Robinson Tanaka

tlo_non

Robinson TanakaPrzed nami kolejny element finezyjnego wędkowania. Tym razem przyjrzymy się cieniutkiej żyłkce, przeznaczonej do delikatnych zestawów.

Charakterystyka ogólna
Nowoczesne żyłki w przepięknych, lśniących opakowaniach, na dobre zagościły na półkach rodzimych sklepów wędkarskich. Wraz z początkiem roku, produkty wszelakiej maści, zalały rynek. Wiele jest nowości, my jednak dokładnie przyjrzymy się dzisiaj żyłce już nie najnowszej. Robinson swoją Tanakę zaproponował jakiś czas temu. Nawijamy ją specjalnie dla Was dopiero dziś. Testujemy.

Robinson Tanaka 0,16 mm


Jakość wykonania
Przyzwyczajeni jesteśmy do dobrej jakości opakowań i błyszczących pudełeczek. To co Nas najbardziej zastanawia w przypadku Tanaki, to niewiarygodna wytrzymałość podawana przez producenta. Żyłka jest przeźroczysta i bardzo elastyczna oraz przepięknie nawinięta na szpulę. Z przyjemnością nakręcaliśmy linkę na kołowrotek. Zanim zaczęliśmy łowić, wszystko wyglądało bardzo przyzwoicie. Testy mocy i skręcania żyłki przeprowadzane przed łowieniem wypadały znakomicie. Jedna sprawa jednak niesamowicie nas zaskoczyła. Wytrzymałość, czyli cecha, którą producent powinien się chwalić, została pominięta prawdopodobnie przez… maszynę drukującą. Na etykiecie widniał jedynie napis informujący o grubości żyłki – 0,16 i długości motka – 150 metrów. Natomiast wytrzymałość wg producenta to – ,80kg. Prawdopodobnie w pewnej partii żyłek pojawił się drobny psikus.

Błąd maszyny drukującej – nie można odczytać wytrzymałości testowanej żyłki


Cena
Szpulka żyłki Robinson Tanaka, na którą nawinięte jest 150 metrów linki, kosztuje około 13 zł.

Przeznaczenie
Tanaka to dość elastyczna i pozbawiona pamięci żyłka. Śmiało możemy ją polecić do zestawów spinningowych. Doskonale sprawdza się w zastosowaniu z delikatnym kijem okoniowym, kleniowym czy jaziowym. Świeża Tanaka jest bardzo mocna. Niestety, z biegiem czasu, traci swoje najbardziej korzystne parametry. Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się zbyt wcześnie. Wtedy żyłka zaczyna lekko się skręcać i traci jedwabistą powierzchnię. W takiej sytuacji będziemy musieli zrezygnować z obrotówek i innych, skręcających żyłkę wabików. Tanaka nie najlepiej sprawdza się też w zanieczyszczonej wodzie, gdzie stosunkowo szybko pokrywa ją nieprzyjemny nalot. Plusem jest jednak to, że ubytki na mocy są niewielkie.

Ogólne wrażenie
Robinsonowska Tanaka do żyłka dobra. Nie jest to najwyższa jakość, ale cena odpowiada parametrom technicznym. Pamiętać należy o tym, że jest to linka, która najlepsze cechy ukazuje przy początkowej fazie użytkowania. Wtedy okazuje się mocna, gładka, bez pamięci. Z czasem te zalety jednak zanikają.

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie – 8,
– cena – 8,
– przeznaczenie – 6,
– ogólne wrażenie – 8,

Średnio – 7,5

Zalety Wady
– elastyczna i miękka,
– mocna
– zbyt szybkie starzenie,
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze