Wzorowany na klasycznym Damowskim Royalu, nowy kołowrotek D.A.M Quick 2000 FD, w każdym swoim elemencie ukazuje powrót do tradycji – i to w najlepszym wykonaniu i dbałości o szczegóły.
Charakterystyka ogólna
Nowy Quick to niewątpliwie kołowrotek, który wielu wędkarzom będzie bardzo przypominał historię spinningu. W połowie lat 80-tych, na rynku ukazał się chwalony do dziś Rogal, znany przede wszystkim z trwałości i jakości wykończenia. Teraz przed nami jego następca. Mocny, masywny i ciężki kołowrotek, przeznaczony do uniwersalnego spinningu.
Jakość wykonania
Najprościej można powiedzieć, że niemiecki producent zadbał praktycznie o wszystko. Gdybyśmy nawet bardzo chcieli znaleźć coś, co będzie negatywnie wpływało na ocenę jakości wykonania, zajmie nam to naprawdę sporo czasu. My nie znaleźliśmy nic. Nawet jeśli chodzi o tak mało istotne kwestie w wędkarstwie, jak opakowanie kołowrotka, tutaj też napotykamy na najwyższą półkę jakości.
Idealne spasowanie, doskonale płynna akcja, fantastyczne nawijanie linki. Wszystko zachowane na najwyższym poziomie. Przekładnia ślimakowa zadba o to, aby nasz kołowrotek pracował płynnie przez wiele lat.
WAGA: 340g
PRZEŁOŻENIE: 1:4,8
POJEMNOŚĆ SZPULI: 0,35mm/100m
Specjalny system spowolnienia szpuli (Pat.De4035846) odpowiedzialny jest za równe i dokładne nakładanie linki na szpulę. System Anti Twist świetnie zdaje egzamin, zapobiegając skręcaniu się linki. Takich lub podobnych rozwiązań możemy znaleźć sporo. Wszystkie znakomicie się sprawdzają. Jednak producent nie ustrzegł się wpadek. DAM Quick 2000 FD posiada dwa ważne dla użytkownika uchybienia. Pierwszy jest dość prozaiczny, ale może bardzo uprzykrzyć nam życie. Kołowrotek pod szpulą posiada specjalną nakrętkę, która jest odpowiedzialna za podnoszenie lub opuszczanie szpuli kołowrotka. Ma to istotne znaczenie w przypadku stosowania cieniutkich żyłek, które w trakcie niskiego ustawienia szpuli często zakleszczają się pod nakrętką. Wystarczy jedynie przekręcić nakrętkę umiejscowioną pod szpulą, aby kołowrotek zaczął odpowiednio nawijać linkę. Jednak jest to dość dziwne rozwiązanie i stosowane chyba tylko w tym modelu kołowrotka. Trzeba o tym pamiętać, bo możemy stracić wiele metrów drogiej plecionki. Następna sprawa to hamulec, a dokładniej jego precyzja. Jak na kołowrotek tej klasy brakuje nam nieco więcej miejsca między, nazwijmy to, mocnym a lekkim nastawieniem hamulca.
Cena
Na cenę kołowrotka możemy spoglądać z dwóch perspektyw. Z jednej strony około 800zł za kołowrotek to wydatek niemały. Z drugiej strony 800zł wydajemy na kołowrotek z wieczystą gwarancją i niezniszczalnym wręcz mechanizmem napędowym. W stylizowanej na lata 70. obudowie, znajdziemy rozwiązania godne kołowrotków z XXI wieku. Porównując niemiecki produkt z cackami rodem z Japonii, młynek DAM wypada znacznie korzystniej.
Przeznaczenie
Quick 2000 to kołowrotek dla wymagających wędkarzy, przeznaczony do bardzo uniwersalnego spinningu. Doskonale nadaje się do łowienia pstrągów, kleni, jazi czy nawet sandaczy, szczupaków, niekiedy też troci. Jego mocna konstrukcja zapewnia nam idealną pracę przez wiele lat.
Praca
Bardzo płynna i bez jakichkolwiek zakłóceń. Sprawne nawijanie żyłki i plecionki. Podczas nawet trudnych dla kołowrotków testów, polegających na łowieniu w deszczu, błocie, podczas brodzenia (gdy młynek zanurzany jest nierzadko pod wodą), kołowrotek pracuje bez zarzutu. Quick przeznaczony jest również do łowienia w słonej wodzie. Jedynym minusem jest delikatne stukanie przekładni, podczas prowadzenia dużej obrotówki, w mocnym nurcie.
Ogólne wrażenie
Doskonały kołowrotek za umiarkowaną cenę. Wytrzymały, mocny i niezawodny w każdych warunkach. Z drugiej strony mało precyzyjny hamulec i dość niestandardowe rozwiązanie, dotyczące układania linki na szpuli, względem jej grubości.
Kołowrotek DAM Quick do testów dostarczony został prze sklep Corona Fishing.pl
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8,8,10,9,9,9″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– mocna i trwała konstrukcja, – przekładnia ślimakowa, – design, | – mało precyzyjny hamulec, – niestandardowe rozwiązanie nakładania linki, |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |