Wirujący ogonek Spinmad MAG 6g

tlo_non

Wirujący ogonek Spinmad MAG 6gRodzima firma, założona przez zapalonych wędkarzy, zaproponowała klientom przynętę wyjątkowo rzadko spotykaną na końcu zestawów spinningowych. Jednak wirujący ogonek to nie taki znów innowacyjny pomysł, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Tego typu przynęty znane są wędkarzom z USA od wielu lat. Tam zyskały sobie wielu zwolenników. Jako pierwsi w Polsce zajmiemy się dogłębną analizą wirującego ogonka.

Charakterystyka ogólna
Przynęta produkowana przez firmę Spinmad to nic innego jak ołowiany korpus, z którego w części ogonowej wyrasta paletka od błystki obrotowej. Niby proste, ale tylko z pozoru. Przy niewielkiej przynęcie, zestawienie kilku ważnych elementów wpływających na atrakcyjność wabika, jest bardzo istotne. Wirujący ogonek dla wielu okaże się przynętą trudną w zastosowaniu i między innymi dlatego mocno się przyjrzymy jego wadom i zaletom.
Wirujący ogonek Spinmad MAG 6g
Wirujące ogonki SpinMad MAG 6g

Wirujący ogonek Spinmad MAG
Jakość wykonania
Naszą uwagę zwraca bardzo ciekawe malowanie. Dobrej jakości farba nie jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Dobór kolorystyki będzie zapewne atrakcyjny w wielu warunkach, w jakich przyjdzie nam łowić. Wirujące skrzydełko jest dodatkowo wytłoczone na wzór rybiej łuski. To znacznie poprawia wizerunek przynęty. Warto zaznaczyć, że wykonane jest z doskonałego materiału i perfekcyjnie wiruje, nawet podczas wyjątkowo wolnego prowadzenia. Skrzydełko zamontowane jest do korpusu za pomocą dobrej jakości krętlika. To połączenie zwróciło naszą uwagę, wydaje się bowiem nieco zbyt długie. Dystans między korpusem a skrzydełkiem jest stosunkowo duży. Na korpusie zamocowano dwuramienną kotwicę skierowaną grotami tak, aby wyeliminować czepliwość wabika. Ten jednak element będziemy musieli sprawdzić podczas łowienia. Kotwica jest ostra i bardzo mocna. Jakość wykonania przynęty jest wysoka.
Wirujący ogonek MAG 6g
Ciekawe opcje kolorystyczne, dobrze położony lakier

Wirujący ogonek Spinmad
Ciężki korpus, dwuramienna kotwica oraz skrzydełko zamontowane na krętliku

Spinmad MAG
Ryflowane skrzydełko

Wirujący ogonek MAG
Oczko do podczepienia przynęty umiejscowione na grzbiecie

Wirujące ogonki Spinmad MAG 6g
Dostępne opcje kolorystyczne Mag’a

Spinmad MAG 6g
Rzeczywista wielkość MAG’a

Cena
Wirujący ogonek MAG o wadze 6 gram, kosztuje w sklepach internetowych około 10 zł. Trudno odnieść się do tej ceny, bowiem ciężko ją porównać z cenami podobnych przynęt. Wirujący ogonek to jedyna tego typu przynęta na rynku. Koszt 10 złotych nie powinien odstraszać przed zakupem choćby po to, aby przynętę osobiście sprawdzić na swoim łowisku.
Wirujące ogonki MAG
Dwuramienną kotwicę można bez problemu szybko zdemontować

Przeznaczenie
Model 6 gramowy Mag’a testowaliśmy w przeróżnych warunkach. Przejechał w naszych pudełkach nad niewielkie rzeki mazowieckie, gdzie staraliśmy się kusić na tę przynętę okonie, klenie i szczupaki. Zabraliśmy go nawet nad Odrę, aby sprawdzić możliwość łowienia na dużej głębokości i w sporym nurcie. Oczywiście sprawdzaliśmy również Mag’a w wodzie stojącej.
W naszym odczuciu jest to przynęta uniwersalna. Możemy z powodzeniem stosować ją polując na okonie w wodzie stojącej, będzie też dobrze sprawdzała się w średnim uciągu rzecznego nurtu. Olbrzymią zaletą wirującego ogonka jest jego lotność. Przy żyłce 0,18-0,20 przynętę możemy posłać na imponujące odległości. Bardzo przyjemnie daje się prowadzić w poprzek nurtu, lub przez przelewy główek. Idealnie pracuje przy prowadzeniu pod prąd. W wodzie stojącej mamy możliwość zastosowania wiele technik łowienia. Jigowanie, równomiernie prowadzenie, a nawet łowienie w klasycznym opadzie. Ale uwaga! Łowienie na wirujący ogonek wymaga od nas wielkiej kontroli podczas opadu przynęty oraz prowadzenia z nurtem. Skrzydełko lubi się zawijać za żyłkę. Jednak po zastosowaniu przyponu stalowego czy wolframowego tego typu sytuacja nie ma miejsca. Szczególnie należy zwrócić uwagę na łowienie w opadzie we wstecznych prądach i zawirowaniach. Oczywiście tę wadę w dość prosty sposób możemy wyeliminować przez natychmiastowe napięcie linki po wpadnięciu Maga do wody. Ważna sprawa dotyczy również kotwicy wykorzystanej w przynęcie. Dwuramienna kotwica jest bardzo ostra i mocna, jednak jej zalety są skrupulatnie ukryte pod brzuszkiem przynęty. Przy oryginalnie zamontowanej kotwiczce stwierdziliśmy dużą ilość pustych brań. Te sytuację można jednak szybko odwrócić przekładając kotwice grotami do dołu.
Podsumowując: MAG 6g świetnie nadaje się do łowienia w wodzie stojącej o średniej i niewielkiej głębokości. W równym uciągu rzeki też daje sobie radę. Najwięcej kłopotu sprawiał nam podczas obławiania bystrej wody z dużą ilością wstecznych prądów.
Wirujące ogonki Spinmad

Spinmad wirujący ogonek
Praca
Wirujący ogonek przypadł nam do gustu. Pracuje niemal zawsze. Przy opadzie, przy podszarpywaniu, przy równomiernym prowadzeniu. Model  sześciogramowy posiada pewną, bardzo cenioną przez nas cechę. Praca Mag’a  to nie tyko wirujący ogonek. Korpus przynęty kolebie się niczym boleniowy woblerek. Tu wielki plus dla producenta.
Spinmad MAG wirujący ogonek
Ogólne wrażenie
Wirujący ogonek z oferty Spinmad’a to bardzo ciekawa przynęta. Dobrze wykonana i niezwykle smacznie pracująca. W wielu sytuacjach okaże się niezastąpiona podczas wypraw wędkarskich. Jedynym niedociągnięciem jest zbyt długi dystans między korpusem a skrzydełkiem. Wpływa to niestety na plątanie przynęty. Zaobserwowaliśmy też, że ryby często atakowały Maga za samo skrzydełko. Panowie Producenci – krętlik należy schować w korpus Mag’a.
Spinmad MAG

SpinMad MAG 6g
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie – 8
– cena – 8
– przeznaczenie – 7
– akcja – 10
– ogólne wrażenie – 7

Średnio: 8

Zalety Wady
– jakość wykonania,
– lotność,
– możliwość obławiania wielu łowisk
jedną przynętą,
– plączący się ogonek z linką,
– spora ilość pustych brań,
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski
na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14