Woblery szczupakowe Caperlan Barn, Quizer, Tolson

tlo_non

W Decathlonie od lat można zaopatrzyć się w artykuły wędkarskie marki Caperlan np. woblery szczupakowe. Często charakteryzuje je całkiem niezła jakość w dość niskiej cenie. Również i my nie przechodzimy obojętnie obok tak łatwo dostępnej marki, testując różne jej produkty. Tym razem przyjrzymy się woblerom, które na półkach sklepowych mienią się różnorakimi barwami, a ich ogromny wybór rozmiarów i możliwości zastosowań sprawia, że każdy w końcu znajduje coś dla siebie. Sprawdźmy zatem, czy zakup przynęty z tzw. sieciowego sklepu, to dobra inwestycja.

 Charakterystyka ogólna

Przygotowując test woblerów Caperlan, zastanawialiśmy się jak przedstawić różnorodność przynęt, jakie oferuje nam ta firma. Jak wspominaliśmy we wstępie, ich dostępność kolorów i rozmiarów jest duża, co komplikuje sprawę przy znalezieniu tej najlepszej. Uznaliśmy zatem, że zestawimy ze sobą kilka rodzajów woblerów, testując je wszystkie niemal równocześnie. I tak na nasz warsztat trafiły woblery szczupakowe Quizer 100, wszechstronne przynęty na wody słodkie: Barn 40 i Barn 60, oraz woblery na drapieżnika morskiego Tolson 120. Wszystkie przynęty to woblery pływające, które, jak podaje producent, emitują silne wibracje, prowokujące drapieżniki do ataku. Sprawdźmy więc, jak ta informacja ma się do rzeczywistości.

Woblery Caperlan Barn, Quizer, Tolson
woblery szczupakowe

Jakość i wykonanie

Przyglądając się wykonaniu woblerów, nic nie budzi większych wątpliwości. Przynęty są ładnie dopracowane, podczas ich malowania zadbano o najmniejszy szczegół. Dzięki temu wyglądają naturalnie, nie wzbudzając podejrzeń ryby. Umiejscowienie pływaków, zaczepów i kotwic wydaje się dość solidne, choć stalowe kotwice podczas testu nie zawsze wytrzymywały wszystkie obciążenia. Woblery zostały wyposażone w wewnętrzne kulki, które dodatkowo oddziałują na zmysł słuchu drapieżnika. Dużym atutem jest również to, że możemy je nabyć wraz z solidnym zabezpieczeniem na kotwice. Choć wykonanie przynęt jest podobne, to zostały one przystosowane odpowiednio do różnych warunków, pozostawiając wędkarzowi możliwość wyboru. Testowany wobler Barn 40 to wszechstronna przynęta na małe drapieżniki, posiadająca naturalne kolory i realistyczny design. Mierzy niewiele ponad 4 cm i waży 2,6 g. Wytrzymałość jej kotwic określono, jako nie więcej niż 2 kg. Na większe drapieżniki, możemy zastosować wobler Barn 60, który również charakteryzuje się uniwersalnością. W tym przypadku mamy do czynienia już z większą przynętą, mierzącą 6 cm i ważącą 7 g. Wszystkie przynęty z serii Barn przystosowane są do pracy na głębokości do 3 m.

wobler na szczupaka
wobler na szczupaka

02 woblery caperlan

03 woblery caperlan

04 woblery caperlan

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć woblera szczupakowego, którego firma Caperlan oznaczyła jako Quizer 100. To smukła przynęta, mierząca niecałe 10 cm i ważącą 11,8 g. Przynęta schodzi na głębokość nie większą niż 1,5 m. Ostatni wobler, któremu zdecydowaliśmy się przyjrzeć to Tolson 120. Zapewne wiele osób zastanowi się, co wobler morski robi w zestawieniu z przynętami wyłącznie słodkowodnymi. Otóż sprawdzając dane techniczne zauważyliśmy, że woblery morskie firmy Caperlan wykonane są z identycznego materiału, jak pozostałe opisywane przynęty, mianowicie w tym przypadku są to stalowe kotwiczki i kulki oraz korpus ze 100.00% Akrylonitrylo-butadienowo-styrenu (ABS). Jednak producent podaje, iż mają one wyższe parametry, jako jedyne w całym zestawieniu są dostosowane do słonej wody, choć nie ma informacji dlaczego, i oczywiście posiadają wyższą cenę. Choć skład nie rożni się od pozostałych woblerów, to dostępne kolory już bardziej. Producent jako mocną stronę podaję odbłyski, oddziałujące na zmysł wzroku ryby. Woblery Tolson kształtem przypominają opisywaną przynętę szczupakową. Od pozostałych przynęt odróżnia je jednak długość – to 12 cm przy ciężarze 14,2 g. Wobler zanurza się do głębokości 2 m.

05 woblery caperlan

06 woblery caperlan

07 woblery caperlan

10 woblery caperlan

11 woblery caperlan

23 woblery caperlan

24 woblery caperlan

19 woblery caperlan

Przeznaczenie

Jak już wspominaliśmy opisywane woblery marki Caperlan to przynęty dostosowane do połowu różnych drapieżników, w zróżnicowanych warunkach. Woblery Barn 40 i Barn 60 to typ wszechstronny, który nadaje się do wielu gatunków drapieżników, ale również na różne typy łowisk. Podczas naszych testów, przynęty tej serii najbardziej polubiły okonie. Jeśli jednak wolimy zapolować na szczupaka, wybierzmy Quizera 100, który charakteryzuje się płytkim zanurzeniem. Idealnie sprawdzać się będzie na wodach niegłębokich. Tolson 120 to woblery szczupakowe o przeznaczeniu morskim, wyraźnie większy i cięższy od pozostałych.

22 woblery caperlan

Cena

Cena opisywanych przynęt od Caperlana nie jest wygórowana. Woblery szczupkakowe na wody słodkowodne dostaniemy za niecałe 8 zł, natomiast woblery morskie w cenie 8,49 zł. Warto jednak zaznaczyć, że internetowy sklep Decathlon oferuje nam dodatkowo darmową wysyłkę. Cenę do prezentowanej jakości uznajemy za adekwatną.

08 woblery caperlan

W akcji

Choć w ofercie firmy Caperlan znajdziemy bogatą kolorystykę opisywanych woblerów, to największym atutem wszystkich przynęt tej marki jest ich praca w wodzie. Woblery, niezależnie od serii, emitują płynne wibracje, zachęcając drapieżnika do ataku. Opisywane przez producenta zastosowanie, co do głębokości zanurzenia, sprawdza się w 100% procentach. Ubarwienie przynęt zostawiamy jednak do oceny indywidualnej, ponieważ wszystko zależy od upodobań ryby i przejrzystości łowiska. Możemy jednak zdradzić, że podczas naszych testów, prawdziwym „kilerem” okazały się woblery w kolorach biało-czerwonych. Słabym punktem przynęt były jednak zbyt słabe kotwice, które nie zawsze wytrzymywały podczas holu ryby. Jest to duży mankament, potrafiący zszargać nerwy wędkarza, kiedy widzi, że wobler zaciekawia rybę swoją pracą, ale niestety zawodzi w kluczowym momencie. Być może producent zwróci uwagę na wytrzymałość tak ważnego elementu przynęty i w przyszłości dostaniemy niemal idealnego woblera, za którego nie będziemy musieli przepłacać.

Wobler szczupakowy dostępny w wielu wersjach

15 woblery caperlan

13 woblery caperlan

14 woblery caperlan

16 woblery caperlan

17 woblery caperlan

18 woblery caperlan

25 woblery caperlan

26 woblery caperlan

27 woblery caperlan

28 woblery caperlan

29 woblery caperlan

30 woblery caperlan

31 woblery caperlan

Ogólne wrażenie

Woblery Caperlana to bardzo dobrze pracujące przynęty, o ładnie dopracowanym, naturalnym designie. Duży wybór kolorów oraz możliwość dobrania woblera do odpowiednich warunków, a przy tym doskonała cena, która pozwala na wzbogacenie własnego asortymentu w wiele przynęt o rożnych parametrach, to kolejne atuty warte zauważenia. Nie mniej jednak jeszcze raz chcemy podkreślić, że to praca woblerów zrobiła na nas największe wrażenie. Cały dobry smak psują jednak nieco zbyt słabe haki, które zawodzą w najważniejszych momentach. Warto, by producenci przyjrzeli się temu mankamentowi, ponieważ przynęty te mają naprawdę duży potencjał.

12 woblery caperlan

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/6,9,6,9,7,7.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety:
– praca w wodzie
– dopracowany design
– różnorodność rozmiarów i wzorów

Wady:
– słabe haki
– mało danych technicznych, jeśli chodzi o woblery morskie

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze