Producenci co chwilę chcą nas zaskoczyć, wymyślając coraz to nowe wzory przynęt, i udoskonalając te już istniejące. Jest tego tak dużo, że czasem po prostu nie wiadomo co wybrać. A przy tym oczywiście nie wszystkie modele są skuteczne, niektóre są lepsze, a inne po prostu słabe. Tym razem sprawdziliśmy, czy udoskonalanie znanych wzorców przyniosło dobry efekt – przed wami Mikado Saira.
Charakterystyka ogólna
Guma Saira produkowana jest przez rodzimą firmę Mikado, która co roku lubi zaskakiwać klientów nowościami. Saira to prawie klasyczna „jaskółka”, której zostało dodane karbowanie oraz miejsce na hak offsetowy. Dostępna jest w trzech wielkościach 7, 8,5 oraz 11 cm, i sprzedawana po 5 sztuk zapakowane w blister zbiorczy. Kolorystyka powinna zadowolić każdego, gdyż wybór jest duży: od barw naturalnych po przyciągające wzrok, jaskrawe kolory. Od razu widać, że w tym temacie nie było przypadku i ktoś bardzo mądrze je dobierał.
Jakość i wykonanie
Saira to przynęta gumowa wyposażona w parę cech, które odróżniają ją od zwykłych ripperów czy twisterów. Nie posiada ogonka, który żwawo pracuje i kusi ryby. Wykonana jest bardzo starannie, z odpowiedniej twardości gumy która nie jest ani za miękka, ani za twarda. Jest to o tyle ważne, gdyż odpowiedni materiał gwarantuje nam prawidłową pracę. Ciekawym rozwiązaniem są też żłobienia umieszczone na grzbiecie przynęty.
Przeznaczenie
Przynęty te powstały w celu łowienia na metodę drop shot. Wędkarze znaleźli jednak dla nich i inne zastosowanie – uzbrajając je w główki jigowe można nimi łowić w opadzie oraz w pionie – wertykalnie. Wspomnieliśmy wcześniej o miejscu na hak offsetowy, dzięki któremu staje się możliwe wędkowanie w mocno zarośniętych wodach. Jest to duża zaleta, gdyż drapieżniki lubią przebywać w tego typu miejscach. Saira polecana jest głównie na okonie i sandacze, które to uwielbiają tego typu „kąski”. Żałujemy tylko, że nie są dostępne większe modele tej przynęty – z dużym powodzeniem można by było łowić na nie szczupaki.
Cena
Cena oczywiście uzależniona jest od wielkości przynęty. Tak czy inaczej, za całe opakowanie pięciu sztuk zapłacimy od 6,5 zł do 11 zł. Przeliczając to na pojedyncze sztuki uważamy, że cena nie jest duża, a na pewno nie wygórowana. Warto przyjrzeć się tej pozycji.
Praca
„Jaskółki” zrobiły u nas furorę około trzech lat temu. Były to przynęty tak skuteczne, że praktycznie używaliśmy tylko ich – oczywiście mowa o łowieniu sandaczy i okoni. W chwili obecnej coraz więcej wędkarzy stosuje je na swoich łowiskach, przez co rybom zdążyły się już opatrzyć, dlatego tak ważne jest kombinowanie z nowymi wzorami. Saira na swoim grzbiecie ma żłobienia, odróżniające ją od produktów konkurencji. Może właśnie dzięki nim podczas testów złowiliśmy na model 7 cm kilka ładnych okoni.
Saira to, rzec by można, wabik wielozadaniowy. Jak już wspominaliśmy wcześniej, produkt Mikado daje nam możliwość wędkowania na kilka różnych sposobów. My skupiliśmy się na klasycznie zbrojonej gumce w lekką główkę jigową. Saira nie pracuje praktycznie wcale, i to głównie od nas zależy, jak będzie zachowywała się w wodzie. Najlepsze efekty mieliśmy, gdy lekko „pstrykaliśmy” nią po dnie z krótkimi przerwami. Takie prowadzenie powodowało, że nasz wabik zachowywał się jak chora, zraniona rybka – a zatem łatwy kąsek dla drapieżników.
Ogólne wrażenie
Mikado Saira to guma godna polecenia, szczególnie dla łowców okoni i sandaczy. Sama dostępność i cena sprawiają, że warto wypróbować testowany model przynęty. Dokładając do tego wielozadaniowość, otrzymujemy produkt ciekawy i skuteczny, który kryje w sobie duży potencjał i możliwości.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,8,9,7,8,8.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
ZALETY | WADY |
– cena, – dostępność, – przeznaczenie | – brak większego rozmiaru |