Caperlan Khaos 5000

tlo_non

Solidność sprzętu którego używa wędkarz ma spore znaczenie, o czym przekonał się zapewne niejeden z nas. Gdy przy tym uganiamy się za sporymi rybami, wytrzymałość sprzętu będzie kluczowa. W niniejszym teście podpowiemy wam, czy warto zainwestować w kołowrotek marki Caperlan, skierowany do łowców dużych ryb.

 Charakterystyka ogólna

Caperlan Khaos 5000 to przedstawiciel kołowrotków do połowu dużych ryb, jak np. sumów czy też ryb morskich. Dostępny jest w rozmiarze 5000 oraz 7000. Już jego gabaryty podpowiadają, że jest przeznaczony do ciężkiego łowienia.

Caperlan Khaos 5000

Jakość i wykonanie

Wizualnie kołowrotek prezentuje się ciekawie. Barwa korpusu i solidność wykonania dobrze świadczą o produkcie. Nie znajdziemy tutaj jakichś niedoróbek w postaci nadlewek metalu, plastiku, etc. Wszystko wygląda naprawdę nieźle. Do tego jest dobrze spasowane.
Khaos 5000 pracuje na 6 łożyskach, do tego posiada łożysko oporowe. Dwa łożyska zauważymy po zdemontowaniu szpuli. W tego typu sprzęcie uwagę zwraca waga produktu. Caperlan Khaos 5000 waży 540 g, a więc nie jest to sprzęt lekki. Na masę składa się aluminiowy korpus, korbka, oraz szpula. Grafitowy jest jedynie rotor.

05 caperlan khaos

06 caperlan khaos

07 caperlan khaos

08 caperlan khaos

09 caperlan khaos

10 caperlan khaos

Korbka jest składana i co istotne w tego rodzaju sprzęcie – jest wkręcana bezpośrednio w korpus, a nie kontrowana nakrętką. Korbka posiada spory uchwyt, typowy dla sprzętu do połowu dużych ryb. Producent wskazuje, że jeden obrót korbką zabiera 0,84 m linki. Aluminiowa szpula jest pojemna. Pomieści 190 m linki o średnicy 0,35 m. Tutaj można się zastanawiać, czy pojemność szpuli jest wystarczająca. Kołowrotek został wyposażony w przedni hamulec. Tam znajdziemy też gumową uszczelkę, zabezpieczającą przed przedostawaniem się wody do wewnątrz mechanizmów młynka. Przełożenie kołowrotka to 4,9:1. Producent udziela na kołowrotek dwuletniej gwarancji.

11 caperlan khaos

12 caperlan khaos

13 caperlan khaos

14 caperlan khaos

15 caperlan khaos

Przeznaczenie

Producent w opisie nie jest zbyt wylewny w kwestii przeznaczenia. Wskazujemy, że omawiany kołowrotek przeznaczony jest z zasady do ciężkiego połowu dużych ryb, chociażby takich jak sumy. Sprawdzi się przy łowieniu zarówno z brzegu, jak i podczas trollingu. Bezsprzecznie do zestawu z Khaosem 5000 niezbędny będzie kij o sporej wytrzymałości. My testowaliśmy go z podpiętym Big Fightem 240.

04 caperlan khaos

Cena

Kołowrotek pozycjonowany jest na rynku jako produkt ze średniej półki cenowej. Dostępny jest jedynie w sieciach sklepów Decathlon. Kosztuje na obecną chwilę 319,99 zł. Cena waha się w przypadku wielkości dostępnych modeli.

03 caperlan khaos

W akcji

Początkowa praca kołowrotka, oczywiście w ciężkich warunkach (trolling) nie budziła zastrzeżeń. Tak też było przez większość testów. Kołowrotek sprawdzaliśmy na dużej nizinnej rzece.
Jakość układania linki określamy wysoko. Krzyżowy nawój o którym wspomina producent robi swoje. Praca kołowrotka jest lekka, duża korbka ze sporym uchwytem ułatwia ściąganie zestawu i hol dużych ryb. Pochwały należą się za prace hamulca który w tego typu sprzęcie jest elementem kluczowym. W testowanym modelu hamulec pracuje bardzo płynnie, ma drobną regulację co pozwala precyzyjnie kontrolować holowaną rybę.

16 caperlan khaos

17 caperlan khaos

18 caperlan khaos

Nie oszczędzaliśmy kołowrotka. Przecież ma pracować ciężko. Do tego został stworzony. Jesteśmy z jego pracy zadowoleni. Hamulec nie zawiódł, mechanizmy się nie rozpadały.
Wkręcana korbka w korpus to rozwiązanie, bez którego nie można byłoby sobie wyobrazić sprzętu z takim przeznaczeniem. Tutaj producent nie popełnił błędu. Chwalimy również za uszczelkę gumową pod pokrętłem hamulca. Na koniec dorzucimy jeszcze, że brakuje nam drugiej szpuli zapasowej w zestawie.

19 caperlan khaos

20 caperlan khaos

21 caperlan khaos

22 caperlan khaos

23 caperlan khaos

Ogólne wrażenie

Całkiem przyzwoity kołowrotek do ciężkiego łowienia. Cena jest adekwatna do jakości. Wygląda nieźle, pracą nie zawodzi. Ma dobry, precyzyjny hamulec, jest solidnie wykonany i spasowany. Ma sporą wagę, choć tego typu sprzęt taką cechę będzie w większości przypadków posiadał. Polecamy go do trollingu oraz do łowienia z brzegu. Nad słonymi wodami nie był sprawdzany.

02 caperlan khaos

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7.2,7,7,7.4,7.1,7.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety:
– niezły wygląd,
– cena,
– gumowa uszczelka pod pokrętłem hamulca,
– praca hamulca,
– wytrzymałość,
– korba wkręcana w korpus,
– dostępność

Wady:
– brak szpuli zapasowej

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze