Łódź wędkarska WIGRY 355 – niedroga a solidna

tlo_non

Łódź wędkarska WIGRY 355Wielu wędkarzy podczas sezonu oprócz łowienia z brzegu decyduje się na zakup środka pływającego, w którym będą mogli bezpiecznie i bez problemów pływać po rzekach oraz jeziorach. Nasz rodzimy rynek łodzi wędkarskich jest dosyć spory, lecz firm których łodzie cenowo nie są wygórowane, a mimo to są dobre, bezpieczne i solidne, wcale nie ma zbyt wiele. Wybór odpowiedniej łodzi jest kluczową sprawą dla przyszłych właścicieli tychże jednostek. W nasze ręce trafiła łódź, która jest już znana wędkarzom na rynku sprzętu motoro-wodnego i ciesząca się wśród nich dobrą opinią. Jest nią łódź wędkarska WIGRY 355. Czy faktycznie jest łodzią bezpieczną i dobrą jak określa ją producent? Zapraszamy do testu !

Charakterystyka ogólna

Producentem łodzi WIGRY 355 jest firma P.P.H.U. „AUGUST” – PRODUCENT ŁODZI MOTOROWO-WIOSŁOWYCH Augustynowicz Zbigniew. W swojej ofercie wigry występują w kilku wariantach długości. Każdy z wędkarzy zdecydowanie dobierze coś pod swoje preferencje. Od krótkich jednostek do pływania po jeziorach na wiosłach oraz silnikach elektrycznych, aż po większą jednostkę sterowaną z konsoli niczym motorówka. Wszystkie łodzie występują w bardzo bogatych opcjach konfiguracji, oraz kilku opcjach kolorystycznych. Można wybrać sobie dowolny wariant podczas konfiguracji łodzi o czym napiszemy w dalszej części testu. Naszą uwagę skupiamy na posiadanej łodzi WIGRY 355. Łódź została stworzona na podstawie konfiguracji podanej przez nas na etapie jej tworzenia, po to aby zaspokoić wszystkie wymagania oraz potrzeby. Możliwości konfiguracji są ogromne. Zaznaczamy na początku, że celem naszych testów nie było rozebranie łodzi na części, sprawdzania jak jest zrobiona od środka. Naszym celem było przetestowanie łodzi typowo pod kątem wędkarskim z lekką nutką turystyki. Na pewno każdy wędkarz znajdzie w treści poniżej wszelkie potrzebne informacje odnośnie tej łodzi. Jeżeli chodzi o informacje na temat technologii produkcji i wytwarzania, to należy skontaktować się z producentem.

Łódź wędkarska WIGRY 355 – film nagrany podczas testów

http://youtu.be/BXsGVfp7ALQ

WIGRY 355 Łódź wędkarska

Łódź wędkarska WIGRY 355

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarskaStalowe relingi (opcjonalnie)

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarskaWinda z rolką oraz knagą zaciskowa do kotwicy

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarskaMiękkie materace zapinane na klips (opcjonalnie)

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

Jakość i wykonanie

Łódź wędkarska WIGRY 355 dostarczona została do nas na przyczepie podłodziowej. Została ona solidnie zabezpieczona i bez problemu przejechała prawie 800 km ! Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Żadnych odprysków żelkotu, niedoróbek, wszystko wygląda bardzo profesjonalnie. Z trudem próbowaliśmy doszukać się niedoskonałości. Po prostu ich nie było. WIGRY 355 są bardzo solidne i dobrze wykonane. Kilka informacji technicznych zaczerpniętych ze strony producenta:

Długość: 3,55 m
Szerokość: 1,65 m
Wysokość: 0,73 m
Waga: 115 kg
Dopuszczalna moc silnika: 15 Kw (20 KM)
Ilość osób: 4
Maksymalna nośność: 370 kg

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarskaMocne i odporne na korozję zamknięcia bakist (kandahary)

WIGRY 355 Łódź wędkarskaBakista rufowa pod zbiornik z paliwem – długośc 62cm, szerokośc 25cm, głębokość 26cm

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarskaUchwyt cumowniczy

WIGRY 355 Łódź wędkarskaWzmocnienie pawęży pod silnik

WIGRY 355 Łódź wędkarskaOtwór na linię paliwową z bakisty rufowej

WIGRY 355 Łódź wędkarskaPlastikowa maskownica dzięki której mamy dostęp do przestrzeni międzypokładowej

WIGRY 355 Łódź wędkarskaOdpływ wody z pokładu

WIGRY 355 Łódź wędkarskaGniazdo do zamontowania wioseł

WIGRY 355 Łódź wędkarskaGniazdo do instalacji krzeseł obrotowych

WIGRY 355 Łódź wędkarskaPoręczny dywan, bardzo dobrej jakości, łatwy w utrzymaniu czystości

Waga pustej jednostki wynosi 115 kg. Już ten czynnik wskazuje na to, że producent nie żałował materiału przy tworzeniu łodzi. Na rynku istnieje masa podobnych wielkościowo jednostek które wagowo bardzo różnia się od testowanej łodzi i są dużo lżejsze.  Wszystkie ławeczki, klapy od zamykania bakist są grube i bardzo mocne. Nie ma prawa nic się uginać. To samo dotyczy konstrukcji kadłuba który jest bardzo twardy i sztywny. Guma odbojowa umieszczona wokół łodzi również jest mocna i gruba.  Relingi zamontowane na wigrach nie mają żadnych luzów i są ciasno osadzone. To samo dotyczy zamontowanej knagi. Pawęż do silnika została wzmocniona od zewnętrznej strony mocnym plastikiem a od wewnętrznej strony metalowym wzmocnieniem. Wg producenta pawęż jest dodatkowo usztywniona. Nie mamy co do tego wątpliwości. Zarówno na silniku 10 KM jak i cięższym 15 KM nic nie pękało ani nie „strzelało”. Zamknęcia bakist (kandahary) są także bardzo solidne. Można je dodatkowo zamknąć małą kłódką. To samo dotyczy zastosowanych zawiasów. Również są mocne, zawieszone na solidnych nitach. Warto wspomnieć, że zarówno zawiasy jak i kandahary są odporne na korozje. Ma to ogromne znaczenie w przypadku gdy nasza łódź będzie stała zacumowana w porcie. Kolejnym ważnym elementem jest odpływ wody z pokładu. Nie dość że odpływ ułatwia nam zachowanie czystości poprzez bezproblemowe wypuszczenie wody po wymyciu pokładu, to również pozwala na pozbycie się wody gdy łódka stoi w porcie lub gdy pada deszcz. Gdy nas złapie deszcz to wystarczy podczas płynięcia wyciągnąc korek, poczekać aż woda grawitacyjnie wyleje się na zewnątrz i włożyc korek spowrotem. Pokład pokryty jest chropowatą frakturą która uniemożliwia nam poślizg na pokładzie. Nawet mokre obuwie nie powoduje że będziemy się na tym pokładzie ślizgali. Utrzymanie czystości pokładu też nie jest wielkim problemem. Dobra szczotka z grubym włosem załatwi sprawę.

WIGRY 355 Łódź wędkarskaDodatkowy otwór w bakiście na wędki – do wkładania dłuższych wędek

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarskaBakista dziobowa pod akumulator – długośc 41cm, szerokośc 21cm, głębokość 24cm

WIGRY 355 Łódź wędkarskaPełna instalacja elektyczna (opcjonalnie)

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarskaTrwałe i antykorozycjne zawiasy na bakistach

WIGRY 355 Łódź wędkarskaUcho cumownicze, dobrze zamontowane, bez możliwości uszkodzenia poczas wodowania

WIGRY 355 Łódź wędkarskaWysokość środkowej ławeczki 31 cm

Przeznaczenie

Przeznaczeniem łodzi WIGRY 355 jest pływanie po jeziorach oraz rzekach. Możemy to zrobić za pomocą wioseł które są dostępne jako opcja, lub za pomocą silnika elektrycznego bądź spalinowego. Naszym głownym przeznaczeniem łodzi WIGRY 355 był połów ryb na rzece Odrze. W tych warunkach łódź wędkarska WIGRY 355 spisywała się doskonale. Ma typowo wędkarskie przeznaczenie. Dla wędkarzy którzy oprócz łowienia pasjonują się także turystyką wodną również się sprawdzi. Napiszemy o tym w dalszej części testu.

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarskaBakista na wędki – długośc 170cm, szerokość 25cm, głębokośc 26cm

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarskaMetalowy uchwyt do zamocowania przetwornika echosondy

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarskaMetalowe wzmocnienie pawęży

WIGRY 355 Łódź wędkarskaOdpływ wody spod pokładu

WIGRY 355 Łódź wędkarskaWygodne obrotowe siedziska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

W akcji

Na Wigrach 355 pływaliśmy w miesiącach jesiennych jak i letnich. Mieliśmy do czynienia z łodzią Wigry wcześniej niż otrzymaliśmy ją do testów. Testowany model różni się tym, że jest wersją bogatszą o dodatkowe wyposażenie, dostępne opcjonalnie na zamówienie. Kilka słów na temat transportu łodzi na łowisko. Transportujemy łódkę na przyczepie podłodziowej wyposażonej w rolki. Nie ma żadnych problemów z tego typy transportem. Nie musimy się bać że coś się złamie podczas przemieszczania łódki nad wodę. To samo dotycz samego  slipowania czyli spuszczania łodzi do wody. Uchwyty do mocowania pasów, zarówno te z tyłu łodzi (2 szt) oraz na kilu, są bardzo mocne i nie ma obaw aby coś się wyrwało. Łódź wędkarska WIGRY 355 ma dosyć duży kil. Ciągnie się on od przodu aż po sam tył łodzi. Jest on mocno wcięty i wyraźny. Przekłada się to na sterowanie łodzią podczas pływania. Do tej kwestii jeszcze powrócimy. Każdy wędkarz bez problemu pomieści sprzęt w łodzi, który zabiera ze sobą na ryby. W główną bakistę zmieścimy podbierak, wędki do 150 cm, oraz wszelkie inne pudełka czy kamizelki. W mniejszą bakistę  przy silniku (bakista rufowa) wchodzi zbiornik paliwa 12 l. i jeszcze znajdzie się miejsce na np. gaśnicę. W bakiście dziobowej (na przodzie łodzi) zmieści się akumulator 100ah. W naszym przypadku do silnika spalinowego taki duży akumulator nie był potrzebny, dlatego w przedniej bakiście znajduje się kotwica wraz z liną. Obok niej stoi mały akumulator. Wersja łodzi WIGRY 355 posiadana przez nas ma zrobioną pełną elektrykę tzn. od części dziobowej aż do miejsca gdzie montowany jest silnik przeprowadzone są grube kable elektryczne. Dodatkowo producent wyposażył łódź w dodatkowe zasilanie które znajduje się obok ławeczki. W ten sposób można zasilać echosondę bez ciągania kabli przez pokład. Łódź ma także wyprowadzone gniazdo na kabel przetwornika od echosondy. Taki sposób okablowania należy ustalić z producentem na etapie montażu. Kable elektryczne mają swoje wyjście w bakiście dziobowej. Zwieńczone zostały metalowymi pierścieniami które łatwo podpina się do akumulatora. Przy silniku zaś, od strony pokładu można wpiąć się do zasilania za pomocą zakręcanych motylków. Dodatkowo łódź posiada także gniazdo zapalniczki do którego możemy podłączyć wszelkie urządzenia zasilane na 12v typu telefon komórkowy, laptop.
Pora na testy z pływania. Po wejściu na pokład, który znajduje się już na wodzie, uwagę zwraca niesamowita stabilność jednostki. Jesteśmy pod wrażeniem stabilności łodzi WIGRY 355. Można bez problemu poruszać się po pokładzie w 2 osoby bez ryzyka utraty równowagi. Producent podaje że łódź jest całkowicie niezatapialna. Nie trudno się z tym nie zgodzić, posiada duże komory wypornościowe. Zatem odpalamy silnik i pływamy. Na początku silniki 10 konne. To jak się pływa na różnych łodziach jest informacją najczęściej poszukiwaną przez wędkarzy. Mówimy zatem wprost – na Wigrach 355 pływa się wspaniale. Na silniku Yamaha 9.9 KM (4-suw) w 1 osobę o wadze ok 78 kg + osprzęt wędkarza + kotwica 10 kg – osiąga się prędkość 33 km/h pod prąd rzeki Odry, 37 km/h z prądem rzeki! Oczywiście w ślizgu. Na wodzie stojącej prędkość łodzi jest wyliczoną średnią obu tych prędkości. W dwie osoby o podobnej wadze prędkość spada do około 25 km/h pod prąd i 31 km/h z prądem. Przy silniku 15 KM (4-suw) prędkości osiągane w dwie osoby są podobne do tych jak w 1 osobę na silniku 10 konnym. Stabilność podczas pływania jest bardzo dobra. To samo dotyczy sterowania. Łódź reaguje na delikatne ruchy rumpla. Tu mała ciekawostka. Wiele osób podczas pływania zasiada bezpośrednio za silnikiem na ławeczce. Czasem gdy jest wzburzona rzeka lub gdy wieje wiatr możemy zostać delikatnie ochlapani przez wodę którą rozbija kil podczas pływania. Gdy usiądziemy z boku na bakiście w której znajduje się zbiornik paliwa, wówczas nic na nas nie chlapie. Co ciekawe, łódka także wtedy trochę szybciej płynie.

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

Dopływanie do główki, opływanie jej – jest całkowicie bezproblemowe. Po raz kolejny powtarzamy że sterowność łodzi WIGRY 355 jest wspaniała. Kilka słów na temat wyposażenia i doposażenia łodzi. Testowany przez nad model posiadał dodatkowe siedziska. Są one składane i obracane. W otrzymanej wersji są one inne niż oferowane obecnie. Różnią się nieco wyglądem. Jest to wspaniała opcja szczególnie dla spinningistów. Są one osadzone w gniazdach. Nie ma mowy o wyrwaniu czy uszkodzeniu gniazda. Testowana łódź dodatkowo została wyposażona w poręczny dywanik. Można go także zamówić u producenta jako opcja. Dywan zrobiony jest z weluru z ciętym włosem. Powoduje to, że przynęty nie zaczepiają się w niego hakiem. Od spodu pokryty jest gumą tak aby się nie ślizgał. Utrzymanie czystości takiego dywanu jest bezproblemowe! Do relingów można przykręcić uchwyty trollingowe na wędki. Jak wspomnieliśmy wcześniej uchwyty są mocne i solidne, odporne na korozję. Kotwiczenie łodzi na łowisku ułatwia nam winda z rolką i knagą zaciskowa umiejscowiona na dziobie. Szczęki zaciskowe powodują to, że kotwiczenie jest jeszcze łatwiejsze i bezproblemowe. Mocowanie knagi jest także solidne. Bez problemu wytrzymuje z zamocowaną na niej 10 kg kotwicą podczas płynięcia w ślizgu na falach.  Wspomnieć także należy że jako opcję można zamówić do łodzi miękkie dopinane materace. Są to piankowe siedziska w estetycznym pokrowcu dobranym pod kolor łodzi. Mocowane są one na metalowe klipsy które są także trwałe i na pewno nie odpadną po kilku sezonach. Klipsy w wersji z miękkimi materacami są zamontowane w pokład łodzi na stałe co widać na zdjęciach. Po zdemontowaniu miekkich materacy one w niczym nie przeszkadzają. W chwili pisania testu producent oferuje nową wersję pokładu WIGRY 355. Można sobie dobrać pokład słoneczny, bakistę do przechowywania ryb z pompą na wodę o pojemności 15L, uchwyty na kubki, drabinki ułatwiające wejście na pokład z wody dla aktywnie wypoczywających na wodzie oraz masę innego ciekawego wyposażenia. Pełna oferta znajduje się na stronie producenta www.eurolodzie.com

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarskaStabilność i bezpieczeństwo to głowne zalety łodzi WIGRY 355

WIGRY 355 Łódź wędkarska

Cena

Podstawowa wersja łodzi WIGRY 355 kosztuje ok 3400 zł. Jest to odpowiednia cena za łódź która jest doskonałej jakości, oraz gwarantuje bezpieczeństwo. Solidność konstrukcji, bogata opcja wyposażenia, bezpieczeństwo, bezpośredni kontakt z producentem powodują że WIGRY 355 są warte swojej niewygórowanej ceny.

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

Ogólne wrażenie

Elegancja, szyk, jakość, bezpieczeństwo, niesamowita frajda. Tak po krótce można scharakteryzować łódź WIGRY 355. Jest to jednostka do której nie mamy zastrzeżeń. Pięknie wykonana, bardzo stabilna na wodzie, spełniająca swoje wędkarskie jak i turystyczne przeznaczenie. Śmiało można na łodkę zabrać towarzyszkę wypraw wędkarskich. Pojemne, duże bakisty pozwolą nam zabrać z sobą cały niezbędny wędkarski sprzęt i bezpiecznie go przechować podczas spływu, solidna konstrukcja pozwoli nam na bezpieczne wodowanie i pływanie, duża wyporność i stabilność podczas sterowania da nam poczucie bezpieczeństwa, a takie drobnostki jak odpływ wody z pokładu ułatwią nam dbanie o czystość łodzi. Dla osób które szukają i potrzebują w miarę taniej, a jednocześnie solidnej i bezpiecznej jednostki do pływania po jeziorze lub rzece polecamy łódź WIGRY 355. Na pewno spełni ona oczekiwania każdego wędkarza.

WIGRY 355 Łódź wędkarska

WIGRY 355 Łódź wędkarska

Linki do filmów na których widać łódź wędkarską WIGRY 355 w akcji podczas wędkowania !

http://www.youtube.com/watch?v=8lcQUFv_Kl4

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/10,9,10,9,10,9.5″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady          
– jakość i wykonanie,
– dobrej jakości materiały,
– solidność i trwałość konstrukcji,
– duża stabilność na wodzie,
– duże możliwości konfiguracji,
– poczucie bezpieczeństwa podczas pływania,
na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14