Polskie rękodzieło znane jest niemal w całej Europie. Najlepsi spinningiści ogromnie cenią przynęty wykonywane przez swoich polskich kolegów po kiju. Często te najdoskonalsze przynęty, skrywane są przez ich producentów przez wiele lat, aby potem nagle wypłynąć na szerokie wody. Tak samo było w przypadku Bromby.
Charakterystyka ogólna
Bromba to prawdopodobnie pierwowzór dla całej masy smużaków i podobnych im przynęt, służących do połowu jazi, kleni czy boleni. Woblery smużące powierzchnię wody stały się wśród rodzimych producentów bardzo popularne. Jednak większość z tych masowo produkowanych woblerków nie spełnia podstawowych oczekiwań wędkarzy. Kiedy dotarły do nas pierwsze testowe egzemplarze, nie mogliśmy powstrzymać się przed wnikliwym testowaniem i sprawdzaniem ich właściwości. Podeszliśmy do Bromby bardzo poważnie, bowiem jest to produkt sygnowany nazwiskiem doskonałego wędkarza, a od przynęt takiego fachowca oczekujemy najwyższego poziomu wykonania oraz wyjątkowej pracy.
Bromba – wobler produkcji Andzeja Lipińskiego
Jakość i wykonanie
Drewniane woblerki wykonane są bardzo starannie. Baryłkowaty korpus ponacinany jest na wzór segmentów, imitując w ten sposób prawdziwe robaki i inne żuczki. Dodatkowo w niektórych modelach wobek został okraszony gumowymi nóżkami. Pozostałe elementy również nie budzą zastrzeżeń. Ster jest solidny, wykonany z dobrego plastiku, a oczka do montowania kotwicy i żyłki mocne i trwałe. Jedynym mankamentem jest dość miękkie drewno oraz nieco zbyt podatna na uszkodzenie powłoka woblera. Fakt, to nie są woblery na szczupaka i ten element nie wpłynie na uszkodzenie podczas łowienia. Jednak naszym zdaniem warto położyć 2-3 warstwy lakieru więcej. Nie podobają nam się również kotwice. Wydają się nieco zbyt duże w porównaniu z woblerkiem, a ich jakość pozostawia sporo do życzenia. Kotwice są bardzo twarde i mocne, jednak ich wadą jest mała ostrość. Panie Andrzeju, prosimy wymienić kotwice!
Korpus wykonany z drewna
Bromba wzbogacona przez producenta o gumowe nóżki
Kolorystyka przynęt jest zbliżona do naturalnych barw owadów
Jedną z wad Bromby to zastosowanie przez producenta kotwic o słabej ostrości grotów
Cena
Trudno jest oceniać wartość ręcznie wykonanej przynęty. Nakład pracy oraz wiedza i doświadczenie, przełożone w produkcję przynęty, to elementy trudne do oszacowania. Bromba nie jest tania, bo kosztuje około 25-30 zł. Jednak jeśli porównamy ją z markowymi, plastikowymi woblerem Rebel czy Rapala, cena za wobka Lipińskiego nie jest odstraszająca.
Przeznaczenie
Bromba to typowy wobler kleniowo-jaziowy. Powinien sprawdzać się też na okoniach, wzdręgach i boleniach. Jego przeznaczeniem są płytkie kamieniska, rafy i przybrzeżne strefy opaski brzegowej. Z powodzeniem możemy również łowić nią na wodzie stojącej, zalanych trawach czy starorzeczach. W wolnym nurcie pracuje doskonale. Wydaje się, że pod tym względem Bromba jest bez wad. Może nieco zbyt krótko można nią rzucić, ale przy łowieniu na opaskach możemy wobka spuścić z nurtem. Znacznie trudniej będzie przy obławianiu długich przelewów.
Akcja
Woblerki powierzchniowe Andrzeja Lipińskiego pracują bardzo przyjemnie. Kusząco kolebią się tuż pod lustrem wody, pozostawiając za sobą pofalowaną taflę. W leniwym nurcie prowadzi się je bardzo miło, akcja jest wybitnie atrakcyjna. Nieco gorzej wygląda sprawa w większym uciągu. Woblerka trzeba czasem ustawić, ale za to producenta nie należy ganić. Bromba to wobler ręcznie wykonywany, a jego praca uzależniona jest od całej masy czynników. W przypadku wychylania się przynęty w jedną stronę wystarczy odpowiednio przegiąć oczko do wiązania żyłki. Przy odrobinie wprawy Brombie można nadać bardzo ciekawą i smakowitą dla ryb akcję.
Bromby to przynęty bardzo małe, jednakże mocno skuteczne
Ogólne wrażenie
Bromba to bardzo ciekawy wybór dla wędkarzy lubujących się w łowieniu metodą powierzchniową. Woblerka cechuje bardzo sympatyczna praca i staranne wykonanie. Producent wykazał się sporymi umiejętnościami rzemieślniczymi oraz wiedzą wędkarską, pozwalającą na stworzenie tak nieszablonowego woblera. Sporą wadą dla klientów będzie trudność w zakupie tej ciekawej przynęty.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie – 9
– cena – 7
– przeznaczenie – 8
– akcja – 8
– ogólne wrażenie – 8
Średnio: 8
Zalety: | Wady: |
– bogate wzornictwo, – staranne wykonanie, – atrakcyjna praca, | – słabej jakości kotwice, – ograniczenia w zakupie, – miękki korpus, |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |
Możesz się wypowiedzieć na temat testowanego produktu na FORUM