Konger Maxim Twist 270 2-12g

tlo_non

Konger Maxim Twist 270 2-12gKolejny raz przyglądamy się z bliska spinningowi przeznaczonemu do finezyjnego łowienia, tzw. wklejance. Przetestowaliśmy produkt Kongera z serii Maxim. Sprawdźmy zatem jak sprawdził się kijek o długości 270 cm.


Charakterystyka ogólna
Konger Maxim Twist to seria spinningów oferowana wędkarzom w trzech wariantach długości – 215 cm (cw. 1-7g), 240 cm (cw. 2-12g) oraz 270 cm. Najkrótszy kij przeznaczony jest do łowienia z łodzi, najdłuższy preferowany jest do łowienia z brzegu. Intensywnym testom poddaliśmy model o długości 270 cm oraz masie wyrzutu od 2 do 12g. Naszymi łowiskami były jeziora oraz nizinne wody Wisły i Odry.
Konger Maxim Twist 270 2-12g
Wklejanka Konger Maxim Twist 270 2-12g

Jakość i wykonanie
Maxim Twist to spinning z wklejaną częścią szczytową. Po pierwszym, wizualnym kontakcie jakość wykonania wędki możemy określić jako zadowalającą. Co prawda do budowy całości nie użyto najwyższej jakości materiałów, lecz przekłada się to na cenę nabycia. Ale o tym wypowiemy się w dalszej części testu.
Blank dwuczęściowego spinningu wykonany jest z popularnego modułu grafitowego o kosmicznie brzmiącej nazwie IM7. Uchwyt kołowrotka jest tworem nieznanego producenta, aczkolwiek wykonany jest bardzo starannie. W oczy rzuca się wstawka pod stopkę wykonana z mielonego korka. Rękojeść kija wykonana jest z pełnego korka o zadowalającej jakości. Długość rękojeści – 24 cm (wg Nas optymalna). Końcówki rękojeści przyozdobione są wstawkami z mielonego korka. Niby element kosmetyczny, jednakże podnosi to znacznie estetykę wykończenia. Część rękojeści najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne to również element wykonany z mielonego korka, poprzedzona metalowym pierścieniem. Blank posiada barwę ciemnego grafitu o matowej powłoce. Lakierowana jest tylko przednia część kija, gdzie znajduje się nalepka z nazwą serii kija oraz informacjami dot masy wyrzutu, itp. Dziewięć przelotek firmy SIC osadzonych jest na długich, wąskich stopkach. Omotki położone są bardzo starannie, posiadają wplecioną niebieską nić znajdującą się przy jednej z krawędzi. Lakier na omotkach nie jest położony w nadmiarze.
Masa kija jest niewielka i nie męczy wędkarza podczas wielogodzinnego łowienia. Łączenie dwóch części wędki jest stabilne i nie zauważyliśmy, aby były problemy z występowaniem niepożądanych luzów. Model o długości 270 cm waży niewiele ponad 140 g. Długość transportowa wędki 141 cm. Te wszystkie informacje (po części mało istotne dla wędkarzy) producent zawarł na blanku wędki. O takich detalach jak długość transportowa, liczbie sekcji czy masie kija powinno się informować przyszłego nabywcę raczej poprzez etykietkę dołączoną do wędki.
Zastanawiające okazało się dla Nas dziwne zgrubienie na blanku. Kończy się ono około 20 cm powyżej drugiej sekcji kija. Zgrubienie jest widoczne gołym okiem. Praktycznie od tego miejsca Maxim Twist zaczyna dopiero pracować. Dopatrzyliśmy się również nierównego zamocowania części szczytowej wędki (wklejanki), przez co przelotki nie idą w linii prostej.
Konger Maxim Twist 270 2-12g
Maxim Twist 270 na blanku wykonanym z modułu IM7

Konger Maxim Twist 270 uchwyt kołowrotka
Uchwyt mocnowania kołowrotka wzbogacony wstawką z mielonego korka

Konger Maxim Twist 270 2-12g przelotki
Omotki położone równo, bez zbędnej ilości lakieru. Na jednym z końców wpleciona niebieska nić

Konger Maxim Twist 270 2-12g przelotki na długiej stopce
Przelotki  SIC osadzone na długich, wąskich stopkach

Konger Maxim Twist

Konger Maxim Twist 270 przelotka szczytowa
Przelotka szczytowa – delikatna, aczkolwiek trwale osadzona

Konger Maxim Twist 270 wykończenie uchwytu rękojeści
Zakończenie rękojeści wykonane z mielonego korka

Konger Maxim Twist 270 2-12g

Konger Maxim Twist 270 2-12g łączenie elementów wędki
Łączenie elementów wędki jest trwałe. Podczas użytkowania nie zauważyliśmy niepożądanych luzów

Konger Maxim Twist 270 2-12g wklejanka na okonie
Konger Maxim Twist 270 wyposażony jest w uchwyt do podczepiania przynęty

Cena
Nie będziemy ukrywali, że spotkało Nas spore zaskoczenie. Testowany Konger Maxim Twist 270 można nabyć za kwotę już od 130 zł. W Naszej opinii jest to naprawdę niewiele spoglądając na jakość wykonania. Duży plus dla producenta. Poprzez niewielką cenę Maxim Twist pięknie wkomponowuje się w segment sprzętu wędkarskiego dostępnego dla przeciętnego użytkownika.
Wklejanka na okonie Konger Maxim Twist 270 2-12g
Przeznaczenie
Producent jasno wskazuje, że spinningi z serii Maxim Twist to kije z przeznaczeniem do połowu okoni. Nie będziemy z tym polemizować, gdyż jest to prawda. Dodać należy również, że testowany przez Nas model sprawdzi się także przy połowach niewielkich rzecznych kleni. Z większym przyłowem również sobie poradzi, lecz tutaj ważnym czynnikiem będzie wiedza oraz praktyczne i umiejętne operowanie wędziskiem przez wędkarza.
Wklejanka Konger Maxim Twist 270
Akcja
Konger Maxim Twist jako kij przeznaczony do połowu drobnymi przynętami, pięknie sygnalizuje brania. zastosowanie przez producenta wklejanej części szczytowej nie wpłynęło znacznie na zmniejszenie czułości wędziska. Część szczytowa jest bardzo delikatna, przez co doskonale informuje wędkarza, co dzieje się na drugim końcu kija. Akcja wędki jest szybka. Dolnik Maxim Twista jest mocny, przez co bez problemu możemy wyholować ryby o dużo pokaźniejszych rozmiarach niż niewielkie okonie. Zaobserwowaliśmy, że blank nie pracuje na całej swojej długości i przy sporych obciążeniach ugina się znacznie dopiero ponad środkową częścią.
Przelotki zastosowane w testowanym Kongerze mają małą średnicę, przez co oczywistym okazuje się stosowanie cieniutkich żyłek. Grubsze potrafią „owinąć” się na przelotkach. Podobnie jest w przypadku plecionek – najlepiej sprawdzą się tylko te najcieńsze. Grubość linki to komfort łowienia sam w sobie. Zastosowanie grubszych powoduje, że ryby okresowo spinają się podczas holu.
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie przetestowali wytrzymałości wklejanki. Poddawaliśmy kij sporym obciążeniom, nierzadko większym niż wskazuje producent tylko po to, aby określić rzeczywistą granicę wytrzymałości. Maxim Twist sprawdził się również i w tych testach. Ponadto wykonywaliśmy bardzo energiczne wymachy, używaliśmy przynęt z ciężarem w górnych granicach masy wyrzutu Twista, holowaliśmy dużo większe ryby niż preferowane okonie. Konger Maxim Twist w żadnym z tych przypadków Nas nie zawiódł.
Konger Maxim Twist 270 2-12g akcja

Konger Maxim Twist 270 2-12g praca

Konger Maxim Twist 270 2-12g ugięcie podczas holu

Konger Maxim Twist 270 2-12g

Konger Maxim Twist wklejana część szczytowa
Ogólne wrażenie
Konger Maxim Twist 270 to ciekawa propozycja rynku wędkarskiego, skierowana głównie do łowców okoni, preferujących wędkowanie z brzegu (z uwagi na swoją długość). Największą cechą omawianego kija jest kusząca cena i dokonując końcowego podsumowania, głównie to mieliśmy na uwadze – ocenialiśmy kij w kategorii produktu za niewiele ponad 130 zł. Gdy dodatkowo zestawimy cenę z zadowalającą jakością wykonania oraz całkiem dobrymi komponentami użytymi do produkcji, mamy przed sobą ciekawy kijek, który przy prawidłowej eksploatacji posłuży wędkarzowi kilka dobrych sezonów. Polecamy produkt, niekoniecznie początkującym wędkarzom.
Konger Maxim Twist 270 2-12g na okonie
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie: 7
– cena – 10
– przeznaczenie – 7
– akcja – 7
– ogólne wrażenie 7,5

Średnio: 8

Zalety Wady
– atrakcyjna cena,
– jakość wykonania,
– praca,
– nierówno zamocowana część szczytowa wędki (wklejanka)
względem linii przelotek,
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj test na FORUM

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze