Wirek Round No. 2

tlo_non

Wirek Round No. 2Jedną ze specjalizacji Wirka, polskiego producenta sprzętu wędkarskiego jest masowa produkcja przynęt spinningowych – błystek obrotowych. Wśród bogatej oferty firmy, natrafiliśmy na obrotówki z serii Round. Poddaliśmy testowi chyba najczęściej kupowany model – w wielkości No 2.

Charakterystyka
Testowane obrotówki mają skrzydełko typu Aglia. Model Round produkowany jest w kilku wariantach wielkości (my testujemy model No 2). Waga określona jest na 4 gramy. Z uwagi na swoją masę – przy zastosowaniu cienkich żyłek, można posłać przynętę na przyzwoite odległości. Oczywiście Round to nie tylko skrzydełka typu Aglia. Są też longi, są też wersje z przeciążonym korpusem, leczy my skupiamy się tylko na wspomnianym wyżej rozmiarze.

Wirek Round No 2 – kilka wariantów kolorystycznych

Przeznaczenie
W zamyśle producenta Round No. 2  ma być przeznaczony do połowów takich gatunków ryb jak kleń, jaź, pstrąg. Przynęta sprawdza się również podczas połowu okoni. Wirek Round nie jest wyprodukowany na określoną wodę. Dobrze sprawdza się zarówno podczas spinningowania w rzekach jak i wodach stojących.


Wykonanie i praca
Skrzydełko testowanej obrotówki pokryte jest dobrze trzymającą, samoprzylepną folią. W wyniku częstej eksploatacji, nie zdarzyło się Nam, aby naklejka zeszła ze skrzydełka.  Wzór nadruku jest zróżnicowany. Do wyboru jest bardzo wiele opcji kolorystycznych. Są wersje, gdzie folia nadrukowa daje ciekawe refleksy świetlne, są również takie, których skrzydełka są oklejone tradycyjnymi barwami, paskami, wściekłymi, żarówiastymi kolorami, etc. Każdy wędkarz z pewnością znajdzie interesujące ubarwienie skrzydełka.
Poprzez charakterystyczną pracę skrzydełka (pod kątem około 60 stopni), obrotówki pracują na niewielkich głębokościach i przez to doskonale nadają się do obławiania płytkich podwodnych łąk lub rzecznych przelewów.  W korpusie nie zastosowano okrągłych koralików lecz metalowe stożki. Pomimo tego – skrzydełko kręci się przyzwoicie. Jednak brak koralika pod korpusem powoduje to, że blaszka idzie pod skosem i przez to skręca żyłkę. Metalowy korpus jest krótki, baryłkowaty. Jakość kotwic jest dobra (w ofercie są modele, których kotwice są wzbogacone o chwost z syntetycznego materiału). Drut korpusu jest mocny i sprężysty, mało podatny na odkształcenia. Wirówka wykonana jest poprawnie.

Jedna z wielu opcji kolorystycznych jakimi Wirek uatrakcyjnia swoje przynęty


Skrzydełko pracuje poprawnie. Zdarza się jednak, że po wrzuceniu do wody trzeba je wprowadzić w ruch wirowy szarpnięciem wędziska, gdyż samoczynnie nie rozpoczyna pracy. Można powiedzieć, że skrzydełko wirówki nie ma niezwykłych tendencji tzw. „przygasania pracy”, choć przy prowadzeniu jej z prądem rzeki – taki efekt się zdarza. Drut osiowy jest wyciągnięty na znaczną odległość od korpusu, a to zaś wpływa na występowanie przygasania. Dotyczy to również tych najlepszych obrotówek, które są dostępne na rynku, a zatem nie możemy się tego tak skrupulatnie czepiać. Obrotówka nie gaśnie, gdy jest leniwie prowadzona choćby w lekkim prądzie wstecznym.

Krótki korpus to cecha Round’a No. 2

Cena
Testowany produkt mieści się przedziale cenowym od 4,50 zł do 5,50 zł za sztukę. Cena jest przystępna. Różnica w cenie pojawia się wówczas, gdy chcemy zakupić większy rozmiar. My jednak pozostajemy skupieni na rozmiarze No 2.

Podsumowanie
Wirek Round No 2  to obrotówki wykonane starannie. Przeznaczone do połowu pospolitych ryb naszych wód. Cena wirówki nie odstępuje od cen podobnych produktów oferowanych przez inne firmy i nie jest wygórowana, zaś jakość wykonania pozwalają stwierdzić, że produkt jest wart zakupu. Bogata paleta barw pozwoli dobrać odpowienią wirówkę do panujących warunków na łowisku. Charakterystyczna praca sprawia, że Round nadaje się idealnie do połowów na płytkich, rzecznych przelewach.  Obrotówki z serii Round będą mocnym wsparciem niejednego spinningisty podczas zróżnicowanych sezonowo wypraw wędkarskich.

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
Ogólne wrażenie – 7
Jakość wykonania – 7,5
Przydatność – 7
Praca – 6,5
Cena – 7
Średnia ocena – 7

Zalety Wady
– wykonanie,
– cena,
– kolorystyka skrzydełek,
– występowanie efektu „przygasania” pracy skrzydełka,

 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski
na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments