Robinson w swojej bogatej ofercie posiada szeroką rodzinę wędzisk o nazwie Tritium. Są to kije o bardzo różnorodnym przeznaczeniu, stworzone z myślą o wędkarzach preferujących różne metody łowienia. My oczywiście skierowaliśmy swoje oczy w stronę jednego z przedstawicieli kijów przeznaczonych do łowienia metodą spinningową. Zapraszamy do testu pierwszego z kijów z rodziny Tritium. Przed nami Zander Spin 240.
Charakterystyka ogólna
Oferta spinningów z serii Tritium daje wędkarzowi możliwość dobrania odpowiedniego dla siebie kija. Omawianą serię producent określa jako połączenie nowoczesności i jakości z atrakcyjną ceną. Tym razem swoją uwagę skupiliśmy na kijach Zander Spin. Dwuczęściowe wędziska oferowane są przez producenta w dwóch wersjach – kij o długości 240cm i c/w 10-40g oraz 270cm i c/w 15-45g. Dogłębnie przyjrzymy się krótszej wersji. Zapraszamy do testu.
Robinson Tritium Zander Spin 240cm 10-40g
Jakość i wykonanie
Pierwsze wrażenie po wzięciu kija do ręki jest pozytywne. Kij jest starannie wykonany, jest stosunkowo lekki, przelotki choć nie najwyższej jakości wklejone są starannie i równo. Podobnie wygląda sprawa omotek. Brak niepotrzebnych nadlewek. Aby zwiększyć ich atrakcyjność, producent pokusił się o wplecienie zielonej nici.
Rękojeść wykonana jest z korka. Jego końce zostały wzbogacone o niezbyt duże elementy wykonane z korka mielonego. Końcówka rękojeści zwieńczona jest metalowym ringiem, wewnątrz którego osadzona została estetyczna gumowa wstawka z logo producenta. Zauważalny jest brak markowego uchwytu kołowrotka. Właściwości uchwytu który zastosował producent sprawdzimy już nad wodą.
Nazwa serii
Uchwyt kołowrotka nieznanego producenta
Nazwa modelu
Pomimo faktu, że uchwyt nie jest produktem markowym, spełnia swoje zadanie bez zastrzeżeń z naszej strony
Rękojeść z korka
Rękojeść jest nieznacznie wyprofilowana (posiada niewielkie zgrubienie w środkowej części, która następnie przechodzi w niewielkie przewężenie)
Estetyczne zakończenie rękojeści poprzez zastosowanie metalowego pierścienia z umieszczonym w środku gumowym logo producenta
Ruchomy uchwyt do podczepiania przynęty
Blank ma matowy kolor. Widoczny jest przeplot włókien grafitowych. Jak dumnie wskazuje producent – blank wykonany jest z wytrzymałych kompozycji grafitów o różnych współczynnikach wytrzymałości, co ma zapewniać zapas mocy w każdych warunkach. To również poddamy weryfikacji w dalszej części testu. Na blanku znajdziemy zapisy informujące o ciężarze wyrzutu, nazwę serii oraz konkretnego modelu. Spinning został wyposażony w uchwyt do podczepiania przynęty. Długość transportowa – 126 cm.
Pierwsze wrażenia są jak najbardziej obiecujące. Nie mamy zastrzeżeń do jakości wykonania wędki we stępnym etapie oględzin. Kwestia użytych komponentów nie wymaga większej dyskusji, gdyż najlepiej określi to wartość wędki. O cenie testowanego modelu kija wypowiemy się jednak szerzej w dalszej części recenzji.
Przelotki umieszczone na pojedynczej stopce….
Jedynie pierwsza z przelotek umieszczona została na podwójnej stopce. Łączna liczba przelotek – 7
Łączenie dwóch sekcji spinningu
Przelotka szczytowa
Przeznaczenie
Kij określany jest przez producenta jako sandaczowy. Pomijając już samą nazwę, może świadczyć o tym zarówno c/w jak i oferowane długości. W naszej opinii testowany przez nas konkretny model (Zander Spin 240) będzie doskonałym wyborem dla łowców szczupaków. Jego akcja podpowiada nam, że będzie trafnym wyborem przy łowieniu z użyciem obrotówek, wahadłówek, woblerów czy nawet niewielkich jerków.
Kij doskonale sprawdził się przy łowieniu na jerkbaity
Uchwyt poręczny aczkolwiek ma się wrażenie, że jest nieznacznie grubszy od powszechnie stosowanych
Praca
Pierwsze próby łowienia dotyczyły oczywiście typowego przeznaczenia Zander Spina, a więc polowaliśmy na sandacze. W tym miejscu musimy wskazać, że producent trochę minął się z przeznaczeniem tego konkretnego modelu wędki. Oczywiście że z użyciem Zander Spina można polować na sandacze, jednakże właściwe przeznaczenie wędki jest w naszej opinii inne. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się przy połowie szczupaków zarówno z brzegu jak i środków pływających.
Kij jest ciepły ale jednocześnie dość szybki. Nie jest to jednak typowy szybki kij jakie znamy choćby z serii Diaflex. Wędka posiada typowe środkowe ugięcie. Pod obciążeniem ładnie ulega oddając stopniowo swoją moc. Dolnik jest mocny ale również płynnie pracuje z całym blankiem. Te cechy decydują o idealnym przeznaczeniu wędki spinningu pod szczupaka. Łowienie za pomocą plecionki będzie dawało wędkarzowi sporo satysfakcji.
Sekcje wędki dobrze do siebie pasują, nie pojawił się efekt „luzu” na łączeniu elementów, co często ma miejsce w przypadku niedrogiego sprzętu. Uchwyt kołowrotka nieznanego pochodzenia spełnia swoje zadanie na tyle, że wędkarz nie musi co chwilę sprawdzać czy trzyma pewnie kołowrotek. Zwracamy uwagę, że zarówno sam uchwyt jak i korkowa rękojeść są nieznacznie większej średnicy niż powszechnie stosowane rozwiązania. Nie wpływa to jednak na komfort łowienia. Nieznaczną różnicę odczują jedynie osoby o małych dłoniach. Sam korek po dłuższym użytkowaniu traci na jakości, choć każdy z dostępnych przez nas modeli różnił się od siebie.
Ugięcie kija
Cena
Omawiany kij to wydatek w granicach 135-150 zł. Cena całkiem przystępna. Kij wykonany jest starannie, użyte komponenty są zadowalającej jakości. W naszej opinii Zander Spin 240 niewiele kosztuje.
Ogólne wrażenie
Bardzo ciekawa propozycja w ofercie Robinsona. Być może producent w przypadku tego konkretnego modelu (Zander Spin 240 10-40g) nie trafił idealnie z głównym przeznaczeniem wędziska, jednakże uważamy, że kij poprzez swoją akcję i właściwości będzie ciekawą propozycją dla tych osób, które lubią posmakować łowienia szczupaków, w tym łowienia na jerki z użyciem klasycznego spinningu. Na korzyść Tritium Zander Spin’a 240 przemawia również atrakcyjna cena zakupu.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7.5,9.5,8,7.5,8,8.1″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– atrakcyjna cena, – niezłe wykonanie zważywszy na cenę zakupu, – akcja, |
– zbyt mało sandaczowa akcja aby nazwać kij ZANDER,
|
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, |