Kołowrotek spinningowy Okuma Jaw

tlo_non

Kołowrotek spinningowy Jaw Okuma pojawił się w krótkiej serii w sezonie 2018, a jego popularność nakłoniła nas do wprowadzenia go do oferty bieżącej na rok 2020 w szerszej gamie rozmiarowej. Najważniejszym atutem tego modelu jest jego wysoka efektywność i niezawodność w połączeniu z nieskomplikowaną i trwałą budową. Jego minimalizm potęguje atrakcyjna kolorystyka, która od razu przywodzi na myśl pewną markę o dwuczłonowej nazwie i szczęce szczupaka w logotypie. To nie przypadek, jeśli pokochałeś łowienie wędziskami Savage Gear MPP2, ten kołowrotek spinningowy powstał właśnie dla Ciebie!

Korpus, pokrywy boczne i rotor, wykonane są z wytrzymałego grafitu. We wnętrzu korpusu płynnie pracuje przekładnia oparta na zestawie trzech łożysk kulkowych. Wałek zębaty został precyzyjnie wycięty z mosiądzu. Przełożenie przekładni jest zależne od rozmiaru – dla najmniejszego modelu JAW-20 jest to 4,8:1, dla największego JAW-55 4,5:1, dla pozostałych wielkości 5,0:1. Przekłada się to na nawój od 61cm do 83cm. Ryzyku obrotów wstecznych zapobiega bezstopniowy system anty rewersu z pojedynczym rolkowym łożyskiem oporowym Quick-Set. Rotor to znana i coraz szerzej stosowana w kołowrotkach spinningowych Okuma Jaw konstrukcja CRF (CyclonicFlow Rotor). Został on zaprojektowany tak, by w czasie obrotu wytwarzać wirowy przepływ powietrza, który przyspiesza czas schnięcia kołowrotka spinningowego zroszonego wodą w czasie wyrzutów. Rotor jest wyważony komputerowo w systemie RES-II i posiada łożyskowaną ślizgowo rolkę w systemie EFR-II, która zapobiega skręcaniu linki w czasie zwijania. W rozmiarze JAW-40 znajdziemy szerszy rotor niż w pozostałych wielkościach.

Kołowrotek spinningowy Okuma Jaw sprawdzi się na okoniach

okuma Jaw w akcji
okuma Jaw w akcji

Szpula w dwóch odcieniach wycinana jest z aluminium. Pojemność wynosi: dla linki o średnicy 0,20mm – JAW-20 140m, JAW-30 300m, dla linki o średnicy 0,30mm – JAW-40 180mn, JAW-45 280m i JAW-55 300m. Pod szpulą kołowrotka spinningowego pracuje wielotarczowy hamulec z okładzinami z japońskiego, olejowanego filcu. Maksymalny nacisk hamulca jest zależny od rozmiaru i mieści się w zakresie od 5kg do 12kg. Za przekazywanie napędu na przekładnię kołowrotka odpowiada sztywna, metalowa korba zakończona uchwytem z materiału TPE. W rozmiarze JAW-55 uchwyt ma kształt litery T. Waga kołowrotków Okuma JAW zaczyna się od 204g i sięga do 422g dla największego rozmiaru.

tabela rozmiarów Okuma Jaw
tabela rozmiarów Okuma Jaw

Podziel się nowościami ze świata wędkarskiego!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze