OKUMA – KOŁOWROTEK HELIOS SX

tlo_non

Helios SX to od kilku dobrych lat flagowy kołowrotek spinningowy marki Okuma.

Niezwykle niska masa i duża wytrzymałość kołowrotka uzyskana została dzięki wykorzystaniu materiału kompozytowego C40-X, z którego wykonany został korpus, pokrywy boczne i rotor. Materiał ten posiada zbrojenie z długich włókien węglowych, i osnowę z wykonaną z grafitu, co przekłada się na niezwykle korzystny stosunek wytrzymałości do masy kołowrotków Helios SX. Wyważany komputerowo rotor (RES-II) posiada specjalną konstrukcję, wywołującą wirowy przepływ powietrza nad szpulą (technologia CFR). Dzięki niej, kołowrotek schnie bardzo szybko podczas obrotu korbą, co z kolei zapobiega korozji młynka. Wytrzymały kabłąk wykonany jest z pełnego aluminium,i wyposażony w zbijak odśrodkowy CDB i łożyskowaną rolkę EFR-II. Dzięki takiemu rozwiązaniu linka nie skręca się w czasie nawijania, dając ciasny i twardy nawój.

Przy konstrukcji korpusu z kolei, wdrażanej modułowo, wykorzystano technologię Korpus tego modelu TCA, która zapobiega jego skręcaniu pod obciążeniem. Dwuramienna stopka tworzy ramę, do której umocowana jest przekładnia – przeciążeniaw trakcie pracy kołowrotka są rozkładane niezależnie, nie przenosząc się na poszczególne elementy konstrukcji. Uzyskujemy dzięki temu bardzo płynną pracę, bez groźby przeciążeń udarowych. Kolejny ważny element to precyzyjna przekładnia eliptyczna, z elementami wykonanymi ze stopu AlumiLite – ALG. W środku znajduje się także precyzyjnie wycinany z mosiądzu wałek zębaty. Osadzenie na 8 wysoko wydajnych,odpornych na korozję łożyskach, zapewnia płynność pracy przekładni.

helios okuma

W standardowych modelach przełożenie przekładni wynosi 5,0:1,natomiast w modelu z oznaczeniem S wynosi ono 5,8:1.Znajdziemy tu pojedyncze rolkowe łożysko oporowe bez stopniowego systemu Quick-Set wykonane z odpornej na słoną wodę stali nierdzewnej. Anodyzowana korbawykonana z aluminium, odpowiada za przekazywanie momentu na przekładnię. Korba wykończona jest gałką z pianki EVA. kołowrotek Helios SX wyposażono w wycinaną z aluminium anodyzowaną szpulę w 2 odcieniach, z rantem w technologii LCS – ułatwia onwysnuwanie linki ze szpuli w czasie wyrzutu, dzięki czemu możemy uzyskać większe dystanse wyrzutu.Model Helios SX dostępny jest w rozmiarach: 20, 30 i 40 oraz 40S.Pojemność i nawój wynosi kolejno (rozmiar – pojemność – nawój): 10 -240m/0,15mm – 57cm, 20 – 300m/0,20mm – 63cm, 40 – 260m/0,25mm – 76cm i 40S – 260m/0,25mm – 95cm. Waga kołowrotków z tej serii mieści się w przedziale od 180 do 260g.

okuma helios sx

 

helios sx

 

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments