Wielu wędkarzy łowiących na spinning, pomimo wypchanych do granic wytrzymałości pudełek z przynętami, ciągle poszukuje czegoś nowego. Producenci i dystrybutorzy doskonale wiedzą o tym fakcie, i nie pozwalają nam wędkarzom odpocząć od zakupów. Tym razem sprawdzimy gumę firmy D.A.M.
Charakterystyka ogólna
Effzett Greedy Shad to klasyczny ripper o wydłużonym, cygarowatym kształcie z lekko spłaszczonymi bokami w części ogonowej. W ofercie Effzett dostępnych jest kilka długości rippera oraz kilkanaście wersji kolorystycznych.
Jakość i wykonanie
Ripperki nie wyróżniają się na tle konkurenci jakością wykonania. To klasyczne gumy o charakterystycznym kształcie. Przynęty pakowane są w twardy plastikowy blister, jednak wiele sklepów sprzedaje przynęty na sztuki, i wędkarz nie ma w związku z tym możliwości doceniania łatwego sposobu konfekcjonowania przynęt w całych zestawach. Na uwagę zasługuje bardzo ciekawe dekorowanie gumy za pomocą różnego rodzaju brokatów oraz kolorów silikonu.
Przeznaczenie
W naszej opinii mylne jest kategoryzowanie Greedy Shad względem jej przeznaczania. Spotkaliśmy się z opinią, że smukła budowa testowanej przez nas gumy odpowiada sandaczom czy okoniom. My z powodzeniem stosowaliśmy ją na boleniach, szczupakach, oraz naszych ulubionych okoniokształtnych. Przynęty możemy z powodzeniem zbroić na lekkich główkach oraz bardzo ciężkich. Z tego tytułu mamy możliwość jednym modelem gumy obławiać głębokie miejsca w rzece, jak i płytkie szczupakowe blaty z wodą stojącą. Duże możliwości daje zbrojenie krótkim hakiem – wówczas przynęta uzyskuje nową, zupełnie inną pracę. Ze względu na kształt z powodzeniem możemy tę przynętę zastosować w metodzie drop shot.
Cena
Jak wspomnieliśmy, przynęty standardowo dostępne są w opakowaniach mieszczących po kilka przynęt. W zależności od wielkości będziemy mieli 10, 8 lub 6 sztuk. Cena za opakowanie to relatywnie około 15 – 17 lub 20 zł. W wielu miejscach możemy kupić przynęty na sztuki.
W akcji
Zęby szczupaka i sandacza kaleczą gumę jak wszystkie inne przynęty tego typu. Jednak musimy przyznać, że w porównaniu z wieloma produktami japońskimi, Greedy Shad jest znacznie trwalszy. Testowana przez nas gumka daje możliwości uzyskania z niej kilku ciekawych prac. Na jigach od 3 do 10 gram, ripperki o długości 10 cm lekko zamiatają ogonem oraz wyraźnie kolebią się na boki. Przy zastosowaniu cięższych główek przynęta traci akcję boczną. Jak już wspomnieliśmy, ciekawe możliwości daje przynęta zbrojona krótkim hakiem. Staje się wówczas zdecydowanie bardziej ruchliwa w części ogonowej. Sama paletka niemal zawija się wokół osi przynęty.
Dużą zaletą Effzett Greedy Shad jest łatwość w penetrowaniu głębokich miejsc w silnym nurcie, co daje duże możliwości podczas łowienia jesiennych boleni oraz sandaczy. Przynęta stosunkowo szybko schodzi do dna nie stawiając w wodzie oporu podczas opadania.
Niestety odkryliśmy pewną wadę (choć dla niektórych wadą to nie będzie). Ripper Greedy Shad w wersji która otrzymaliśmy do testów w kwietniu był znacznie sztywniejszy. Gumy które nabyliśmy w sklepach jesienią są wyraźnie bardziej miękkie. Przynęty w związku z tym różnią się nieco od siebie pracą.
Ogólne wrażenie
Kolejna ciekawa przynęta dostępna na polskim rynku. Interesująca praca, wiele dostępnych wzorów kolorystycznych i szerokie zastosowanie sprawiają, że jest to produkt godny polecenia.
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7,8,10,7,7,7.8″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety:
– wiele ciekawych wersji kolorystycznych
Wady:
– brak