W gąszczu wędek ze średniej półki cenowej znajdziemy kije firmy Mistrall. Stosunkowo słabo rozpoznawalne wędki, markowane przez firmę z Radomia, mają jednak swoich zagorzałych fanów. Nie mogliśmy pozostać bez odpowiedzi. Przed lupą Fishing-Testu stanął spinning z serii Amundson.
Charakterystyka
Szczegółowo zajmiemy się wędziskiem Mistrall, które niestety nie zostało przez producenta dokładnie opisane. Nie znajdziemy wiarygodnych parametrów technicznych ani cech dotyczących materiałów z których wędzisko zostało wykonane. Zatem przed nami trudne zadanie. Zaczynamy !
Mistrall Amundson 2.44 m 7-25g
Jakość oraz wykonanie
Wędka prezentuje się bardzo starannie, z zachowaniem dbałości o najdrobniejsze szczegóły. Każdy element, zaczynając od rękojeści po ostatnią przelotkę, jest zrobiony niezwykle dokładnie i idealnie współgra z całością. Rękojeść została wykonana z dobrej jakości korka, a uchwyt mocujący kołowrotek wykonano ze stopu aluminium. Uchwyt wzbogacony został wstawką z mielonego korka. Całość wygląda bardzo zgrabnie. Kołowrotek trzyma się pewnie i stabilnie. Wielogodzinne wędkowanie nie męczy nadgarstka, co jest dowodem dobrego wyważenia wędki oraz ergonomicznego uchwytu. Model 2,44m / 7-25 g został wyposażony w osprzęt (przelotki, uchwyt, blank) nieznanego producenta. Nie wiemy z jakiego materiału zostały wykonane komponenty. Niestety w tym miejscu pojawia się spory problem, który wynika z całej masy różniących się informacji odnośnie producenta przelotek i rodzaju blanku. Wiele sklepów podaje, że kij wyposażony jest w przelotki Fuji Sic. Niestety w naszym modelu zamocowane są przelotki kilka klas niższych. Podobnie jest z jakością samego blanku. Strony internetowe piszą o module HM62/HM80 (cokolwiek to znaczy) nic natomiast nie odnajdziemy na temat właściwości tego modułu. Szkoda.
Uchwyt do mocnowania kołowrotka nieznanego producenta, wykonany z aluminium
Rękojeść wykonana z dobrej jakości korka
Łączenie elementów spinningu
Przelotka szczytowa
Zakończenie rękojeści wykonane z wzmocnionego, mielonego korka poprzedzone metalowym pierścieniem
Przeznaczenie
Niestety producent nie informuje klienta o cechach swojej wędki. Nie znajdziemy wiadomości o jego charakterystyce ani akcji. Podczas testowania, jeszcze przed finalnym łowieniem, zwróciliśmy uwagę na podstawowe parametry. Kij pracuje na całej swojej długości. Będzie idealnym rozwiązaniem dla jeziorowych łowców, choć z łowieniem w niewielkich rzeczkach z niedużym uciągiem, również sobie poradzi. Testowana wędka to świetna sprawa do połowu okoni, kleń, jazi, choć również z przyłowem w postaci 70 cm szczupaka spokojnie da sobie radę. Mistrall Amundson 2,44 będzie odpowiadał zarówno początkującym jak i bardziej zaawansowanym wędkarzom. Dużą zaletą wędki jest szerokie spektrum przynęt, z jakimi kij daje sobie radę. Doskonale sprawdza się z lekkimi przynętami gumowymi jak i niewielkimi woblerami. Mimo, że został opisany jako kij od 7g, to już 2g przynęty latają na przyzwoite odległości. Górna granica (podana przez producenta) to 25g. W naszym odczuciu ciężar maksymalny przynęt dla których kij trzyma moc to 18 gram. Tu Mistrall nieco przestrzelił wartości.
Akcja
Kij jest stosunkowo szybki, jednak dość płynnie schodzi do pracy w środkowej części blanku. Choć sklepy internetowe piszą o akcji szczytowej naszego Mistrala, to absolutnie nie możemy się z tym zgodzić. Wędka już pod niewielkim obciążeniem przechodzi w ugięcie paraboliczne. Akcja jest ciepła, ale kij dobrze trzyma rybę. Ryby bardzo pewnie trzymają się na hakach, a blank z jakiego została wykonana wędka, świetnie pracuje i amortyzuje odjazdy naszej zdobyczy. Przy połowie na woblery, szczególnie nieco większe, kij gaśnie i brakuje mu mocy. Generalizując wędka znacznie słabiej spisuje się nad rzeką z mocnym uciągiem niż na wodzie stojącej.
Cena
Jak to często bywa na naszym rodzimym rynku, nie jesteśmy w stanie celnie namierzyć ceny testowanej wędki. Kij Mistrall Amundson 2.44 7-25 kosztuje od 150 do 300 zł. Rozbieżność spora. Tak czy inaczej, biorąc średnią cenę jaką można uzyskać (około 220zł), Mistrall wygląda bardzo ciekawie.
Ogólne wrażenie
Podsumowując testowanego Mistrall’a Amundsen 244 7-25 g, musimy jasno stwierdzić, że to bardzo przyzwoita wędka. Szczególnie zestawiając z jakością wykonania i ceną za jaką możemy kupić kijek. Jest to ciekawa propozycja dla początkujących wędkarzy, szukających kija na klenie, jazie, okonie oraz szczupaczki łowione na niewielkie przynęty.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie: 8
– cena: 7
– przeznaczenie: 6
– w akcji: 6
– ogólne wrażenie: 8
Średnio: 7
Zalety | Wady |
– dobre wykonanie, – przeznaczenie (szeroki zakres przynęt jaki możemy kijem obsłużyć), | – rozbieżność cen na rynku, – komponenty nieznanego pochodzenia, – błędne informacje o produkcie lub ich brak, – brak mocy w dolniku, |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |