Okuma Azores Z-40S

tlo_non

Wybór ogromny, sporo marek, modeli i wielkości – przed takim dylematem staje każdy, kto postanowił zakupić nowy kołowrotek. Doprecyzowanie, w jakiej metodzie łowienia będzie ów nabytek stosowany, trochę ogranicza pole wyboru – i bardzo dobrze. Wychodząc naprzeciw wielu oczekiwaniom, tym razem przedstawimy wam jeden z modeli z oferty Okumy. Przed nami Azores Z-40S.

 Charakterystyka ogólna

Okuma Azores Z-40S to mocny kołowrotek spinningowy. Dostępny jest tylko w jednej wielkości. Można go nabyć w dwóch wersjach kolorystycznych – z niebieskim lub srebrnym korpusem. Kategoryzowany jest jako kołowrotek do łowienia w morzu, z uwagi na odporność mechanizmów na słoną wodę. My sprawdzaliśmy młynek Azores na wodach śródlądowych. Łowiliśmy nim na jeziorze oraz nad rzeką.

okuma azores 01

Jakość i wykonanie

Producent od dłuższego czasu ma w swojej ofercie naprawdę mocne modele kołowrotków. Jednym z nich jest Azores. Wizualnie prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Srebrny kolor jest dominującym, do tego chromowana szpula główna z czarnymi wstawkami, oraz czarny uchwyt kołowrotka – zestawienie kolorystyczne wzorowe.
Na pierwszy rzut oka widać, że jest to kołowrotek do ciężkich zadań. Z pewnością świadczy o tym jego masa. Kołowrotek nie jest lekki, bo waży 340 g. Nic dziwnego, skoro korpus wykonany jest ze stopu metalu. Zauważyliśmy, że korpus pomimo rozmiaru 40 nie jest przesadnie duży. Na uwagę zasługuje uchwyt korbki. Jest bardzo duży i charakterystyczny dla wędkarstwa morskiego. Co znajdziemy w kołowrotku:
• DFD – precyzyjny hamulec Dual Force
• Grzechotka w pokrętle hamulca dla większej precyzji
• Wielotarczowe okładziny z Caronite i filcu dla hamulca DFD
• Rolkowe łożysko oporowe Quick-Set plus system zapadkowy
• Podwójny system anti-reverse
• Precyzyjnie wycinane z mosiądzu koła zębate
• CRC – pokrycie antykorozyjne
• HDGII: wytrzymała, odporna na korozję przekładnia
• ALC: Sztywna, odlewana aluminium rama i osłony boczne
• MSS – węglowy system mechanicznej stabilizacji
• Precyzyjna przekładnia eliptyczna
• Szpula wycinana z aluminium, anodyzowana w 2 odcieniach z systemem LCS
• Korba wycinana z aluminium dla dodatkowej wytrzymałości
• Wodoodporne okładziny hamulca Hydro Block
• Wytrzymały kabłąk z pełnego aluminium

okuma azores 02

okuma azores 03

okuma azores 05

okuma azores 06

okuma azores 07

Naszpikowanie nowinkami technicznymi od zawsze cechowało produkty Okumy. Tym razem również nie poszli w półśrodki. Zaznaczyć należy, że kołowrotek ma spore przełożenie, które wynosi 5,8 : 1. Całość pracuje na 7 łożyskach, w tym uwzględnione jest łożysko oporowe. Pojemność szpuli (w zestawie nie znajdziemy szpuli zapasowej) jest spora. Przykładowo pomieści żyłkę o średnicy 0,30 mm w odcinku 180 m. Podkład w większości wypadków będzie zatem potrzebny.
Bardzo istotną kwestią przy kołowrotkach, które z założenia będą miały ciężką pracę, jest forma mocowania korby do korpusu,. Tutaj producent pomyślał o wszystkim – korba jest wkręcana bezpośrednio w korpus.

okuma azores 021

okuma azores 022

okuma azores 023

okuma azores 024

okuma azores 025

Przeznaczenie

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kołowrotek Okuma Azores Z40-S z założenia przeznaczony jest do łowienia w słonych wodach. Z tym faktem się oczywiście zgadzamy. Wachlarz zastosowań testowanego modelu jest jednak oczywiście znacznie szerszy. Z pewnością posłuży do połowu większych ryb słodkowodnych, oczywiście metodą spinningową.

okuma azores 012

Cena

Kołowrotek pozycjonowany jest na rynku jako produkt ze średniej półki cenowej. Jego cena oscyluje w okolicach od 350 do 375 zł. Dostępny jest w większości sklepów internetowych. Pamiętajcie, że dostępny jest tylko w jednym rozmiarze.

okuma azores 016

W akcji

Praca kołowrotka nie budzi zastrzeżeń. Początkowo wyczuwalny niewielki luz na korbce nie pogłębiał się. Bardzo dobrze, że korbka jest wkręcana bezpośrednio w korpus. Kołowrotek w zestawieniu z większymi woblerami czy obrotówkami spisywał się bez zastrzeżeń.
W naszym odczuciu jest to kołowrotek przeznaczony do średniego oraz cięższego spinningowania. To, co zasługuje na pochwałę, to płynna praca przy zastosowaniu średnich i sporych przynęt. Do jakości nawijania linki nie mamy zastrzeżeń. Nawija równo, starannie. Duża szpula pozwala za jednym obrotem nawijać aż 88 cm linki. Hamulec w naszej ocenie również jest mocnym elementem tego młynka. Oddaje linkę lekko i płynnie, daje się regulować w szerokim zakresie. Kolejny raz chwalimy producenta za uszczelkę gumową pod pokrętłem hamulca. Duże przełożenie pozwoliło nam skutecznie łowić powierzchniowe bolenie na Odrze. Co prawda tutaj uchwyt korbki mógłby być mniejszy i inaczej wyprofilowany, ale i tak nie możemy narzekać.

okuma azores 08

okuma azores 09

okuma azores 010

okuma azores 011

okuma azores 013

okuma azores 014

okuma azores 015

Uchwyt pokryty jest materiałem antypoślizgowym. Korbkę można po łowieniu lekko wykręcić i złożyć podczas transportu. Stopka kołowrotka dała się bez problemu podpiąć do wszystkich wędek jakimi dysponujemy. Kabłąk zbija się lekko, nie jest głośny. Czasami pojawiają się zakleszczenia i trzeba sobie pomóc ręką. Jeszcze mała uwaga. Azores Z40-S nie został wyposażony w blokadę biegu wstecznego.
Podczas całego łowienia Azores nie sprawiał wrażenia, że ma sucho w mechanizmach. Faktem jednak jest to, że jego masa po wielogodzinnych łowach jest odczuwalna dla wędkarza, choć nie traktujemy tego jako wady.

okuma azores 017

okuma azores 018

okuma azores 019

okuma azores 020

Ogólne wrażenie

Niezły kołowrotek do cięższego spinningowania. Charakteryzują go płynna praca, wytrzymałość, oraz płynna praca hamulca. Na wodach słonych nie było nam dane go sprawdzić, jednakże na wodach śródlądowych sprawował się bez zastrzeżeń. Gdy ktoś poszukuje kołowrotka który ma podołać ciężkiej pracy chociażby w rzece, wybór Azoresa będzie trafiony. Pamiętajcie również, że Okuma daje na kołowrotek 5 – letnią gwarancję.

okuma azores 04

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7.7,7,7.5,7.5,7.6,7.5″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety:
– wygląd,
– niewygórowana cena,
– gumowa uszczelka pod pokrętłem hamulca,
– dostępność,
– niezła praca,
– wytrzymałość,
– praca hamulca,
– korbka wkręcana w korpus,
– 5-letnia gwarancja producenta

Wady:
– brak jakiejkolwiek szpuli zapasowej w zestawie

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14