Okuma Ceymar Casting Trigger 198 cm 10-30g

tlo_non

Od kilku lat metoda castingowa stała się bardzo popularna. Co ważne, dostępność sprzętu oraz poziom cenowy pozwala na zastosowanie tej metody nie tylko przy klasycznym łowieniu wielkimi przynętami ale także podczas polowania na okonie z lekkimi przynętami. Większość wędkarzy poszukuje jednak uniwersalnych rozwiązań które pozwalają na ograniczenie ilości sprzętu lub wydatków z tym związanych. Poszukaliśmy więc uniwersalnego castingu w budżetowej cenie.

Charakterystyka ogólna
W nasze ręce trafiła wędka marki OKUMA spełniające powyższe oczekiwania. Ceymar Casting Trigger bo o tym modelu mowa to dwuczęściowa wędka o długości 198cm oraz ciężarze wyrzutowym 10-30 gram. W ten zakres wyrzutu wpisuje się większość wykorzystanych przynęt co podpowiada nam uniwersalny charakter wędki. Czy faktycznie tak będzie? Na to pytanie odpowiedzą nam testy nad wodą.
Do kija spasowaliśmy multiplikator z plecionką dopraną do wytrzymałości wędki.
Z garścią przynęt ruszyliśmy na testy.

 okuma ceymar casting 01

okuma ceymar casting 02

okuma ceymar casting 03

okuma ceymar casting 19

 

 

Jakość wykonania
Od pierwszej chwili wędka zrobiła na nas pozytywne wrażenie. Wędka wykonana jest bardzo estetycznie. Tradycyjny czarny blank wzbogacony został o akcenty w kolorze czerwonym w dolniku oraz w wybranych przelotkach. Blank pokryty jest w całości lakierem i ubrany w 10 równo położonych przelotek. Omotki wykonane są prawidłowo a lakierownie nie budzi zastrzeżeń. Nie udało się nam odnaleźć informacji na temat zastosowanych przelotek, wyglądają jednak solidnie i co najważniejsze nie przysporzyły nam żadnych problemów podczas testów pomimo dość wymagających prób jakie przeszedł kij.
W kijach budżetowych dzielony uchwyt kołowrotka jest już standardem i z takim rozwiązaniem mamy do czynienia tym razem. Uchwyt pokryty jest pianką EVA, która jest twarda i dobrze wyprofilowana. Zakończenie wędki także wykonane jest z pianki. Uchwyt kołowrotka umożliwia bezpośredni kontakt z blankiem co w efekcie ma podnieść wyczucie delikatnych brań. Połączenia pianki i uchwytu są płynne co zapewnia dobry komfort podczas użytkowania wędki.

okuma ceymar casting 04

okuma ceymar casting 05

okuma ceymar casting 06

okuma ceymar casting 07

okuma ceymar casting 08

Przeznaczenie
Jak już wspominaliśmy Ceymar casting trigger to dwuczęściowy kij o długości 198cm co umożliwia wykorzystanie go podczas łowienia z łodzi oraz podczas wędrówek brzegiem jeziora lub rzeki. Zakres ciężaru wyrzutowego wypełnia całe spektrum przynęt przeznaczonych do połowu drapieżników – od jerków na szczupaka po średnie i duże gumy na okonie i sandacze.
Podczas testów sprawdziliśmy z jakimi przynętami kij będzie najlepiej pracował i czy faktycznie zasługuje na miano wędki uniwersalnej.

okuma ceymar casting 10

okuma ceymar casting 11

okuma ceymar casting 12

okuma ceymar casting 18

Cena
Cena tresowanej wędki w zależności od miejsca zakupu waha się w granicach 105-130zł. Zważając na jakość oraz uniwersalność prezentowanej wędki możemy z czystym sumieniem polecić zakup tego produktu.

 

W akcji
Łowiliśmy na wodzie stojącej i tu sprawdziliśmy całą masę przynęt od średnich jerków, przez spinnerbaity i blachy wahadłowe, skończywszy na gumach. Wszystkimi przynętami łowiło się bardzo dobrze. Odległości rzutowe momentami nas zaskakiwały swoją długością. Na taki komfort rzutów bardzo duży wpływ ma praca kija. Nie jest to kij od szczotki, co czasami zdarza się w przypadku wędek castingowych. Wędzisko jest szybkie ale o łagodnym ugięciu, dobrze pracuje już przy dolnej granicy ciężaru wyrzutowego wystrzeliwując przynęty na pożądaną odległość.
Nie bylibyśmy sobą nie przekraczając możliwości kija i tu musimy stwierdzić, że zakres opisany przez producenta jest optymalny dla wędki – oczywiście wchodzi w grę lekkie przeciążenie jednak w granicach zdrowego rozsądku.
Podczas połowów na rzece skupiliśmy się na łowieniu na woblery i tu wędka poradziła sobie bardzo dobrze. Rzuty były wystarczające długie i celne a średniej wielkości wobler postawiony w nucie dużej nizinnej rzeki nie stanowił większego wyzwania.
Czułość nie jest największym walorem testowanego kija jednak bezpośredni kontakt palca z linką oraz odkryty blank przy uchwycie pozwalają rekompensują to w zupełności i pozwalają na komfortowe łowienie.
Naszym zdaniem wędka najlepiej sprawdzała się podczas łowienia na średnie jerki, woblery i spinnerbaity.

okuma ceymar casting 09

okuma ceymar casting 13

okuma ceymar casting 14

okuma ceymar casting 15

okuma ceymar casting 16

okuma ceymar casting 17

 

Ogólne wrażenia
Atrakcyjny design, dobre wykonanie, uniwersalne zastosowanie i finalnie atrakcyjna cena, to wszystko znajdziemy w Okumie Ceymar Trigger. Tą wędkę oceniamy na piątkę.

 

okuma ceymar casting 20

okuma ceymar casting 21

okuma ceymar casting 22

okuma ceymar casting 23

okuma ceymar casting 24

 

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,9,7,8,8,8.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

 

Zalety:
– cena
– uniwersalność

 

Wady:
– brak

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments