Polscy wędkarze rozpieszczani są przez coraz to nowe marki, firmy, hurtownie czy dystrybutorów. Sukcesywnie docierają do nas nowinki z całego świata, i zapewne już całkiem niedługo będziemy mogli być dumni z tego, że powoli doganiamy takie kraje jak Rosja czy Ukraina jeśli chodzi o dostępność akcesoriów wędkarskich. Od niedawna wnikliwi analitycy wędkarskiego rynku mogą natrafić na nową, ciekawa markę wędkarską. Tym razem, specjalnie dla czytelników Fishing Test – SAKURA.
Charakterystyka ogólna
Ilość wędek dostępnych w ofercie dobrych sklepów wędkarskich przygniata swoja mnogością. Wędkarz poszukujący kija do określonej metody łowienia zazwyczaj zdany jest na opinie obsługi, lub w najlepszym wypadku podpowiedzi doświadczonych wędkarzy. Rynek Dalekiego Wschodu, w tym Korei, Japonii czy Chin, jest niemal nie dotknięty przez polskich wędkarzy a zapewne wśród całej masy kolorowych wędek o dziwacznej konstrukcji znajdziemy prawdziwe perełki. Podobnie jest w opinii dystrybutora z marką Sakura. Do naszych rąk trafiła na początku wędka przygotowana do łowienia metodą jigowa. Krótka, szybka i dynamiczna, czyli wydaje się być wzorcowa do łowienia z łodzi większości naszych sztandarowych drapieżników.
Jakość i wykonanie
Testowy Sakura Shinjin Neo SINS- 632 M to flagowy model producenta o uniwersalnym przeznaczaniu. Na pierwszy rzut oka widać w Sakurze wschodni szlif. Wędki są wyjątkowo udekorowane. Wiele elementów błyszczy, świeci i mocno kusi wędkarza wyjątkowym na tle konkurencji wyglądem. Przyznać należy, że mimo ozdobników wędki są bardzo starannie wykonane. Wzorowo wygląda położony lakier na omotkach i spasowanie wszelkich detali, odpowiadających za walory użytkowe wędziska.
Producent położył spory nacisk na uzbrojenie swoich produktów. Spinningi Shinjin Neo wykonane zostały na bazie włókna węglowego IM24T oraz IM30T, produkowanego przez firmę Mitsubishi Japan. Producent chwali materiał za wytrzymałość oraz niewielką wagę. Wędki zostały uzbrojone w przelotki FUJI Alconite K-Frame (Tangle Free) oraz uchwyt kołowrotka FUJI IPS-KN. Dodatkowo Sakura posiada ciekawy zaczep na hak FUJI EHKM. Całość został wykończona twarda pianką EVA.
Przeznaczenie
Shinjin Neo SINS- 632 M to typowy kij o uniwersalnym zastosowaniu, dla wędkarza łowiącego z łodzi. Dużym plusem jest fakt, że w dobie wędek jednoczęściowych, testowana Sakura to kij w dwóch kawałkach. W znaczny sposób ułatwi to wielu spinningistom transport.
Ze względu na charakterystyczną, szybka akcję ze środkowym ugięciem, możemy wykorzystać testowany model do łowienia wielu drapieżników. Świetnie prezentuje się pod szczupakiem czy okoniem. Możemy też śmiało łowić nim sandacze, oraz wiele gatunków drapieżnych karpiowatych. Kij jest krótki, bo mierzy 190 cm, i dzięki temu świetnie nada się na łódkę. Ze względu na ciężar stosowanych przynęt – około 21 gram – będzie to dla wielu podstawowa wędka na spinningowe wypady.
W akcji
Testowana Sakura to typowy reprezentant typowego ugięcia rodem z Dalekiego Wschodu. Lekka konstrukcja, stosunkowa duża szybkość i szybkie przechodzenie w niemal pełne ugięcie. Tego typu charakter pracy to świetne rozwiązanie do zastosowania woblerów, wahadłówek i gum na lekkich główkach. Tak spasowany zestaw idealnie sprawdzi się na szczupakach i grubych okoniach. Wielu wędkarzy lubi tego typu wędki, jeśli chodzi o zastosowanie sandaczowe. Dla fanów płynnego ugięcia pod sandaczem Shinjin Neo SINS- 632 M stanie się świetną alternatywa dla super sztywnych, popularnych wędek.
Testowaliśmy wędkę na Wiśle, stosując przeróżne przynęty. Najbardziej optymalne główki to od 10 do około 18 gram, do tego zakładaliśmy gumy od 5 do 9 cm. Całość wypada naprawdę całkiem ciekawie.
Cena
Wędki są jeszcze na tę chwilę dość trudno dostępne w sklepach. Cena za nasz testowy model to około 500 złotych. Koszt zakupu nie wydaje się być zbyt wygórowany, zestawiając jakość wykonania wędki oraz zastosowane komponenty.
Ogólne wrażenie
Bardzo intrygująca propozycja dla wędkarzy poszukujących jednej uniwersalnej wędki na łódkę. Stosunkowo niewygórowana cena zapewne zachęci wielu z nas, do przetestowania jej na swoim łowisku.
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8,8,9,8,8,8.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– ciekawa, uniwersalna akcja – wykonanie | – dostępność
|