W dzisiejszym teście przedstawiamy wam kolejną wędekę a będzie to wędka uniwersalna z rodziny Alaris, typowy rzeczny uniwersał. Zapraszamy na test kija z oferty Okumy.

Charakterystyka ogólna
Omawiany kij to podobnie jak wcześniej omawiane spinningi, przedstawiciel bogatej serii Alaris dostępnej w ofercie Okumy. Kij to stosunkowa nowość w ofercie producenta na 2018 rok. Do niej dedykowane są również kołowrotki z tej samej serii. My przyjrzymy się dzisiaj skrupulatnie modelowi o długości 240 cm o ciężarze wyrzutu 7 – 25g.
Wędka uniwersalna na rzekę Okuma Alaris
Jakość i wykonanie
Jakość produktów dużych producentów sprzętu wędkarskiego od jakiegoś czasu, przy uwzględnieniu niewielkiej ceny zakupu, zaczyna być naprawdę zadowalająca. Okuma w tym zakresie zawsze trzymała swój poziom. Wędka jest dwuczęściowa. Nabywamy ją wraz z dwukomorowym pokrowcem. Połączenie dwóch sekcji jest solidne i trwałe. Do jakości wklejenia przelotek nie mamy zastrzeżeń. Na blanku producent umieścił przelotki CCS SIC w kolorze Gunsmoke. Producent wskazuje że do budowy blanku użyto koreańskiego włókna węglowego 24T. Charakterystyczna dla spinningu jest masa kija, która wynosi 144g. Kij jest dwusekcyjny, nabywamy go z dwukomorowym, praktycznym pokrowcem.
Korkowa rękojeść, do tego uchwyt kołowrotka Touch Blank , ciekawy kolor blanku charakterystyczny tylko dla serii Alaris składają się na niezłą całość. Kij wygląda na dużo droższy niż jest w rzeczywistości. . Całość wygląda obiecująco, a zatem czas zweryfikować to nad wodą.
Przeznaczenie
Producent nie określa wprost przeznaczenia kija. Ogólnikowo jest skategoryzowany jako wędka uniwersalna do łowienia metodą spinningową. Z nazwy podserii (Soft Lure Spin) można wywnioskować, że głównym przeznaczeniem spinningu będą miękkie przynęty. Rozszerzając tą charakterystykę wskażemy, że będzie uniwersalnym rozwiązaniem przy połowie szczupaków, sandaczy czy boleni w rzekach. Poprzez swoją długość, sprawdzi się głównie przy połowie z łodzi jak i z brzegu.
Cena
Kij jest powszechnie dostępny w internetowych sklepach wędkarskich. Jego cena (przy takiej specyfikacji którą testujemy) to wydatek w granicach od 160 do 180 zł. Cena jest zmienna i zależna od długości jak i ciężaru wyrzutu kija. Biorąc pod uwagę, że będzie to wędka uniwersalna, naszym zdaniem cena jest atrakcyjna.
W AKCJI
Kij sprawdzaliśmy przy łowieniu na dużej rzece. Budowa blanku to 100% włókno węglowe. Nie wpływa to jednak na masę spinningu. Można powiedzieć, że kij jest lekki. Nie męczy wcale podczas długiego łowienia . Kij jest dobrze wyważony i współgra z kołowrotkami w wielkości 3000 – 4000. Fajnie się sprawdza przy łowieniu zarówno z brzegu jak i z łodzi. Długość wędki pozwala na posyłanie przynęt na zadowalające odległości. Celność kija oceniamy bardzo dobrze. Spinning nieźle się ładuje i ma zdecydowanie spory zapas mocy. Dobrze trzyma ryby. Bez problemu sobie radzi z większymi rybami. Dla łowiących z brzegu to ciekawe rozwiązanie.
Blank skutecznie amortyzuje odjazdy ryb. Przyznajemy, że łowiliśmy nim tylko w konfiguracji z kołowrotkiem z nawiniętą plecionką. W takim zestawieniu sprawdzał się bardzo dobrze.
Uchwyt kołowrotka przystosowany jest do większości stopek kołowrotków. Podpinaliśmy dla sprawdzenia wszystkie jakie mamy. Dawały się do niego podpiąć bez problemów. Szerokie c/w pozwala na stosowanie zróżnicowanego arsenału przynęt. Najlepiej kij pracuje z przynętami od 10 do 20 g. Łowiliśmy gumami, blachami, obrotówkami i woblerami czyli jak typowej wędki uniwersalnej. Nie zauważyliśmy, aby najlepiej współpracował z gumami.
Podsumowanie
Spinning Okuma Alaris Soft Lure Spin 240cm 7-25g to jest uniwersalnym rozwiązaniem na rzekę gdy ktoś szuka kija na szczupaki, sandacze czy bolenie. W naszej ocenie będzie to dobry wybór dla początkujących i średnio zaawansowanych wędkarzyni. Polecamy go osobom łowiącym z łodzi jak I brzegu. Kij kosztuje niewiele, jest dobrze i solidnie wykonany.

Zalety
- jakość wykonania,
- stosunkowo niewielka masa,
- akcja,
- uniwersalne zastosowanie,
- pokrowiec w zestawie,
- do budowy użyto dobrej jakości komponentów,
Wady
BRAK