Salmo Slider. Lider w świecie jerkbait’ów

tlo_non

Chyba najbardziej znana przynęta produkcji Salmo, stosowana przez wędkarzy uprawiających metodę castingową jak również spinningową. Na Slidera łowił już chyba każdy łowca drapieżników. My również mieliśmy z nim styczność i nie omieszkamy podzielić się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami.

Charakterystyka ogólna
Pojawienie się Slidera na rynku wędkarskim w 2003 roku wywołało rewolucję. Powstała bardzo łowna przynęta (jerkbait), przeznaczona głównie do połowów takich drapieżników jak szczupaki, sumy, sandacze czy okonie. Produkowany w kilku opcjach wielkości (5, 6, 7, 10, 12 cm), oraz w wersjach pływającej i tonącej. Producent oferuje do wyboru aż 18 opcji kolorystycznych. Jest to wabik przeznaczony głównie do castingu, nie pomijany przy trollingu, a i tradycyjni spinningiści próbują swoich sił ze Sliderem na końcu zestawu.

Jakość wykonania
Salmo stawia na jakość. Widać to na pierwszy rzut oka. Jerk wykonany jest bardzo starannie. Na lakierze nie znajdziemy pęcherzy, zanieczyszczeń. Dostępne opcje kolorystyczne zaspokoją potrzeby każdego wybrednego wędkarza. Większej uwadze zasługuje kolorystyka która do złudzenia przypomina żywe ryby (okonie, płocie). Jest to pewnego rodzaju „rybia naklejka”, która jest następnie pokrywana kilkoma warstwami lakieru, co w efekcie daje niesamowity efekt. O ile pamięć nas nie myli, Salmo jako pierwsze na polskim rynku wprowadziło takie rozwiązanie w przynętach

Ubarwienie doskonale imitujące rybę 

Musimy w tym miejscu wspomnieć jednak o istotnej wadzie warstwy lakierniczej. Otóż największą (i częstą) przypadłością jest to, że lakier odpryskuje przy oczku do podczepiania przynęty. 

Widoczne odpryski powłoki lakierniczej powstałe przy oczku do podczepiania przynęty

Slider wyposażony jest w dwie spore i mocne kotwice. Ich wielkość jest uzależniona od rozmiaru jerka. Niestety pojawiają się czasem na rynku modele z kotwicami miernej jakości, które bardzo szybko korodują. Szczególnie ta przypadłość dotyczy kotwic moczonych słoną wodą. Kółka łącznikowe są dobrej jakości, choć zdarzają się partie przynęt, w których oczka szybko pokrywają się rdzą.
Z uwagi na swoją wagę (od 21 do 70 gram – w zależności od wielkości oraz pływalności) Slider jest przynętą niesamowicie lotną. Nawet najmniejszy model bez problemu można posłać na spore odległości. Slider jest dobrze wyważony.

Efekt korodowania kotwic. Równiez spotykana przypadłość 

Cena
Slider nie należy do przynęt tanich. Cena za sztukę mieści się w granicach od 25 zł do 38 zł. Jest ona uzależniona również od wielkości przynęty, choć rozbieżność cenowa tego samego modelu może sięgnąć nawet 13 zł.

Akcja
Salmo Slider jako przynęta stosowana głównie w wędkarstwie castingowym, wymaga stosowania odpowiedniego sprzętu oraz umiejętnego prowadzenia. To co najbardziej cechuje Sidera to jego praca. Jest ona bardzo równa (równe odjazdy w lewo i prawo) przy umiejętnym podszarpywaniu wędziskiem. Jest to bardzo duży plus dla producenta. Oczywiście znajdą się wybredni wędkarze, którzy będą twierdzić, że ta „równość” pracy jest nie wskazana. Kolejna z zalet dobrej  pracy to lusterkowanie (szczególnie modele tonące w wielkości 10 cm). 
Zarówno modele pływające jak i tonące świetnie nadają się do łowienia nad podwodną roślinnością. Przy odpowiedniej technice i umiejętnościach, można poprowadzić Slidera na głębokości nawet kilkunastu centymetrów nad zarośniętym łowiskiem, nie doprowadzając przy tym do zaczepiania o podwodną łąkę. Slider świetnie daje się prowadzić na określonej głębokości. Nie będzie wychodził do powierzchni, ani nie będzie schodził do dna. Podsumowując możemy stwierdzić, że przynęta pracuje co najmniej dobrze. Są jednak produkty w podobnej klasie, których praca jest ciekawsza i bardziej urozmaicona. 


Odpryski lakieru to wynik częstych spotkań Slidera z okazałymi drapieżnikami

Ogólne wrażenie
Salmo Slider to doskonała przynęta, którą wielu producentów chciało skopiować. Mało jest jednak produktów, które wzorowane na Sliderze choć trochę się do niego zbliżyły. Przynęta jest stosowana powszechnie przez wielu spinningistów i castingowców. O jego skuteczności świadczą złowione ryby jak i pozytywna opinia sporej rzeszy wędkarzy na całym świecie. A my cieszymy się, że Slider to dzieło rodzimego producenta.

OCENA KOŃCOWA – punktowanie
Jakość / wykonanie – 9
– Cena – 5
– Przeznaczenie – 8,5
– Akcja – 7
– Ogólne wrażenie – 7,5

Średnio 7,4

Zalety  Wady 
jakość wykonania,
– kilka dostępnych opcji wielkości oraz masy,
– bogata kolorystka, 
– częsty efekt odpryskującego lakieru przy oczku,

 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,  
 7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze