Leatherman Freestyle

tlo_non

Leatherman FreestyleDobry nóż czy multitool to dla wielu z nas, wędkarzy, narzędzie równie istotne jak dobra żyłka czy wabik. Nad wodą spotykają nas przeróżne sytuacje – także takie, przy których bez noża nie można sobie poradzić. Obecnie wędkarz poszukując takich narzędzi ma spore możliwości wyboru. Jednym z dostępnych gadżetów jest niewielki multitool firmy Leatherman.

 

Charakterystyka ogólna

Tej znanej amerykańskiej marki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Leatherman przoduje na rynku multitoolów i ciągle urozmaica swoją ofertę. Przykładem może być choćby testowany model narzędzia o nazwie Freestyle. Jest to młodszy brat osławionego Skeletoola. Trafił w nasze ręce, a my nie mogliśmy przejść obok niego obojętnie. Przetestowaliśmy Freestyle’a pod kątem użyteczności dla wędkarza. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi obserwacjami.


Leatherman Freestyle

Jakość i wykonanie

Leathermann przyzwyczaił nas do wręcz perfekcyjnej doskonałości, jeżeli chodzi o wykonanie swoich produktów. W tym przypadku nie ma odstępstw od reguły. Mały, poręczny multitool wykonany jest z bardzo dobrej jakości stali. Wszelkie komponenty są solidnie ze sobą zespolone. Mocowania są pewne i trwałe. Design narzędzia również nie odbiega od standardów. Freestyle jest po prostu elegancki w każdym szczególe. W oczy rzuca się wkład rękojeści (Zytel), którego zadaniem jest utrzymanie sztywności narzędzia. Jest to jedyny element odróżniający się kolorystycznie na tle całości.
Narzędzie wyróżnia się prostotą. Nie jest wyposażone we wszelkiego rodzaju „bajery”. Tutaj mamy jedynie częściowo ząbkowane ostrze oraz kombinerki z funkcją obcinania drutu. Mało? Może i tak, lecz gabaryty narzędzia nie pozwalają na więcej. Zamysłem producenta było stworzenie narzędzia prostego, aczkolwiek eleganckiego.

Zwróciliśmy uwagę na jeden ważny szczegół. Narzędzie wyposażone jest w mocny i wytrzymały klips, dzięki któremu możemy przypiąć gadżet do paska spodni. Jest to istotny element w przypadku, gdy chcemy mieć multitool ciągle pod ręką.

Przeznaczenie

Multitool Leatherman Freestyle przyznaczony jest dla tych osób, które poszukują narzędzia niewielkiego i poręcznego, lecz spełniającego przy tym podstawowe wymagania, takie jak posiadanie funkcji cięcia oraz kombinerek. Te dwie cechy w zupełności zaspokoją potrzebywiększości wędkarzy.

Cena

Niewielki gabarytowo Leatherman Freestyle kosztuje w granicach od 150 zł do 190 zł. Jak widać cena jest rozbieżna, dlatego przed zakupem radzimy dokładnie przeszukać oferty. W naszej ocenie cena jest adekwatna do jakości i przeznaczenia urządzenia. Trzeba także podkreślić fakt, że producent daje na swój produkt aż 25-letnią gwarancję.

W akcji

Multitool Freestyle jako jeden z przedstawicieli rodziny narzędzi Leathermana wyróżnia się wielkością. Po złożeniu ma długość 8,76 cm i bez problemu mieści się w kobiecej dłoni. Po rozłożeniu narzędzie ma wielkość około 13,7 cm. Jego waga jest również niewielka, bo wynosi niewiele ponad 127 g.


Freestyle w zestawieniu z multitoolem o standardowych wymiarach

W kieszeni multitool nie zajmuje dużo miejsca. Nie każdy lubi nosić przy sobie ciężkie, spore urządzenie. Do Freestyle’a można się tak szybko przyzwyczaić, że użytkownik zacznie go zabierać nie tylko na wędkarskie wyprawy.
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie sprawdzili rzetelnie sprawności urządzenia. A więc po kolei… Urządzenie rozkłada się sposób, który nie wymaga dużego nakładu sił. Na tyle jednak jest wszystko ze sobą spasowane, że nie ma możliwości aby wystąpił luz na ruchomych elementach. Z otwarciem narzędzia nie będą miały problemu nawet kobiety.

Na początku sprawdzaliśmy funkcję noża. Tutaj należą się brawa dla producenta. Ostrze jest bardzo dobrej jakości. Jest ostre i wytrzymałe. Ostrość zachowuje przez długi czas. Naprawdę musimy się postarać, żeby je stępić na tyle, żeby wymagało ponownego ostrzenia. Bez problemu radzi sobie z plecionką, nie strzępiąc jej jak to miało miejsce wielokrotnie podczas testowania przez nas innych urządzeń tego typu. Ząbkowane ostrze bez problemu radzi sobie z grubszymi materiałami typu linka czy lina.
Kombinerki – również sprawdzają się bez zarzutu. Wędkarz będzie miał z nich pożytek chociażby w przypadku prostowania grotów kotwic, usuwania zadziorów czy uwalniania haków z rybich pysków. Jedynie długość narzędzia nie będzie pozwalała na głęboką penetrację i usuwanie przynęt w przypadku głębokiego połknięcia wabika. Czasami nawet długie peany nie wystarczą. Funkcja tnąca drut sprawdza się nawet w przypadku grubych kotwic. Te cieńsze są dla narzędzia wręcz nieodczuwalne. Ostrze rozłożymy bez rozkładania narzędzia do funkcji kombinerek. Wyposażone zostało w mechanizm blokujący przez samoczynnym złożeniem. Jest to bardzo waży i istotny element, biorąc pod uwagę ostrość ostrza. W tym wypadku bezpieczeństwo ma kluczową rolę.

Klips do podczepiania urządzenia jest wykonany bardzo starannie. Nie ma możliwości odgięcia go, co mogłoby doprowadzić do nieplanowanego wypięcia i zgubienia naszej zabawki. Jest bardzo sprężysty. Co więcej, sprawdza się również w sytuacji, gdy narzędzie jest rozłożone. Wówczas mamy swój sprzęt ciągle pod ręką, w stałej gotowości. Klips niejako ma zrekompensować brak oryginalnego pokrowca w zestawie. Można go oczywiście dokupić, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Urządzenie jest odporne na działanie wody. Moczyliśmy je przez kilka dni po kilka godzin, i żadne negatywne skutki nie wystąpiły, zaś 25-letnia gwarancja producenta daje nam mocne podstawy do stwierdzenia, że prędzej swojego multitool’a zgubimy, niż uszkodzimy. Jedyne czego nam może brakować, to nieobecność sprężynki odbijającej kombinerki, aby nie trzeba było samoczynnie ich rozwierać. Brak takiego rozwiązania można jednak słusznie usprawiedliwić. Jest to element, którego awaryjność jest dużo większa niż pozostałych, a narzędzie ma nam przecież służyć przez długie lata.

Ogólne wrażenie

Leatherman Freestyle to niewielkie, aczkolwiek poręczne urządzenie, posiadające w swoim wnętrzu najważniejsze elementy, z których wędkarz będzie z pewnością korzystał. Produkt jest wykonany wzorowo i starannie. Do tego prezentuje się doskonale. Długoletnia gwarancja daje nam solidne podstawy do stwierdzenia, że z urządzeniem spędzimy nad wodą wiele wspaniałych chwil. Polecamy produkt tym, którzy cenią sobie elegancję, jakość oraz niewielkie rozmiary narzędzi wielofunkcyjnych. Przyznajemy produktowi nagrody „wybór redakcji” oraz „super jakość”. Należy się.

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/10,8,9,10,9.8,9.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

ZALETY WADY
– jakość i wykonanie,
– design,
– zastosowanie,
– niewielkie rozmiary,
– 25 lat gwarancji.
– brak oryginalnego pokrowca w zestawie,

 

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14