędek, leczy my postanowiliśmy przyjrzeć się temu najnowszemu, sygnowanemu na rok 2012, który występuje tylko w jednym rozmiarze, czyli Dropshot XLNT o długości 270 cm i ciężarze wyrzutowym 7 – 25g. Wędkę testowaliśmy na dużej nizinnej rzece podczas połowu okoni zarówno tradycyjną metodą jak i metodą do której wędka została wg producenta stworzona czyli. dropshot.
Savage Gear Dropshot XLNT 270cm 7-25g
Jakość i wykonanie
Kij dropshotowy jak i poprzednie kije z serii XLNT dostajemy w solidnym, dwukomorowym zamszowym pokrowcu. Mając do czynienia z innymi wędkami tej serii nie spodziewaliśmy się znacznych różnic w budowie wędki. Nowy kij Dropshot XLNT różni się nieznacznie uchwytem. Mimo, że jest to tej samej klasy uchwyt FUJI Gold, to różni się on sposobem dokręcania kołowrotka. Kołowrotek dokręcamy od dołu a nie jak to miało miejsce w Bushwhakerze od góry. Naszym zdaniem jest to lepsze rozwiązanie ponieważ gwint jest całkowicie zakryty przez uchwyt obity twardą, miłą w dotyku pianką EVA. Górna część rękojeści zbudowana jest także z pianki EVA uformowanej w kształt tulipana. Kołowrotek podczepiony do wędki trzyma się bardzo wygodnie i komfortowo. Wędka tak samo jak poprzednie kije XLNT posiada dzieloną rękojeść. Dolna jej część wykonana jest z portugalskiego dębu korkowego o wysokiej jakości. Koniec wędki zwieńczony został metalowym ringiem z plastikową zaślepką z charakterystycznym logo firmy. Wędka wyposażona została w uchwyt do podczepiania przynęty, który jest standardem w tej serii. Ot mały szczegół a jednak cieszy. Jak wspomnieliśmy wcześniej blank wędki jest charakterystyczny dla tej serii. Jego innowacyjność polega na tym, że lakier nakładany jest na blank w sposób spiralny. Daje to bardzo ciekawy efekt wizualny lecz przyznać należy że trochę więcej czasu poświęcimy na czyszczenie blanku. Przelotki wklejone są bardzo równo i starannie. Nadlewki lakieru widoczne są na niektórych, mniejszych przelotkach szczytowych. W testowanym modelu kija szczytowa część blanku jest wklejana, która wg. producenta ma ułatwić obserwowanie delikatnych brań. Ostatni segment części szczytowej jest koloru czerwonego. Kij jest bardzo lekki jak na swoją długość i wskazywany ciężar wyrzutu. Jego waga wynosi 141 gr. Długość transportowa wynosi 141 cm.
Logo producenta
Widoczne elementy dekoracyjne w postaci wplecionej złotej i srebrnej nici
Uchwyt kołowrotka Fuji Gold…
wyłożony pianką EVA
Producent nie zapomniał również o uchwycie do podczepiania przynęt
Tylna część dzielonej rękojeści wykonana z dobrej jakości korka portugalskiego
Estetyczne łączenie blanku z uchwytem
Całkowita długość dolnika – 48cm. Długość dolnika od stopki kołowrotka – 44cm
Charakterytyczne dla serii XLNT wykonanie blanku. Wygląda to efektownie choć trudniej o utrzymanie czystości
Łączenie segmentów wędziska.
Przelotki klasy SIC
Na mniejszych przelotkach można dopatrzyć się nadlewek lakieru
Przeznaczenie
Według zapewnień producenta, Dropshot XLNT to bardzo delikatny kij, który idealnie sprawdzi się przy coraz powszechniej stosowanej metodzie łowienia – drophot. Zweryfikujemy to w dalszej części testu. Od siebie dodamy, że czułość wędki oraz ciężar wyrzutowy pozwala także na wykorzystanie jej do połowu drapieżników za pomocą klasycznego jigowania.
Cena
Wędka Savage Gear Dropshot XLNT 270 cm 7-25 gr kosztuje ok. 250 zł. Naszym zdaniem cena jest atrakcyjna. Za stosunkowo nieduże pieniądze otrzymujemy kij o świetnych parametrach rzutowych, do tego bardzo czuły, wykonany starannie z wykorzystaniem wysokiej jakości komponentów.
Akcja
Gdy po raz pierwszy wzięliśmy kij do ręki byliśmy przekonani, że będzie to typowa wklejanka służąca do połowu drapieżników. Dropshot XLNT zaskoczył nas pozytywnie swoją akcją. Kij jest bardzo szybki, cięty o akcji szczytowej z mocnym, choć nieznacznie spolegliwym dolnikiem. Część szczytowa jest bardzo delikatna i idealnie pokazuje najdelikatniejsze brania. Zainteresowanie ryby przynętą jest bardzo dobrze przekazywane na blank, idealnie wyczuwalne i/lub widoczna przez wędkarza. Czuć dosłownie każde puknięcie o dno. Czułość kija jest znakomita. Część szczytowa pozwala na operowanie bardzo małymi przynętami. Producent podaje, że ciężar wyrzutowy kija zaczyna się od 7g. Wg nas dolne parametry są prawidłowo określone. Inaczej sprawa wygląda w przypadku górnego c/w Otóż wg nas górna granica dla tego Kija określona jako 25g jest nieco zawyżona. To jednak w przypadku klasycznego jigowania. Tu wędka pracuje idealnie do 20g. Ewidentnie dobrze się operuje przynętami dropshotowymi, które obciązone sa cięzarkiem nawet do 30g. Charakterystyczne podrygiwania nimi nie sprawiają żadnego problemu, a delikatne skubanie nawet niewielkich okoni jest wyczuwalne. Przy klasycznym jigowaniu również sprawa wygląda ciekawie. Przynęty o gramaturze 7-8g daje się posyłać na znaczne odległości. Warto wskazać, że kij jest celny.
W naszej opinii wędzisko sprawdzi się przy połowie sandaczy. Delikatna część szczytowa ze stosunkowo mocnym dolnikiem jest dobrym zestawieniem przy połowie tego drapieżnika. Warto także wspomnieć o tym, że kij bardzo dobrze trzyma ryby. Zacięcie jest szybkie i pewne.
Ogólne wrażenie
Ciekawa wklejanka do połowu okoni, sandaczy i innych drapieżników za pomocą metody dropshotowej i nie tylko. Spinning bardzo czuły oraz lekki. Sprawdzi się idealnie przy połowach na rzekach i jeziorach. Właściwości kija, dobrej jakości komponenty są mocną stroną Savage Gear Dropshot XLNT.
Ocena końcowa / punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8,7.8,7.5,7.5,7.5,7.6″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– użyte do budowy komponenty, – wykonanie, – akcja, – lekkość, – niewygórowana cena, | – nieznacznie zawyżenie górnego c/w, – problem z utrzymaniem czystości blanku, – widoczne nadlewki lakieru na niektórych szczytowych przelotkach,
|
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, |