Wraz ze wzrostem popularności łowienia z morskiego brzegu, wiele firm zaproponowało swoim klientom ofertę przynęt właśnie do tego sposobu wędkowania. W katalogu firmy Savage Gear odnaleźliśmy wobler bezsterowy, którego przeznaczeniem jest łowienie z dużego dystansu.
Charakterystyka ogólna
Fat Pencil Prey został zaprojektowany po to, aby dosięgnąć z jego pomocą najdalszych miejscówek. Oferta podobnych przynęt na rynku polskim nie jest zbyt wielka, a rozpowszechnienie metod gdzie odległość rzutu jest istotnym elementem wędkowania jest coraz większa. Nie pozostało nam nic innego jak dokładne sprawdzenie nowej przynęty Savage Gear. Do testowania zabraliśmy się z zapałem, bowiem postanowiliśmy łowić belony w Bałtyku oraz bolenie w Odrze.
Savage Gear Fat Pencil Prey
Jakość i wykonanie
Przynęta jest stosunkowo krępa i ciężka. W przedniej części wyraźnie grubsza niż w części ogonowej. Woblerek jest lekko spłaszczony bocznie. Na głowie zamocowano ładnie wyglądające oczy 3D. Korpus pokryty jest fakturą przypominająca rybią łuskę. Dodatkowo Fat Pencil Prey został udekorowany brokatem, który ma zwiększyć atrakcyjność wabika. Farba na korpusie położona jest równo, bez nadlewek i zacieków. Przynęta wykonana jest starannie i nie budzi zastrzeżeń. Dużym atutem jest zastosowanie mocnych kotwic i kółek łącznikowych. Tutaj plus dla producenta, bowiem zgodnie z przeznaczeniem, kotwice nie mogą pozostawić miejsca na wątpliwości.
Przy wielkości 6,5 cm przynęta ma masę 13g, model 7,9cm ma masę 20g. Producent oferuje wędkarzowi wiele wariantów kolorystycznych. Z pewnością każdy wędkarz dobierze odpowiedni wobler do warunków panujących na określonym łowisku.
Fat Pencil Prey
Trwale osadzone oczy 3D
Dobrej jakości malowanie, w ofercie dostępnych jest wiele wariantów kolorystycznych
Mocne kotwice
Kółka łącznikowe o sporej wytrzymałości
Przeznaczenie
Producent wskazuje na bardzo konkretne zastosowanie swojego bezsterowego woblerka. W katalogu jasno wskazane jest łowienie z morskiego brzegu podczas polowania na trocie i morskie basy. Przynęta jednak doskonale nadaje się do ryb żerujących na powierzchni wody. Śmiało możemy wybrać się z takim wabikiem na klenia, bolenia a nawet okonia czy szczupaka.
Łowienie tego rodzaju przynętami daje wędkarzowi możliwość penetrowania znacznie oddalonych od brzegu miejscówek, które przy wykorzystaniu klasycznych przynęt nie są dostępne.
Praca
Wydawałoby się, że Fat Pencil Prey nie będzie robił nic prócz ślizgania po wodzie. Nic bardziej mylnego. Nas zadziwiła praca tej niepozornie wyglądającej przynęty. Wabik podczas podszarpywania ładnie odskakuje, kolebie się i bardzo nierównomiernie przedziera się tuż pod powierzchnią wody. Zatrzymanie prowadzenia powoduje łagodny opad, podczas którego pilkerek ładnie lustruje. Tego rodzaju akcja podpowiada nam szersze zastosowanie niż podaje producent. Warto Fat Pencil Prey wykorzystać podczas klasycznego spinningowania w trakcie polowania na jeziorowe okonie. Bez problemu sprowadzimy wobler na kilkumetrową toń i na określonej głębokości będziemy mogli kusić ryby polujące tuż nad dnem. Masa przynęty pozwala na posyłanie jej na spore odległości. Wobler jest bardzo lotny. Podczas rzutu nie dochodzi do uporczywego splątywania kotwicy z linką.
Cena
Fat Pencil Prey nie należy do grupy przynęt tanich. Koszt zakupu jednej sztuki oscyluje w granicach około 30 – 35 zł. Zwracając jednak uwagę na fakt, że tego rodzaju przynęty niezbyt często utkną w zaczepach, warto do swojego pudełka wrzucić choć jedną sztukę dla przetestowania na swojej ulubionej wodzie.
Fat Pencil Prey nie jest jednak powszechnie dostępny na ryunku. Na obecną chwilę jest osiągalny tylko w jednym internetowym sklepie wędkarskim w naszym kraju.
Fat Pencil Prey w wielkości 6,5cm
Ogólne wrażenie
Ciekawa przynęta, która swoją budową nie do końca przekonuje do zakupu oraz określonego zastosowania. Ot plastikowy, ciężki woblerek. Charakter pracy przynęty uwydatnia się zaraz po wrzuceniu Fat Pencil Prey do wody. W naszej opinii bezsterowy wobler Savagegear będzie ciekawym rozwiązaniem jako niekonwencjonalna przynęta na przełowionych łowiskach.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7,5,9,9,8,7.6″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– lotność, – atrakcyjna praca, |
– dostępność na polskim rynku, – cena, |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |