Penn Battle 2000

tlo_non

Penn Battle 2000Po sukcesie Kołowrotka Slammer, Penn wprowadził na rynek nowy młynek o nazwie Battle. Porównywanie Battla do Slammera stało się cykliczne i nieuniknione. Przed producentem postawiono trudne zadanie. Stworzenie kołowrotka trwałego, niezawodnego i jednocześnie niezbyt drogiego, to nielada wyzwanie. Przed nami nowy Penn… Penn Battle.

Charakterystyka ogólna
Penn starszym wędkarzom kojarzy się z firmą od wielu lat produkującą sprzęt do łowienia morskiego. Ze Stanów Zjednoczonych docierały pojedyncze egzemplarze multiplikatorów, wędek i oczywiście klasycznych kołowrotków o stałej szpuli. Oferta dla polskiego wędkarza była skromna. Wraz z przeniesieniem fabryki do Chin, na rynku europejskim pojawiło się wiele różnych produktów sygnowanych marką Penn. Część z nich nie należała do modeli  topowych i nie trzymała fasonu wyznaczonego wiele lat temu przez amerykańskiego producenta. Penn postanowił wprowadzić na rynek kilka nowych modeli kołowrotków o stałej szpuli. Między bardzo drogim Torque, a nieco tańszym Conquer, znalazł się model mający być kontynuacją Slammera.

Penn Battle 2000
Penn Battle 2000

Jakość i wykonanie
Kołowrotek jest bardzo ładny. Matowa czerń, połączona ze złotymi zdobieniami, zgrabnie buduje design nowego młynka Penn. Wszelkie elementy zostały dobrze ze sobą spasowane. Nic w kołowrotku nie klekocze i nie stuka. Obudowa Battla została wykonana z metalu, przez co kołowrotek nie należy do najlżejszych (model 2000 waży 269g). Korbka odlana jest z jednego kawałka metalu.  Mechanizm zwalniania obrotów wstecznych znajduje się pod kołowrotkiem (wielkość 2000). Jako ciekawostkę dodamy, że w większych modelach (od 3000) takiego mechanizmu nie ma. Typowie posunięcie dla Penna, które nie powinno nikogo zdziwić.
Korbka odkręca się przez mocne przekręcenie wsteczne.  Dla wielu wędkarzy będzie to niecodzienne rozwiązanie, jednak jak potwierdza doświadczenie, ten charakterystyczny element nie wpływa na komfort łowienia, a jedynie ogranicza miejsca narażone na uszkodzenia. Korbka posiada bardzo ergonomiczny uchwyt. Całość pracuje na 7 łożyskach (w tym łożysko oporowe). Przełożenie 6,2:1, a więc spore. Pojemność szupli modelu 2000 to 194m o średnicy 0,23mm. Łącznie producent oferuje swój produkt w 7 wielkościach (od rozmiaru 2000 do 8000).

Penn Battle 2000
Korbka wyposażona w mechanizm szybkiego składania, wykonana z jednego kawałka metalu

Penn Battle 2000
Wygodne, poręczne pokrętło hamulca

Penn Battle 2000
Szeroka rolka prowadząca linkę

Penn Battle 2000
Dobra jakość układania linki

Penn Battle 2000
Korpus wykonany z metalu

Penn Battle 2000
Mechanizm zwalniania obrotów wstecznych w modelu 200

Penn Battle 2000
Producent nie ukrywa, gdzie kołowrotek został wyprodukowany

Penn Battle 2000
Stopka kołowrotka wyposażona w niewielki “pazur” który poprawia komfort trzymania młynka

Penn Battle 2000
Duży, poręczny uchwyt korbki

Na uwagę zasługuje szpula wykonana ze stopu metalu. Miejsce, na które układana jest linka zostało wyłożone antypoślizgowym materiałem. Każdy wędkarz wie jakie ma spełniać zadanie. Generalnie szpula wykonana jest niezwykle starannie. Na uwagę zasługuje również szpula zapasowa, którą znajdziemy w zestawie. Uwagę przykuwa również hamulec, który działa równo i płynnie. Podsumowując – nowy Penn Battle wygląda bardzo solidnie.

Penn Battle 2000
Na dnie szpuli umieszczono gumowy materiał, którego zadanie polega na wyeliminowaniu efektu “ślizgania” się linki

Penn Battle 2000
Wnętrze szpuli

Penn Battle 2000

Cena
Kołowrotek Penn Battle zakupiony razem ze szpulą zapasową kosztuje około 400zł. W porównaniu z popularnymi kołowrotkami w cenie do 300 zł wydaje się być zdecydowanie bardziej solidny i trwały. Podobnie ma się sprawa, kiedy położymy Battla na jednej półce z młynkami za około 400-500 zł. Analizując wszelkie zestawione w teście parametry, zakup Battla za 400zł wydaje się być korzystny.

Penn Battle 2000

Przeznaczenie
Jak zapewnia producent, nowy Penn to kołowrotek mocny, o uniwersalnym zastosowaniu. Świetnie nada się dla wymagających wędkarzy, lubujących się w wędkarstwie gruntowym. Będzie także ciekawym rozwiązaniem dla spinningistów. Battle jest odporny na słoną wodę, przez co śmiało możemy wykorzystać go do łowienia w morzu. My testowaliśmy nasz kołowrotek podczas jesiennych wypraw na sandacze i szczupaki, które łowiliśmy w ciężkich warunkach dużej nizinnej rzeki oraz zbiorników zaporowych. Mniejszy model (2000) często używaliśmy przy lżejszym zestawie polując na klenie. Przy ciężkim spinningowaniu, gdzie wykorzystywaliśmy niejednokrotnie przynęty przekraczające 40 gram, używaliśmy modeli większych. W każdych warunkach battle spisał się doskonale. Producent oferuje kołowrotek w wielkościach od 2000 do 8000, a więc użytkownik nie będzie miał kłopotów z doborem kołowrotka do techniki i sposobu łowienia. Penn Battle 2000 jest na tyle mocny, że nie wahaliśmy się go używać w zestawach z ciężkimi jigami.

Penn Battle 2000

W akcji
Testowany model pracuje na prawdę nieźle. Praca jest płynna, bez jakichkolwiek przeskoków, szumów i tarć. Kultura pracy Penn Battle przypomina nam kręcenie kołowrotkiem, za który musimy zapłacić co najmniej 1.000 zł. W porównaniu z klasycznym Slammerem, Battle jest znacznie bardziej finezyjny i dopracowany (oczywiście jeśli mówimy o samej pracy). Podobnie jak u starszego brata, konstrukcja jest mocna i bardzo solidna. Duży plus należy się testowanemu kołowrotkowi za pracę hamulca. Oddawana żyłka wychodzi płynnie i równo, a przekładki hamulca są dobrze zabezpieczone przed wodą i brudem. Linka nawijana jest bardzo dokładnie. Brak niepożądanych efektów w postaci nierównego nawijania przy krawędziach lub w stożek.

Penn Battle 2000

Ogólne wrażenie
Bardzo ciekawy kołowrotek o nowoczesnym designie. Mocny, trwały i przyjemnie pracujący. W naszej opinii Penn Battle może spowodować spore zamieszanie na rynku, jeśli chodzi o kołowrotki w przedziale cenowym 400-500 zł. Polecamy sprzęt.

Penn Battle 2000

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,9,10,10,9,9.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

ZaletyWady
– wytrzymałość,
– atrakcyjny design,
– kultura pracy,
– precyzyjny hamulec,
– jakość układania linki,
– odporność na działanie słonej wody,
– brak

 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Zobacz także...

Inne testy z tej kategorii

Robinson PromocjaLipiec 2019
Plecionki JMC
kołowrotki Lucky John

Ostatnie komentarze