Okuma Helios SX – kołowrotek dla wymagających

tlo_non

Wśród wędkarzy panuje opinia, która mówi, że wysokiej jakości kołowrotki to wydatek rzędu 1500-2000 zł. Na rynku prym wiodą dwie znane wszystkim marki i wydawałoby się, że ich produkty w średniej półce cenowej nie są zagrożone… Wydawałoby się bo przed nami test kołowrotka Okuma Helios SX

 Charakterystyka ogólna

Okuma jeszcze kilka lat temu aspirowała ze swoimi kołowrotkami do produktów wysokiej jakości. Tak była pozycjonowana przez wędkarzy. Jak to często bywa, zawirowania w dystrybucji i sieci sprzedaży nie pozwoliły nam być na bieżąco z debiutami coraz to nowszych kołowrotków Okuma. Od niedawna cenione przez wielu wędkarzy młynki Okuma pojawiły się w szerokiej dystrybucji w całym kraju. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak tym razem powiedzie się producentowi na polskim rynku. Z tym większą uwagą przyglądaliśmy się kołowrotkowi Okuma Helios SX.

Okuma Helios SX
okuma helios sx 1

Jakość i wykonanie

Ilość upchanych w kołowrotek Okuma Helios SX  technologii, których normalny wędkarz nie jest w stanie zapamiętać, jest wyjątkowo imponująca. Wystarczy sięgnąć po marketingowe opisy producenta, aby zwrócić uwagę, że w kołowrotku Okuma nie ma nic „normalnego.” Każdy z elementów wpływający na walory użytkowe został starannie zaplanowany oraz ulokowany w młynku tak, aby maksymalizować parametry użytkowe.

okuma helios sx 9

okuma helios sx 10

Mimo znikomej wagi należy zwrócić uwagę na to, że najdrobniejsze detale są mocne i trwałe. Całość jest wzorowo ze sobą spasowana i nie poddaje pod wątpliwość trwałości młynka. Wykonanie poszczególnych detali daje obraz mocnej i trwalej konstrukcji, mimo znikomej wagi kołowrotka. Byliśmy bardzo ciekawi jak Helios sprawdzi się w boju, w kontakcie z woda, brudem i wielogodzinnym rzucaniem, bo na etapie oględzin wstępnych zrobił na nas naprawdę dobre wrażenie.

okuma helios sx 11

okuma helios sx 12

okuma helios sx 13

Przeznaczenie

Do testów otrzymaliśmy najmniejszy model Heliosa. Oczywiste jest jego zastosowanie. My zamontowaliśmy go do średniej okoniówki, aby operować przynętami od 3 do 10 gram. Celowo jako przynęty stosowaliśmy zarówno gumki, woblerki, obrotówki, czy nawet mini jerki. Wszystko to, aby sprawdzić Heliosa a wszelkich możliwych płaszczyznach. Po kilku tygodniach okoniowych łowów zabraliśmy Okumę na wielkorzeczne klenie i bolenie.

Okuma Helios SX do średniego spinningu

okuma helios sx 3

Cena

Tu duże zaskoczenie. Okuma Helios SX dostępny jest w wielu sklepach internetowych, a jego cena oscyluje od 385 do 570 zł Kołowrotek śmiało mógłby kosztować znacznie więcej i jesteśmy pewni, że podobnej klasy kręcioł pod szyldem innych, drogich marek wyceniony byłby na minimum 1000 zł. Tu duży plus dla producenta. Odnośnie jednak samej ceny. Zastanawia nas mocno, skąd tak ogromne różnice w cenie dostępnych Heliosów…

okuma helios sx 2

W akcji

To, co zwraca uwagę już na samym początku, to niemal maślana praca kołowrotka, przypominająca sposób kręcenia z modeli, których cena znacznie przekracza 1000 zł. Następna sprawa to hamulec. Jest on wielostopniowy i wyjątkowo precyzyjny, pozwolił nam na stosowanie bardzo cieniutkiej żyłki, która niemal wzorowo jest układana na szpuli kołowrotka. Mieliśmy nieco obaw związanych z trwałością młynka. Bazując na naszym doświadczeniu z ultra finezyjnymi i lekkimi kołowrotkami, początkowo do Heliosa podchodziliśmy nieco ostrożnie. Jednak ponad pół roku wędkowania jasno wskazuje na to, że Helios SX przetrwa nawet kilka dobrych sezonów bez najmniejszej utraty jakości. Celowo przeciążaliśmy Okumę, zakładając do niego duże obrotówki stawiane w nurcie Wisły, łowiliśmy też jerkami. Helios kręci tak samo, jak kilka dni po zamocowaniu do wędki.

okuma helios sx 5

okuma helios sx 6

okuma helios sx 7

okuma helios sx 8

Jeden drobny feler na koniec. Stopka kołowrotka jest osadzano na nieco zbyt krótkim ramieniu. Zapewne wielu wędkarzy trzymających wędkę przed stopką kołowrotka będzie irytowało się systematycznym obijaniem palca o kabłąk.

okuma helios sx 14

okuma helios sx

Ogólne wrażenie

Bardzo fajny kołowrotek, stanowiący konkurencję dla wielu modeli pozycjonowanych cenowo znacznie wyżej. W naszej opinii parametry techniczne oraz walory użytkowe stawiają go razem z młynkami za ponad 1000 zł. Prawdopodobnie mieliśmy do czynienia z kręciołem, który stanie się reprezentantem wysokiej klasy w średniej półce cenowej. Duży plus dla Okumy!

okuma helios sx 4

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/10,10,10,9,9,9.6″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety:
– Jakość i wykonanie
– Konstrukcja, płynna praca
– Wytrzymałość i moc

Wady:
– Niska stopka kołowrotka

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze