Quantum Specialist EXO 25

tlo_non

Quantum Specialist EXO 25Na początku 2012 roku firma Quantum wprowadziła na rynek nowe modele kołowrotków. Zaskoczeniem dla niejednego wędkarza będzie z pewnością ich niespotykany wygląd. Czy najnowsze dzieło inżynierów Quantuma zasługuje na zainteresowanie? Gruntownym testom poddaliśmy jeden z modeli kołowrotków Quantum z serii EXO. Zapraszamy do recenzji.

Charakterystyka ogólna
Nowa seria kołowrotków EXO zbudowana jest w formie egzoszkieletu i występuje w kilku wariantach. Dostępne są zarówno modele castingowe oraz spinningowe. Tym, razem swoją uwagę skupimy na modelu stricte spinningowym. Quantum EXO występuje w 2 wielkościach: 025 oraz 035. Większy model kołowrotka pozwala nawinąć więcej linki na szpule, nadto charakteryzuje się nieznacznie większą masą. Oba kołowrotki posiadają takie samo przełożenie oraz jednakową liczbę łożysk. Nie sposób wymienić szczegółowo wszystkich technologii jakimi nowa seria kołowrotków została naszpikowana. Jest ich mnóstwo tak więc osoby które są nimi zainteresowane znajdą pełną specyfikację w katalogu producenta. Nas najbardziej zaintrygowała rama w formie egzoszkieletu, wykonana ze stopu aluminium. Pora zatem na testy praktyczne. Dokładnie przyjrzeliśmy się modelowi EX025PTI. Poddaliśmy go intensywnym próbom podczas spinningowania na dużych, nizinnych rzekach.

Kołowrotek Quantum EXO 25
Quantum EXO 25

Jakość i wykonanie
Kołowrotek dostajemy w ładnym, gustownym pudełku. Producent już na starcie zadbał o to, aby pierwsze wrażenie było pozytywne. Wrażenia zostały spotęgowane, gdy wzięliśmy kołowrotek do ręki. Budowa korpusu tylko z  kształtu przypomina klasyczne kołowrotki. Wygląd naprawdę robi wrażenie. Stopka, rotor, a nawet szpulka wykonane zostały w formie tzw.  egzoszkieletu.  Daje to kapitalny efekt, który konserwatywnych wędkarzy może lekko szokować. Naszym zdaniem kołowrotek prezentuje się znakomicie. Nie przesadzimy z twierdzeniem, że wygląd jest bardzo techniczny, surowy. Na korbce widoczne są śruby zespalające kilka elementów w całość. Przez otwory w szpuli  oraz rotorze widać część mechanizmu hamulca odpowiadającą za charakterystyczny dźwięk podczas jego działania.  Po pierwszych wrażeniach wizualnych przyszły kolejne. Waga kołowrotka zaskoczy każdego wędkarza, który ceni sobie lekkość zestawu spinningowego. Testowany przez nas model waży około 195 g !! Przy wielkości młynka odpowiadającego modelowi 2500 Shimano Twin Power FA, jego waga wydaje się wręcz piórkowa ! Ultralight w pełnej krasie. Kołowrotek taki nadaje się idealnie do lekkiego oraz średniego spinningu. Masa kołowrotka przy takim rozmiarze na pewno jest rewolucją na rynku wędkarskim.

Kołowrotek Quantum EXO 25
Oznaczenie serii

Kołowrotek Quantum EXO 25
Futurystyczna korbka

Kołowrotek Quantum EXO 25
Korbka nie posiada mechanizmu szybkiego składania

Kołowrotek Quantum EXO 25
Uchwyt korbki….

Kołowrotek Quantum EXO 25
…pokryty pianką EVA

Całość pracuje równo, bez żadnych zacięć. Nie czuć pod palcami przekładni. Warto wspomnieć, iż w tak lekkim, niewielkim kołowrotku znajduje się 10 łożysk kulkowych oraz dodatkowo łożysko oporowe, odpowiedzialne za natychmiastową blokadę biegów wstecznych. Szpula jest większej pojemności niż przy kołowrotkach podobnych rozmiarów. Można na nią nawinąć aż 140 m żyłki o rozmiarze 0.28 mm. Kolejna rzeczą o której warto wspomnieć jest całkowity brak wyczuwalnych luzów. Wszystko jest dobrze spasowane i jednocześnie pracuje bez oporów. Na lekkość oraz płynność pracy młynka wpływ ma także korbka. Jest ona wykonana w technologii TRU-BALANCE™ opatentowanej przez Quantuma. Jej kształt jest tak uformowany aby jak najbardziej wyważyć kołowrotek podczas pracy. Bicia kołowrotka podczas kręcenia są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku zastosowania innych młynków. Uchwyt wykonany jest z twardej pianki EVA co również obniża wagę kołowrotka. Jest przy tym bardzo wygodny i pewnie tkwi w palcach wędkarza. Niestety jest bardziej podatny na zabrudzenia.
Po zdjęciu szpuli na trzpieniu widoczne są 2 łożyska kulkowe na których obraca się szpulka podczas działania hamulca. Można tu także regulować nawijanie linki na szpulkę za pomocą podkładek. Kołowrotek może być stosowany przez osoby prawo i lewo ręczne. Korbka jest gwintowana i wkręca się ją bezpośrednio w korpus.

Kołowrotek Quantum EXO 25
Quantum EXO

Kołowrotek Quantum EXO 25

Kołowrotek Quantum EXO 25
Poręczne pokrętło hamulca

Kołowrotek Quantum EXO 25
Jakość układania żyłki bardzo dobra

Kołowrotek Quantum EXO 25
Szpula po zdemontowaniu pokrętła hamulca

Kołowrotek Quantum EXO 25
Widoczne dwa łożyska ukryte pod szpulą

Kołowrotek Quantum EXO 25

Kołowrotek Quantum EXO 25
Egzoszkielet… a pod nim mechanizmy kołowrotka

Kołowrotek Quantum EXO 25
Rolka prowadząca linkę sprawuje się bez zastrzeżeń

Kołowrotek Quantum EXO 25
Nawet drobne szczegóły wykonane ze smakiem…

Kołowrotek Quantum EXO 25
Korbka wkręcana w korpus

Kołowrotek Quantum EXO 25
„Patent pending made in China”

Cena
Kołowrotek Quantum EX25PTI nie jest kołowrotkiem tanim. Jest to sprzęt z górnej półki cenowej. Zakup testowanego modelu to wydatek około 950-1.000zł. Zaznaczyć należy, że jest to nowość na naszym rynku i  z czasem cena na pewno ulegnie zmianie. Nie zmienia to jednak faktu, że koszt zakupu jest wysoki. W tym wypadku zmuszeni jesteśmy zapłacić za masę nowoczesnej technologii oraz użyte do budowy kompozyty.

Kołowrotek Quantum EXO 25

Przeznaczenie
Przeznaczeniem testowanego przez nas kołowrotka jest spinning. Zapewne będzie odpowiedni do każdej metody spinningowania. Idealnie wkomponowuje się do lekkiego oraz średniego spinningu. Im wyższa masa przynęty, tym cięższa praca kołowrotka. Do cięższego spinningu zdecydowanie lepszy będzie większy model kołowrotka (w rozmiarze 035). Naszym zdaniem osoby, które będą zdecydowały się na zakup tego kołowrotka powinny wykorzystywać młynek do lekkiego oraz średniego łowienia. Takie zastosowanie da pełne walory użytkowe młynka, a co za tym idzie – optymalny komfort.

Kołowrotek Quantum EXO 25

Praca
Spinningowaliśmy na małych i dużych rzekach. Łowiliśmy okonie oraz wiosenne klenie i jazie. Lekka wędka uzbrojona w lekki kołowrotek dała nam wiele przyjemności z łowienia. Młynek jest tak lekki, tak dobrze wyważony podczas pracy i tak ładnie i płynnie pracuje, że śmiało może konkurować z wysokiej jakości kołowrotkami innych firm. Początkowo mieliśmy obawy czy niewielka masa i jego szkieletowy wygląd nie wpłyną na walory użytkowe. Obawy ustały już po kilku godzinach łowienia i po złowieniu kilku ryb. Nie można również zapomnieć o ciężkich bojach z zaczepami. Sprzęt jest solidny, wytrzymały na zgniecenia i upadki. Materiał z jakiego jest wykonany jest bardzo mocny.
Pozostańmy na chwilę przy hamulcu…  działa on sprawnie lecz naszym zdaniem  zakres jego regulacji jest trochę za mały. Trzeba dojść do wprawy aby nauczyć się precyzyjnie operować pokrętłem podczas walki z rybą. Różnica między płynnością pracy poszczególnych etapów hamulca jest znaczna. Zaledwie skok o 2-3 ząbki powoduje odczuwalną różnicę w jego działaniu. Za mocną odczuwalną…Zdecydowanie uważamy, że hamulec w kołowrotku przeznaczonym do lekkiego spinningu powinien być bardziej precyzyjny.

Kołowrotek Quantum EXO 25

Kołowrotek Quantum EXO 25

Kabłąk zamyka się bardzo lekko, choć w niektórych pozycjach rotora nie da się go do końca otworzyć aby poczuć charakterystyczne stuknięcie. Bezsprzecznym jest, że trzeba się „wczuć” w ten kołowrotek przez kilka chwil aby móc następnie komfortowo łowić. Zbijanie kabłąka jest stosunkowo ciche. Rolka prowadząca żyłkę jest szeroka. Zwracamy uwagę na to, że rolka pracuje bardzo cicho nawet podczas sporych oporów.  Żyłka wysnuwa się ze szpuli lekko bez żadnych zakleszczeń.
Mieliśmy wiele obaw także o to,czy szkieletowa konstrukcja szpuli i rotora będzie prowadziła do przedostawania się zanieczyszczeń pod otwarte przestrzenie. Otóż nie. Kołowrotek nie jest zbudowany w taki sposób, że odsłonięte zostało jego wnętrze, a zatem newralgiczne punkty są ukryte. Nam nie zdarzyło się aby zanieczyszczenia przedostawały się do mechanizmów. Oczywistym jest, że o kołowrotek należy dbać i przeciąganie go po piachach czy błocie może przedwcześnie zakończyć jego żywot.

Kołowrotek Quantum EXO 25

Ogólne wrażenie
Na testowany model kołowrotka złowiliśmy wiele okoni, jazi oraz kleni. Trafiały się także spore ryby w postaci szczupaków oraz boleni. Kołowrotek spisywał się bardzo dobrze i nie wystąpiły żadne problemy z jego pracą.  Bezsprzecznie jest to sprzęt, który zwraca uwagę swoim nietuzinkowym wyglądem oraz niespotykanie niską wagą! Po kilku miesiącach testów stał się podstawowym młynkiem do lekkiego  i średniego spinningu. Znacznym niedosytem jest brak zapasowej szpuli w zestawie oraz fakt że ciężko będzie takową kupić, ponieważ na chwilę obecną żadne sklepy stacjonarne i internetowe takiego produktu nie oferują. O substytucie szpuli również nie ma mowy.
Czy Quantum EXO jest rewolucją? Na pewno tak jeśli chodzi o wygląd, zastosowane materiały przy produkcji, oraz końcowe założenie jego twórców, czyli niewielka waga kołowrotka. W działaniu jest to dobrej klasy kołowrotek spinningowy, który poprzez swoje walory użytkowe umili czas spędzony na rybach i przyczyni się do poprawy komfortu łowienia. Jest to sprzęt, który właściwie użytkowany przetrwa wiele wędkarskich sezonów. Na niekorzyść oceny końcowej wpływa z pewnością spora cena zakupu.

Kołowrotek Quantum EXO 25

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,5,9,8.3,8.6,8″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– praca,
– wykonanie,
– wygląd,
– niewielka waga,
– wysoka cena,
– brak zapasowej szpuli,
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski
na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14