Jesień zbliża się wielkimi krokami, a razem z nią czas na drapieżniki. Łowienie ryb drapieżnych dla wielu wędkarzy kojarzy się z szczupakami i metodą castingową – to właśnie w ich stronę skierowany jest nasz dzisiejszy test wędki. Będzie nią kijek firmy Caperlan – Axion 185 Vertical. Model ten został opisany jako wędka do średnich przynęt od 7g do 28g – co mocno wprowadza nas w błąd – ale o tym dalej w teście.
Charakterystyka ogólna
Axion 185 jest wędką uniwersalną, służącą do łowienia swobodnie, praktycznie każdą przynętą. Vertical daje możliwość podczepienia kołowrotka o ruchomej szpuli – czyli multiplikatora oraz klasycznego młynka o stałej szpuli. My podczas testów skupiliśmy się na wersji castingowej bo tam widzimy dla niej najlepsze zastosowanie.
Jakość i wykonanie
To jest bardzo mocny punkt Caperlana. W tym zakresie nie ma żadnego elementu, do którego moglibyśmy się przyczepić. Połączenie brązowej pianki EVA z aluminiowymi wstawkami oraz brązowożółtymi dodatkami powoduje, że wędka prezentuje się bardzo ciekawie i interesująco. Zaczynając do samego dołu – dolnik zakończony jest aluminiowym kapslem z logo firmy. Dalej mamy dzieloną rękojeść, z wyżej wspomnianej pianki EVA, która kończy się aluminiowymi elementami. Z aluminium także został wykonany uchwyt mocujący kołowrotek. Nadszedł czas aby wspomnieć o ważnej rzeczy, a mianowicie o tym z ilu składów ta wędka jest zbudowana – jest to tak zwane 1+. Kij jest monoblankiem z rozkładaną rękojeścią. Rozwiązanie to nie jest zbyt popularne ale daje nam większy komfort, jeśli chodzi o transport. Długość całej wędki to 185 cm, długość rękojeści wynosi 38 cm czyli po rozłożeniu otrzymujemy 155cm (po zmontowaniu 8cm wchodzi w rękojeść). Cała wędka w naszym bagażniku samochodu się nie mieściła ale po rozłożeniu już tak – naszym zdaniem bardzo dobry pomysł.
aluminiowe dodatki
wędka typu 1+
kapsel z logo firmy
Przeznaczenie
Przy okazji innego testu (Savage Gear Vertical XLNT) pisaliśmy już na czym polega metoda wertykalna. W przypadku Caperlana nie jest inaczej – tak samo jeśli chcemy używać kołowrotka o stałej szpuli szukajmy modeli o jak najniższej stopce (pierwsza przelotka jest osadzona na niskiej stopce).
Jeżeli chodzi o wagę przynęt to totalnie nie możemy zgodzić się z tym co jest napisane na blanku. Wyraźnie producent podał zakres przynęt od 7 do 28g – dla nas jest to lekko mówiąc – niezrozumiałe. Przynęty ważące nawet 40g a nawet 45g nie są problemem dla tego modelu.
przelotka na niskiej stopce
Cena
Testowany model wędki możemy kupić już za 200 zł. Jest to naszym zdaniem dobra cena za porządnie wykonany kij.
W akcji
Podczas testów najwięcej czasu poświeciliśmy jerkom (nawet te ważace 45g) i wędce uzbrojonej w multiplikator. Musimy przyznać, że tak dobranym zestawem najlepiej nam się łowiło. To właśnie zastosowanie kołowrotka o ruchomej szpuli gwarantuje nam oddawanie dalekich rzutów. Axion 185 jest czuły – szczególnie tę zaletę docenią wędkarze łowiący z opadu na gumy bądź koguty. Mocny dolnik oraz czuła szczytówka dopełniają całości. To właśnie ta uniwersalność Caperlana (różne przynęty oraz różne metody łowienia) powoduje, że jest on tak ciekawy.
Ogólne wrażenia
Dużo wędkarzy omija ten model ze względu na błąd (naszym zdaniem) przy oznaczeniu gramatury wyrzutu – 28g przy polowaniu na duże szczupaki to mało. Tak jak napisaliśmy, podczas testów rzucaliśmy jerkami ważącymi 45 g i dalej łowiło się komfortowo.
Pomijając fakt oznaczenia i skupiając się na wykonaniu oraz przeznaczeniu Caperlan Axion 185 Vertical jest bardzo ciekawą propozycją na naszym rynku wędek. Nie jest to model z najwyższej półki ale jako wędka uniwersalna do ciężkiego łownia, znajdzie rzesze odbiorców.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,9,7,8,8,8.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– Przeznaczenie, – Cena, – Jakość wykonania,
|
– Błąd przy oznaczeniu blanku
|