Kołowrotek Scierra XDP+

tlo_non

Kołowrotek Scierra XDP+Wędkarstwo muchowe z roku na rok zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Dziś na muchę nie łowimy w Polsce wyłącznie podhalańskich i pomorskich pstrągów. Na listę muchowych ryb wpisały się jelce, jazie, klenie oraz wzdręgi. Za modą poszły też trendy w oferowanym dla rodzimych wędkarzy asortymencie. Tym razem przedstawiamy luksusowy kołowrotek Scierra XDP+.

Charakterystyka ogólna

Kołowrotki muchowe dostępne na polskim rynku możemy podzielić pobieżnie na dwie duże grupy. W pierwszej znajdziemy podstawowe modele, których cena nie przekracza 150 zł, a w drugiej te, których zakup to wydatek sięgajacy niejednokrotnie ponad 1000 zł. Modele droższe zazwyczaj opisywane są przez producentów jako narzędzia bezwzględnie niezawodne, których mechanizmy są wodoodporne i przez to zabezpieczone przed słoną wodą. Jak zatem nasz rodzimy wędkarz dokonuje wyboru kołowrotka muchowego? Czym kieruje się, jeśli szuka młynka, który posłużyć ma kilka intensywnych sezonów?

1-scierraxdp

Jakość i wykonanie

Scierra XDP+ to bez wątpienia kołowrotek przeznaczony dla wymagający wędkarzy. Młynek jest bardzo starannie wykonany, widać dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Wszystkie elementy spasowane są wzorowo. Producent chwali swój produkt wskazując na technologie wykorzystane przy jego produkcji. Rama i szpula wykonane są z wysokiej jakości aluminium lotniczego, przez co Scierra XDP+ mimo swojej niewielkiej wagi, staje się kołowrotkiem bardzo wytrzymałym. Kołowrotek jest w 100% odporny na słoną wodę.

2-scierraxdp

3-scierraxdp

4-scierraxdp

5-scierraxdp

Przeznaczenie

Producent zaproponował kilka wariantów gabarytowych testowanego przeze nasz kołowrotka. Najmniejsze modele do 3 / 4 idealnie nadadzą się do lekkiego łowienia. Modele duże, czyli 9 / 11, to idealne rozwiązanie dla łowców wielkich szczupaków i łososi. Zwrócić należy uwagę na to, że wszystkie kołowrotki zabezpieczone są przed szkodliwym działaniem słonej wody, zatem XDP+ będzie idealnie pasował do łowienia morskich troci i belon.

6-scierraxdp

7-scierraxdp

8-scierraxdp

9-scierraxdp

W akcji

Kołowrotek testowaliśmy w bardzo trudnych warunkach. XDP+ przeszedł chrzest bojowy we wszystkich porach roku i przejechał z nami tysiące kilometrów – od północnej Norwegii po mazowieckie rzeki nizinne. Przez cały ten czas, nigdy w najmniejszym stopniu nie dał o sobie znać. Do dzisiejszego dnia pracuje tak samo jak w chwili, gdy po raz pierwszy nawijaliśmy na niego sznur muchowy.
Jest jednak drobny szkopuł, na który sugerujemy zwrócić uwagę. Podczas naszego wędkowania zgubiliśmy śrubę, która blokuje pokrętło hamulca. Ten drobny mankament dał się we znaki już od początku użytkowania. Z czasem śrubka odkręciła się podczas standardowej pracy z hamulcem. Dziś ten element został zabezpieczony specjalnym smarem klejącym gwinty.

10-scierraxdp

11-scierraxdp

12-scierraxdp

13-scierraxdp

14-scierraxdp

Cena

Kołowrotki dostępne są w kilku sklepach internetowych. Ich cena waha się od 550 do 750 zł. Zważając na jakość wykonania, zastosowane materiały, oraz wytrzymałość młynka, cena zakupu wydaje się być stosunkowo atrakcyjna.

15-scierraxdp

Ogólne wrażenie

Kołowrotek pozbawiony wad. Sprawnie działa nawet w najtrudniejszych warunkach. Niezbyt tani, ale warty swojej ceny.

16-scierraxdp

Ocena końcowa/punktowanie:

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/10,7,10,9,8,8.8″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady          
– jakość, wykonanie,
– praca,
– przeznaczenie
– cena

Kołowrotek Scierra XDP+ dostarczył do testów sklep wędkarski Corona Fishing

 

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze