Jaxon Holo Select CARPAN 7cm

tlo_non

Jaxon Holo Select CARPAN 7cmHolo Select to kolejna rodzina woblerów oferowanych przez rodzimego producenta. Seria zachwalana przez rzeszę wędkarzy w kraju, określana jako najmocniejsza z całej oferty sztucznych przynęt Jaxona. Pierwszy do testów trafił model o nazwie Carpan – wersja pływająca.

Charakterystyka ogólna
Wobler Carpan jest przedstawicielem jednej z grup przynęt z serii Holo Select. Jest to grupa woblerów zróżnicowanych zarówno pod względem wielkości, kształtu jak i masy. Produkowany jest w 3 rozmiarach, oraz 10 opcjach kolorystycznych. Testowany przez Nas model określany jest jako przynęta do połowu ryb drapieżnych, a zatem nie jest ukierunkowana pod konkretny gatunek ryby na jaki chcemy zapolować (informacja o podobnej treści znajduje się na spodzie opakowania), choć producent nie omieszkał zasugerować, że jest doskonały na szczupaki. Holo Select to rodzina wabików, które producent przed wypuszczeniem na rynek były skrupulatnie testowane przez najlepszych europejskich wędkarzy, zaś przed sprzedażą – każdy wobler był indywidualnie testowany. Czy te informacje się zgadzają, podamy w dalszej części testu.

Jaxon Holo Select Carpan 7cm/13g


Jakość wykonania
Carpan dostępny jest w sprzedaży w opakowaniu, na którym znajdują się najważniejsze dla wędkarza informacje. Określona jest wielkość przynęty, masa, pływalność oraz głębokość pracy. My testowaliśmy model pływający o masie 13 gramów. Niestety Carpan oferowany jest tylko i wyłącznie w wersji pływającej. Wobler wizualnie robi naprawdę dobre wrażenie. Zacznijmy od kolorystyki. Do wyboru jest 10 możliwych opcji kolorystycznych. Ubarwienie jest zróżnicowane i przedstawia okonia, płoć, krąpia, a w przypadku testowanego modelu – karasia (lub karpia). Nadruk na przynęcie jest bardzo dobry. Nie odstępuje jakością od ubarwienia woblerów najlepszych firm w tej branży. Użyta w nadruku folia daje dodatkowe refleksy świetlne, co  jeszcze bardziej uwidacznia efekt „rybiej łuski”.
Przynęta wykonana jest z plastiku, choć w tym wypadku wykonanie jest staranne, na wysokim poziomie. Nie ma niepotrzebnych nadlewek tworzywa, korpus jest odlany równo i ładnie pokryty lakierem. W korpusie znajduje się mała grzechotka, która ma jeszcze bardziej potęgować łowność przynęty. Budowa korpusu mile Nas zaskoczyła, gdyż nie ma kształtu typowego, smukłego woblera. Wobek jest wysoki, stosunkowo wąski. Wygląda raczej jak jerkbait z podczepionym sterem głębokości. Użyte kotwice są solidne, to samo tyczy się kółek łącznikowych. Drut zastosowany w korpusie jest optymalnej grubości i pewnie tkwi w przynęcie. Ster jest mocno osadzony. Wykonanie przynęty określamy na bardzo dobre.

Widoczna faktura nadruku. Promienie słońca wywołują dodatkowe refleksy świetlne


Solidny ster z logo producenta oraz oznaczeniem pływalności


Użyte kotwice są wytrzymałe i należycie spełniają swoje zadanie


Pomimo tego, że duże oczy są naklejone na wobler – nie odpadają w wyniku częstego kontaktu z wodą

Cena
Holo Select CARPAN F dostępny jest na rynku za cenę od 12 zł do 16,50 zł za sztukę. Cenę można określić jako optymalną, jeżeli uda się zakupić wobler za niższą z kwot.

Praca
Tutaj mieliśmy największe obawy – jak będzie pracował Carpan, wobler o nietypowym kształcie, wyprodukowany przez firmę, która słynie z tego, że nie zawsze przykłada się do jakości sprzętu jaki wprowadza na rynek. No cóż – testy wykazały jednoznacznie, że Carpan to przynęta ciekawa. W wodzie pracuje atrakcyjnie. Podczas jednostajnego prowadzenia Carpan idzie prościutko po linii, machając przy tym majestatycznie ogonem i wykładając się lekko na boki. Jeżeli zaś użyjemy wyobraźni i za pomocą szczytówki wędziska wprowadzimy element podszarpywania, to wówczas wobler nabiera jeszcze większej charyzmy i pięknie odjeżdża na boki silnie lusterkując. Bez przesady będzie użycie stwierdzenia, że pracuje wówczas jak jerkbait. Zważywszy na fakt, że wobler jest dostępny w wersji pływającej – można go poprowadzić zarówno na wskazanej przez producenta głębokości (2,0 – 2,5 m) lub w płytszych partiach wody. Z uwagi na wagę, daje się bez problemu posyłać na zadowalające odległości.
Zasugerowanie przez producenta, że Carpan jest doskonały do połowów szczupaka jest oczywiste. Po prostu jego praca, wielkość, idealnie wkomponowuje się w potrzeby żywieniowe tego drapieżnika, zaś umiejętne posługiwanie się wędziskiem z pewnością sprowokuje do ataku niejednego sandacza, lub nawet suma.

Bardzo dobre odwzorowanie potencjalnej ofiary drapieżnika


Ogólne wrażenie
Wabik wykonany starannie, charakteryzuje się szeroką gamą opcji kolorystycznych, oferowany jest w trzech wielkościach  (7 cm, 9 cm, 11 cm) oraz gramaturach (13g, 27g, 50g). Jedyną jego wadą jest to, że produkowany jest tylko i wyłącznie w wersji pływającej. Uważamy, że wersja tonąca zapewne znalazłaby rzeszę zwolenników którzy zachwalaliby pracę Carpana pod niebiosa i wprowadzenie jej do produkcji byłoby dobrym posunięciem. Holo Select Carpan to przynęta prezentująca po części potencjał dwóch różnych wabików – woblera i jerka. Można powiedzieć, że Jaxon z powyższego testu wyszedł obronną ręką.

Dokładne oznaczenia na opakowaniu dają wędkarzowi możliwość szybkiego wyboru poszukiwanej wersji


OCENA KOŃCOWA – punktowanie
– Jakość / wykonanie – 7,0
– Cena – 7
– Przeznaczenie – 7,5
– Akcja – 7,0
– Ogólne wrażenie – 7,4

Średnio: 7,2

Zalety Wady
– jakość wykonania,
– dostępność wielu opcji kolorystycznych,
– wytrzymałe kotwice,
– praca,
– brak wersji tonącej,

 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze