Kolejny raz przyglądamy się produktowi od którego wędkarze wymagają naprawdę wiele. Tym razem żyłka przeznaczona do delikatnego i finezyjnego łowienia. Testujemy dla Was żyłkę cieniutką, czyli taką, którą bez kłopotu będziemy mogli wykorzystać do łowienia kleni, jazi czy okoni.
Charakterystyka ogólna
Wędkarze stosujący cienkie żyłki do metody spinningowej, mają swoje ulubione produkty, które nawijają na szpule od wielu lat. Ci, którzy zaczynają schodzić w dół z grubością żyłek, zmuszeni są szukać, a przez to błądzić między całą masą produktów.
Od żyłki za każdym razem wymagamy wytrzymałości oraz trwałości. To podstawowe cechy decydujące o tym, czy żyłkę kwalifikujemy jako użyteczną. Sprawdźmy zatem jak to wygląda w przypadku Konger FC Steelon Basic.
Konger FC Steelon Basic 0,16 mm
Jakość i wykonanie
Opakowanie dość standardowe, kolorowe i solidnie wykonane. Wszystkie parametry skrupulatnie opisane. Sama linka nawinięta na szeroką szpulę, co decyduje o tym, że na wstępie nie będziemy mieli nadmiernie skręconej żyłki.
Podczas nawijania zwróciliśmy uwagę na to, że żyłka jest bardzo wiotka i śliska. Jednocześnie nie jest nazbyt rozciągliwa – to zapewne efekt powłoki fluorocarbonu. Bardzo byliśmy ciekawi jak ten dodatek będzie się przekładał na funkcjonalność produktu. Warto dodać rzecz najważniejszą, Konger FC Steelon Basic jest bardzo mocny, nawet przy średnicy 0,16mm.
Steelon Basic
Na opakowaniu w widocznym miejscu umieszczono wszelkie niezbędne dla wędkarza informacje
Szpula umieszczona jest w estetycznym, plastikowym opakowaniu
Na szpuli żyłka konfekcjonowana jest równo
Widoczna barwa żyłki
Przeznaczenie
Producent nie wskazuje na jakieś konkretne zastosowanie. My postanowiliśmy przetestować żyłkę Kongera przy połowie jazi i kleni. Mocno męczyliśmy też zestaw podczas połowu okoni, za pomocą drobnych przynęt, takich jak: obrotówki, cykady, woblerki oraz gumki montowane na klasycznej główce oraz na bocznym troku.
Dodatek fluorocarbonu decyduje o tym, że linka jest mniej rozciągliwa niż klasyczne żyłki. Ta cecha wpływa korzystnie na możliwość zastosowania produktu podczas finezyjnego łowienia metodą spinningową. Czułość zestawu oraz możliwości weryfikacji struktury dna, to bardzo istotna sprawa np. dla łowców okoni.
W akcji
Żyłka Konger FC Stelon Basic sprawdziła się bardzo przyzwoicie. Największą zaletą była wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia testowanej linki. Wartym zaznaczenia jest efekt stosunkowo dużej sztywności żyłki, uzyskany prawdopodobnie przez zastosowanie domieszki fluorocarbonu. Ma to duże znaczenie podczas łowienia na miękkie kije, a szczególnie z dużej odległości. Zacięcie jest pewne, a hol komfortowy. Na tym etapie możemy mówić o samych zaletach testowanego produktu.
Nieco słabiej wygląda kwestia żywotności żyłki. Po kilku tygodniach intensywnego wędkowania, żyłka straciła na swojej pierwotnie doskonałej wytrzymałości. Ostatni, kilkumetrowy odcinek żyłki, należy odciąć, by nadal cieszyć się dobrymi parametrami żyłki.
Cena
Szpulka z odcinkiem 150 metrów żyłki kosztuje około 15zł, to przystępna cena. W naszej opinii produkt zdecydowanie warty wydania takiej gotówki.
Ogólne wrażenie
Fajna żyłka, której największymi zaletami jest moc oraz stosunkowo duża sztywność. Nieznaczna utrata wytrzymałości rekompensowana jest niewygórowaną ceną oraz możliwością zastosowania cieniutkiej linki w poszukiwaniu jazi, kleni i okoni na dużych dystansach.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7,8,10,7,7,7.8″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– sztywna i mocna. | – utrata parametrów na ostatnim odcinku. |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |