Robinson Cortez Pike Spin 270cm 10-32g

tlo_non

Nastała jesień a wraz z nią długo wyczekiwany sezon na duże drapieżniki. Tym razem wzięliśmy na warsztat jedną z wędek firmy Robinson, stworzoną typowo do spinningu, aby sprawdzić jej przydatność podczas trudnych jesiennych wędrówek. Sprawdźmy zatem, czy warto zabrać ją na połów drapieżnika.

Charakterystyka ogólna

Wędka Robinson Cortez Pike Spin którą przetestowaliśmy to spinning szczupakowy o długości 270 cm, wadze 162 g i ciężarze wyrzutu 10 -32 g. Bardzo lekki i smukły kij, ładnie pracuje podczas łowienia przekazując pracę przynęty, a jednocześnie gwarantując dobrą zabawę przy holu dużej ryby. Po rozmontowaniu dwóch sekcji jego długość transportowa to 138 cm.

Robinson Cortez Pike Spin 270cm 10-32g

Jakość i wykonanie

Wędka Cortez to kij spinningowy o klasycznym wyglądzie. Lekkość i delikatność, którymi się charakteryzuje, mogą sprawiać wrażenie, że jest mało wytrzymały. Wędka mimo wszystko jest mocna i doskonale radzi sobie z dużymi drapieżnikami. Kij Cortez wykonano z grafitu o wysokim współczynniku sztywności – 70 mln PSI. Blank został uzbrojony w przelotki posiadające wkładki SIC. Dobrej jakości rękojeść została wykonana z pianki (górna część uchwytu), w dolnej zaś zastosowano pełny korek. Nakręcany od góry uchwyt kołowrotka trzyma go bardzo ściśle, nie ma obaw o przesunięcie bądź urwanie w środku akcji. Uchwyt pasuje niemalże do wszystkich rodzajów stopek. Zważywszy na całościową wartość kija szkoda, że producent nie pokusił się w tym wypadku o uchwyt renomowanego producenta. Przelotki wklejone są równo, bez zbędnych nadlewek lakieru.

robinson cortez spin03

robinson cortez spin04

robinson cortez spin05

robinson cortez spin06

robinson cortez spin07

robinson cortez spin08

robinson cortez spin09

robinson cortez spin010

robinson cortez spin011

robinson cortez spin012

robinson cortez spin013

Przeznaczenie

Wędka Cortez Pike Spin od firmy Robinson to spinning typowy na szczupaka, ale nie tylko. Bardzo dobrze sprawdzi się również podczas połowu innych drapieżników, takich jak sandacze, bolenie, duże okonie, a nawet pstrągi. Przy łowieniu Pike Spinem można stosować średniej wielkości przynęty tj. woblery, gumy i błystki. Sprawdza się również przy zastosowaniu martwej rybki.

robinson cortez spin014

W akcji

Praca wędki podczas akcji jest bardzo zadawalająca. Zaraz po zacięciu można zauważyć, jak dobrze kij współpracuje z wędkarzem. Podczas holu pracuje on na całej swojej długości, amortyzując przy tym nagłe zrywy drapieżników i korygując błędy łowiącego. Mimo swojej sztywności wędka bardzo czytelnie daje znaki o najmniejszym nawet skubnięciu, a podczas holu imponująco się wygina. Wędkę cechuje szybka akcja i klasyczne, szczytowe ugięcie. Sztywność wędki zdecydowanie ułatwia szybkie i skuteczne zacięcie. Katalog Robinsona podaje, że ciężar wyrzutu opisywanego kija to 10-32 g, są to zdecydowanie obiektywne parametry, które my delikatnie naciągnęliśmy. Bez problemu rzucaliśmy przynętami około 36 g, co nie stanowiło dla Corteza większego problemu. Walka z drapieżnikiem staje się nie tylko przyjemna, ale jednocześnie emocjonująca, co tylko zachęca do dalszych połowów. Kij dobrze pracuje przy połowie na plecionki. Ładnie się ładuje, jest celny. Połączenie dwóch sekcji jest pewne.

robinson cortez spin015

robinson cortez spin017

robinson cortez spin018

robinson cortez spin019

robinson cortez spin020

robinson cortez spin021

robinson cortez spin022

robinson cortez spin023

Cena

Koszt zakupu spinningu Cortez zaczyna się od około 380 zł. Cena nie jest niska, jednakże jest z pewnością adekwatna do właściwości, jakie posiada opisywana wędka.

robinson cortez spin02

Ogólne wrażenie

Cortez Pike Spin od firmy Robinson pozostawił w naszym odczuciu całkiem dobre wrażenie. Bardzo lekka i z pozoru delikatna wędka okazała się mocarzem w połowie drapieżnika. Oprócz wytrzymałości, godna uwagi jest również praca całego blanku oraz łatwość holu i wyciągnięcia dużej ryby na brzeg. Pamiętajmy, że kwestia doboru wędki to bardzo osobista i indywidualna sprawa, nam Cortez przypadł do gustu i zdecydowanie polecamy go sympatykom połowu drapieżników. Kij będzie miał raczej uniwersalne zastosowanie, a takiego rozwiązania poszukuje większość wędkarzy.

robinson cortez spin024

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8,8,7.2,7,7,7.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady          
– jakość wykonania
– waga,
– praca wędki,
– bezfirmowy uchwyt kołowrotka,

 

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze