Daiwa Pluton 200SHL

tlo_non

Daiwa Pluton 200SHLTym razem przedstawiamy  naszym czytelnikom test multiplikatora który jest przeznaczony  do ciężkiego castingu. Jest to kolejny tekst odnoszący się do coraz bardziej popularnej metody łowienia. Zapraszamy do recenzji Daiwy Pluton 200SHL.

 

Charakterystyka ogólna
Daiwa Pluton 200SHL to uboższy brat modelu Ryoga i w porównaniu do swojego pierwowzoru posiada 4 łożyska mniej, a zatem łączna ilość łożysk wynosi 8. Do różnic zaliczyć można również brak sygnalizacji wybierania linki w postaci terkotki. Sam multiplikator ma przełożenie 6.2:1 oraz bardzo pojemną szpulkę, która mieści 300m plecionki o mocy 30lb.

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL

Jakość i wykonanie
Po wyciągnięciu multiplikatora z pudełka odnosi się wrażenie, że sprzęt jest toporny. W końcu kołowrotek waży 340g. Taka masa ma dwa główne powody, a mianowicie: multik został wykonany z jednego metalowego elementu, wyfrezowanego w celu uzyskania jednolitej ramy. Drugim powodem znacznej masy jest główne koło zębate, które szerzej opiszemy w dalszej części testu. W skład zestawu wchodzi jeszcze schemat budowy multika oraz oliwka. Niestety, ale za całkiem sporą kwotę nabywamy sprzęt, do którego producent mógł dorzucić chociażby kluczyk oraz pokrowiec, które znajdziemy w produktach konkurencji (np. u Shimano).
Przejdźmy do kwestii wizualnych. Cały multiplikator prezentuje się znakomicie. Surowy metal przyciąga oko.  Brak jakichkolwiek luzów i płynność działania ucieszy każdego nabywcę Plutona. Prawy panel Daiwy odkręca się jak słoik, zaś pod nim skrywa się magnetyczny mechanizm hamulca rzutowego oraz dwudziestostopniowe pokrętło regulujące jego moc, sprytnie wkomponowane w ów panel. Takie rozwiązanie daje nam możliwość regulacji hamulca na łowisku bez odkręcana panelu tak jak ma to miejsce np. w modelu Shimano Curado.
Na lewym panelu znajdziemy dużą gwiazdę hamulca walki oraz mechanizm regulujący docisk szpuli. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż oba pokrętła mają mechanizm klikający, co jest rzeczą bardzo przydatną. Sama korbka multika jest bardzo wygodna i ma długość 90 mm. Warto również wspomnieć o sercu naszego Plutona, mianowicie o naprawdę pokaźnych rozmiarów kole głównym. Koło ma szerokość 5mm oraz średnicę 45mm i w porównaniu do odpowiedników spotykanych w  innych multikach, koło główne jest po prostu ogromne.

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL
Pokrętło hamulca

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL
Obudowa wykonana z kawałka metalu

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL
Otwieranie bocznego panelu

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL
Wnętrze panelu

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL
Obudowa panelu

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL
Koło główne…

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL
…na prawdę sporych rozmiarów

Przeznaczenie
Daiwa Pluton jest multiplikatorem przeznaczonym do ciężkiego łowienia. Powinien bez problemu obsługiwać większość jerków dostępnych na naszym runku. Spokojnie obsłuży przynęty powyżej 100g. Konstrukcja, komponenty oraz koło napędowe pozwala wykorzystać go również do połowów z słonej wodzie (mamy na myśli głównie spinningowanie z plaży bądź łowienie z łodzi w strefie przybrzeżnej).

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL

W akcji
Prezentowany model sprawuje się nad wodą znakomicie. Dzięki zastosowaniu hamulca magnetycznego, rzuty są dalekie i precyzyjne. Linka pomimo swojej grubości jest układana równo i oddawana bez problemów. Po odpowiednim ustawieniu multiplikatora do wagi używanej przynęty oraz warunków panujących na łowisku, utworzenie brody bądź gniazda jest rzeczą prawie niemożliwą. Nawet początkujący poradzi sobie z multikiem. Obsługa Plutona jest łatwa, a łowienie sprawia dużą przyjemność. Mniej komfortowo łowi się w mroźne dni, gdyż metalowa obudowa szybko i skutecznie wychładza rękę wędkarza. Po przetestowaniu Plutona na ciężkich przynętach nie stwierdziliśmy żadnych negatywnych zmian w kulturze pracy multika. Dodatkowo po założeniu go do wędziska o ciężarze wyrzutowym do 28g okazało się, że spokojnie można nim rzucić już przynętami o c/w od 7g (bez masy przynęty) co otwiera nowe możliwości i poszerza spektrum zastosowań.
Daiwa Pluton pracuje bardzo cicho, choć przy ustawieniu w połowie skali hamulca rzutowego staje się troszkę głośniejszy przy wyrzucie przynęty. Przekładni również nie czuć ani nie słychać podczas łowienia. Sama przekładnia umieszczona została bardzo nisko, przez co multiplikator osadzony jest niżej na wędzisku i bardzo dobrze leży nawet w małej dłoni. Jest to multik wysokoprofilowy, aczkolwiek łowi się nim bardzo komfortowo.
Hamulec walki również zasługuje na pochwałę. Podczas holu oddaje linkę płynnie i precyzyjnie. Dodatkowym atutem jest to, iż wszystkie mechanizmy ruchome są zaopatrzone w mechanizm klikający, co ułatwia obsługę i regulację mechanizmów multiplikatora.

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL

Cena
Daiwa Pluton 200SHL to europejski (uboższy) odpowiednik modelu Ryoga oferowanego na rynek japoński. Pluton produkowany jest w Japonii. Bezproblemowo można go nabyć w naszym kraju. Niestety koszt takiej przyjemności wynosi około 2.000zł.  Cena spora, jednakże znawcy sprzętu jednogłośnie wskażą, że żywotność oraz szeroka gama zastosowań rekompensują wysoką cenę zakupu.

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL

Ogólne wrażenie
Daiwa Pluton 200SHL jest ciekawą propozycją dla szukających złotego środka pomiędzy funkcjonalnością, luksusem oraz przyjemnością czerpaną z łowienia castingiem. Nadaje się zarówno do ciężkiego łowienia jak i połowu na średnio ciężkie przynęty. Co prawda wysoka cena może zastanawiać, a nawet odstraszyć przyszłego nabywcę. Uważamy jednak, że  dla prawdziwych pasjonatów castingu wysoka cena nie będzie barierą, zaś satysfakcja z łowienia dostarczona przez Plutona będzie nieoceniona. Jedno jest pewne – nie jest to sprzęt dla każdego…

multiplikator Daiwa Pluton 200SHL

Ocena końcowa / punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,6,9,9,8.8,8.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– spasowanie elementów i kultura pracy,
– siła i niezawodność mechanizmów
– potężne koło główne,
– paleta zastosowań,
– ciekawy wygląd,
– cena,
– waga,
– wychładzanie dłoni w mroźne dni poprzez metalowy korpus,

 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14