Rak to doskonała przynęta podczas polowania na wiele gatunków ryb. Amerykańscy wędkarze z powodzeniem stosują gumowe imitacje raczka do metody spinningowej. W naszych wodach rak występuje stosunkowo często, jednak spinningiści niezbyt chętnie sięgają po gumowe raczki. My sprawdzimy przynętę produkowaną przez firmę YUM.
Charakterystyka ogólna
Kiedy pierwszy raz wyciągniemy raczka z opakowania, zobaczymy gumowe szczypce, odnóża, segmenty, a nawet oczy. Piękny, lśniący skorupiak, aż się garnie do kuszenia okoni i sandaczy. Realistyczny wygląd oraz dobre wykonanie przynęty, która wabi kształtem a nie pracą, to podstawowa sprawa, którą kierują się wędkarze. Yum Craw Papi na tym etapie wygląda imponująco. Sprawdźmy co dalej…
Raczek Yum Craw Papi
Jakość i wykonanie
Za każdym razem, kiedy weźmiemy do ręki raczka wykonanego przez YUM, będziemy go długo obserwować. Dla wielu sztuczny skorupiak będzie wzorem realnego raka. Coś nieprawdopodobnego. Oczy, szczypce, segmenty, nóżki oraz drobniutki brokat podnoszący atrakcyjność. Wykonanie jest niesamowicie dokładne i staranne. Szczypce raka są grube i ciężkie, dodatkowo pokryte niewielkimi wypustkami. Jak u prawdziwego raka. Warte zaznaczenia jest też zbudowanie korpusu w ten sposób, że w jego środku znajduje się obszerny pojemnik, w którym możemy umieścić atraktor zapachowy czy np. kawałek styropianu. Jakość wykonania oraz pomysłowość konstruktora skłania nas do wystawienia najlepszych opinii.
Korpus wykonany z wytrzymałego materiału, posiadający bardzo wiele drobnych detali. W korpusie ukryty zbiorniczek na atraktor
Cena
Raczek o długości około 8 cm zapakowany w zbiorcze opakowanie kosztuje około 2,4 zł. Cena za przynętę tak starannie wykonaną jest zatem bardzo atrakcyjna.
Bardzo ciekawe opcje kolorystyczne
Przeznaczenie
Gumowego raczka możemy stosować jako przynętę do klasycznego łowienia w opadzie. Śmiało możemy też wykorzystać wabik do lekkiego jigowania w poszukiwaniu okoni, kleni czy brzan. Pochewka umiejscowiona wewnątrz korpusu ułatwi nasączenie przynęty atraktorem zapachowym lub dodanie atrakcyjności przez podniesienie do góry przedniej części raka za pomocą umiejscowienia wewnątrz np. kawałka styropianu. Gumowy rak montowany na główkach jigowych od 3 do 45 gram spełnia wszelkie oczekiwania spinningisty.
W tworzywo wtopiony drobny brokat
Akcja
I tu spore zaskoczenie. Większość wędkarzy, którzy stosowali gumowe raki, przyzwyczaili się do przynęt niepracujących. YUM pracuje i to doskonale. Szczypce przy wolnym prowadzeniu delikatnie kolebią się na boki i wachlują. Przy agresywnym poderwaniu bardzo agresywnie zamiatają na boki. Raczek zbrojony na lekkiej główce dodatkowo kołysze się, jakby opadał z sił. Fantastyczna sprawa.
Wiernie imitujący naturę – raczek Yum Craw Papi
Ogólne wrażenie
Ciekawa i niekonwencjonalna przynęta. Doskonale wykonana i bardzo mądrze przemyślana w konstrukcji. Wielką zaletą gumowego raka jest jego atrakcyjna praca. Niestety polskie sklepy niechętnie zaopatrują się w tę przynętę i przez to nie dają możliwości przetestowania jej naszym wędkarzom. Szkoda.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie – 10
– cena – 9
– przeznaczenie – 10
– akcja – 9
– ogólne wrażenie – 10
Średnio – 9,6
Zalety | Wady |
– jakość wykonania, realistyczny wygląd, – atrakcyjna praca, | – dostępność na polskim rynku, |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |