Shimano Alivio AX270L

tlo_non

Shimano Alivio AX270LShimano znane jest na rynku wędkarskim głównie jako producent kołowrotków. W swojej ofercie posiada również modele wędek spinningowych. Do Nas trafił spinning o nazwie Alivio seria AX o masie wyrzutu od 3-15 g. Zapraszamy do testu.

Charakterystyka ogólna
Dwuczęściowy kij spinningowy Alivio AX270L  ma długość 270 cm, posiada ciężar wyrzutu od 3-15 gram i jest przeznaczony do połowu niewielkich ryb, takich jak okonie klenie i jazie. Przystosowany do łownia niewielkimi przynętami. Długość transportowa – 138 cm. Ze względu na właściwości – przeznaczony raczej do bardzo konkretnych i wąskich  zastosowań.

SHIMANO Alivio AX270L


Jakość wykonania
Nie da się ukryć, że kij prezentuje się ciekawie. Rękojeść wykonana jest z pełnego korka, uchwyt na kołowrotek ma nowoczesny wygląd i trzyma młynek pewnie. Blank ma naturalny kolor grafitu,  który ładnie komponuje się z niebieskimi omotkami. Na kiju zamontowanych jest łącznie 7 przelotek jednostopkowych. Zastosowano dość ciężkie przelotki, które nieco “męczą” blank. Producent nie zapomniał o uchwycie do podczepiania przynęt. Długość korka dolnika to 34,5 cm. Ogólnie wykonanie i wykończenie wędziska możemy ocenić na dobrym poziomie.


Cena
Testowany spinning można nabyć za cenę już od 85 zł. Shimano wprowadziło już nową serię wędzisk Alivio o symbolu BX, niemniej jednak omawiamy przez Nas spinning jest jeszcze oferowany w sprzedaży.

Akcja
O ile do kołowrotków Shimano, nawet tych ze średniej półki cenowej nie można mieć zbyt dużych zastrzeżeń, o tyle do testowanej wędki, również mieszczącej się w tym segmencie, można mieć ich kilka. Spinning, nawet pod nieznacznym obciążeniem jest bardzo giętki. Po zawieszeniu na koniec zestawu przynęty o masie 14 gram, ugina się do połowy swojej długości. Trzymając wędkę za dolnik i wywołując delikatne ruchy nadgarstkiem można wprawić szczytówkę w tak mocną amplitudę drgań, że istnieje obawa jej uszkodzenia. Wędka zbyt szybko poddaje się podczas prowadzania nawet niewielkiego woblera czy obrotówki. Praca górnej części nie jest najlepsza. Kij posiada dość sztywny i mało uległy w porównaniu z częścią szczytową dolnik. Podczas mocnych obciążeń kij ma bardzo niebezpieczne ugięcie.
Ciężar wyrzutu 3-15 gram sugeruje, że można operować niewielkimi przynętami. Kij jest przeznaczy do połowu niewielkich ryb, zaś branie większej sztuki możne zakończyć się dużym problemem z jej zacięciem właśnie przez właściwości kija. Moc ma bardzo ograniczoną a i z siłą zacięcia większych ryb nie należy przesadzać. Podobnie jest z zarzucaniem przynęt (szczególnie tych powyżej 10 gram). Nie można wykonać sporego wymachu, gdyż ta dziwna “giętkość” na to nie pozwala. Wróćmy do dolnika. W naszej opinii jest on nieco za długi i przeszkadza podczas łowienia. Wędka musi być wygodna pod każdym względem.


Widoczne ugięcie kija z zawieszoną na końcu przynętą na głowce 14 g

Ogólne wrażenie
Shimano Alivio AX270L 3-15 g to spinning dla osób uwielbiających zabawę z niewielkimi rybkami. Jego akcja potrafi jednak zmęczyć najwytrwalszego wędkarza. Blank jest za bardzo podatny na niewielkie nawet obciążenia. W niektórych sytuacjach może to być zaletą, lecz ogólnie rzecz ujmując – spinning nie sprawdza się tak jak powinien i generalnie zawiedzie swojego właściciela. Jedyna zaleta omawianego Alivio to jakość wykonania i kusząca cena,  jednakże za niewiele większe pieniądze można kupić kij innego producenta o podobnej jakości, lecz dużo ciekawszej akcji. Jeżeli Shimano chce zabłysnąć w świecie wędek, to nie może produkować wędzisk o takiej pracy.

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– Jakość / wykonanie – 7
– Cena – 7
– Przeznaczenie – 4,5
– Akcja – 3,5
– Ogólne wrażenie – 4,5

Średnio 4,5

 

Zalety  Wady

– wykonanie,
– cena,

– akcja,
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze